Sociální fobie – když se mezilidský kontakt stane noční můrou 4.8/5 (5)

Sponzorováno

Sociální fobie – když se mezilidský kontakt stane noční můrouZákladním rysem této fobie je strach ze situací, při nichž jsme nějakým způsobem nuceni jednat s dalšími lidmi. Každý jistě zažil událost, z níž měl strach. Často se to může projevit např. před důležitou schůzkou nebo před veřejným vystoupením. Běžně je však strach či tréma překonána a příště je třeba možné zvládnout danou situaci s menší úzkostí. Co když ale vše probíhá přesně opačně a obavy se stávají nepřekonatelnými?

Nejčastější projevy sociální fobie

Strach se může projevovat obecně v kontaktu s lidmi, při představování, při rozhovoru s někým neznámým či může mít velmi konkrétní podobu – např. může být zaměřen jen na telefonování nebo podepisování dokumentů před někým jiným. Lidé mohou trpět až panikou před takovýmito událostmi, mají obavy, co si o nich bude okolí myslet, že v situaci naprosto selžou, přestanou se ovládat. Toto celé může vést až k vyhýbání se těmto stresujícím podnětům.

Jedná se o iracionální úzkost. Lidé obvykle vědí, že jejich strach není přiměřený dané situaci, ale nedokážou jej mírnit. Obvyklými pocity jsou zde obavy z možné kritiky, z odmítnutí. Nervozita je spojena i s příznaky na fyzické úrovni. Objevuje se třes rukou, pocení, červenání v obličeji, pocity nevolnosti, zrychlené dýchání, nemožnost promluvit. Někdy je u lidí patrné přesvědčení, že toto je vyvolávající fenomén celého strachu. Opak je však pravdou, to ona úzkost vyvolává právě tyto projevy.

Vznik potíží

Nejčastěji lze vystopovat počátky v dospívání či pubertě. Za vznikem samotným může stát nějaký traumatický zážitek, při němž byl člověk zesměšněn či ve svých očích něco nezvládl. Jindy vše začne drobnými neúspěchy, které člověka vedou ke snaze se pro příště daným situacím vyhnout. Vliv může mít též nedostatek sociálních dovedností jedince, které si prostě neosvojil v patřičném věku. Může se jednat i o vrozenou dispozici k těmto obtížím.

TIP: Jaké jsou nejčastější fóbie?

Sponzorováno

Nepříjemné důsledky sociální fobie

Pokud se začne roztáčet kolečko strachu a následného vyhýbání se situacím, lidé se mohou postupně začít stranit kontaktu s lidmi obecně – dny tráví uzavřeni doma, odmítají jakýkoliv kontakt, mají např. potíže s nakupováním, zařízením něčeho v bance atd. Jakmile se fobie objeví v období studia, je zde riziko nedostudování zvolené školy, přestože by pro ni měl člověk vhodné předpoklady i dostatek intelektu. Strach může bránit vykonání zkoušek, složení maturity či státnic, prezentování svých znalostí před ostatními.

Později jsou opatrné potíže v zaměstnání, kde je nezbytný kontakt s lidmi. Někdo může být celoživotně závislý na rodičích nebo si vybudovat závislost jinou – např. na alkoholu, kterým se snaží zmírnit svoji úzkost. Depresivní nálady pramenící ze samoty mohou ve vážných případech vést až k sebevražedným pokusům.

Možnosti léčby sociální fobie

V mnoha případech bohužel brání adekvátní léčbě mylné přesvědčení pacientů. Ti mohou nemoc vnímat jen jako svou přirozenou vlastnost, mohou mít potíže s vyhledáním psychologa a svěřením se mu do péče, vnímají stigma psychické nemoci či jsou přesvědčeni, že se jejich problém řešit nedá. Léčba však má velmi dobrou úspěšnost a může v mnoha ohledech změnit život jedince.

Je využívána psychoterapie, zejména tedy kognitivně – behaviorální terapie. Je možné léčbu kombinovat i s užíváním léků (především ze skupiny antidepresiv), které snižují míru úzkostných stavů. V terapii se využívá postupné plánované vystavování se podnětům, z nichž má člověk obavy. Toto probíhá od situací jednodušších k těm složitějším. Při rozhovoru s terapeutem je snaha o nahrazení myšlenek, které člověka doprovází během úzkosti, myšlenkami založenými na racionálnějším podkladu. Pomoci snížit napětí mohou i různé relaxační techniky.

TIP: Mrkněte na další druhy zajímavých fóbií

VIDEO: ŽIVOT SE SOCIÁLNÍ FOBIÍ

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva