Sponzorováno

Bolesti spodních části zad – jak na ně? 4.86/5 (28)

Bolesti spodních části zadMožná jste zaslechli, jak o vás na rehabilitaci mluví jako o „vertebro“ pacientovi. Tedy pacientovi, kterého trápí bolesti zad. A to v jakékoliv části zad a z jakékoliv příčiny. Označení je proto velmi obšírné. Záda tvoří křižovatku našeho těla a to nejen svalovou, ale také nervovou či orgánovou. Onemocnění každého orgánu se může projevovat bolestí zad, stejně tak jako pouhý funkční problém, tedy meziobratlová blokáda nebo namožený zádový sval. Fyzioterapeut by společně s lékařem měli určit zdroj bolesti a následně navrhnout plán terapie. Dnes se zaměříme na funkční problémy, které plynou z přetížení zad, špatně provedeného pohybu nebo ze statické zátěže.

Přetížení zad

Bederní bolesti jsou velmi typické při špatné aktvaci břišních svalů. Pokud tedy cvičíte v posilovně nebo chodíte na skupinové cvičení a večer pak cítíte bolest v kříži nebo v bedrech, zřejmě jste posilovali místo břicha zádové svaly.

Naše tipy:

 1. Řiďte se vždy radami instruktora – neprohýbejte se při cvičení v zádech, napřimte záda, stáhněte ramena od uší …
 2. Správně dýchejte – většina problémů a bolestí zad pochází právě od vadného stereotypu dýchání. Soustřeďte se hlavně na dlouhý a plynulý výdech.
 3. Zaměření na hluboké svaly zádové – jedná se o malé svaly okolo obratlů, které mají obrovský vliv na dobrou funkci zad. Často posilujeme svaly, které jdou na první pohled vidět (tzv. bábovka na břiše), ale na hluboké břišní svaly, které se zapojují s dlouhým výdechem a zapojením pánevního dna, už nemyslíme.
 4. Vzájemná souhra mezi skupinami svalů – funkční břišní stěna musí být v souhře se stejně silnými zádovými svaly (povrchovými i hlubokými)

TIP: Dejte pozor na léky proti bolesti

Sponzorováno

Špatně provedený pohyb

Prudce provedený záklon nebo předklon s rotací se může projevit bolestivým píchnutím, lupnutím a následným stahováním svalstva kolem páteře. Dotyčný cítí úlevu pouze vleže. Relaxace svalů je v této chvíli obtížná, pomoct mohou:

 1. Masáž
 2. Teplo – sprcha nebo nahřátý polštářek
 3. Analgetika
 4. Klidový režim

Do dvou dnů akutní bolest zmírní. Pokud však trvá déle doporučujeme navštívit lékaře.

Statické zatížení zad

Sponzorováno

Záda se nepřetěžují pouze pohybem, nadměrným nebo špatným, ale hlavně stáním nebo sezením. Tato „nečinnost“ a dlouhé setrvání v jedné pozici není pro záda zdravá. Většina populace však většinu dne v práci prosedí (práce v kanceláři) nebo prostojí (servírky, kadeřnice). Postupně tak dochází k ochabnutí vnitřních svalů kolem páteře, které postrádají pohyb. Doporučujeme:

 1. Po sedavé práci dlouhou procházku na nerovném terénu
 2. Pokud v práci stojíte, doporučujeme i tak nejlépe denní cvičení a posilování zaměřené na hluboké svaly (bossu, cvičení na velkém míči, plavání)
 3. Pro obě skupiny platí také denní protahování zádových svalů (počínaje krčními až po bederní, také zadní strany stehen)
 4. Pořiďte si kvalitní pomůcky, které vaše tělo odlehčí (ergonomickou židli, počítačovou myš, boty s odpruženou podrážkou)

Co si dále přečíst o bolestech zad?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva