Jak motivovat dítě ke sportu? 4.69/5 (13)

Sponzorováno

Někdy se děti ke sportu musí jen správně namotivovat...

Někdy se děti ke sportu musí jen správně namotivovat…

Dnešní doba příliš nemotivuje děti k tomu, aby sportovaly – tělocviku ve škole je málo a po škole si jdou děti spíš zahrát počítačové hry, než aby se s kamarády potulovaly po hřišti. Není to jejich chyba – jednou z překážek je strach rodičů dítě někam samotné pustit a na druhou stranu nedostatek motivace.

Dítě musí sport chápat jako něco zábavného, ne pohyb z donucení. Pokud váš potomek s žádným nápadem nepřichází, musíte ho trochu inspirovat a zároveň mu být dobrým vzorem. Zajděte si spolu zaplavat, zakopat fotbal anebo vyrazit na brusle. I sportovní nadšení se musí budovat a nepřijde jako blesk z čistého nebe.

Domácí olympiáda

Děti strašně rády soutěží. I když se budou tvářit, jakože je sport vůbec nezajímá, možnost výhry je vždy motivuje. Uspořádejte si domácí olympiádu! Zasoutěžit si můžete třeba v běhu, rychlé chůzi, šplhu, sáňkování. Vybírejte takové disciplíny, které můžete v domácích podmínkách uspořádat. Samozřejmostí musí být pěkné ceny – nekupujte primárně sladkosti, spíše populární dětské knihy, případně hračky či stavebnice.

Vydejte se na sportovní utkání

Prověřenou metodou jak svou ratolest přivést ke sportu je vydat se na sportovní utkání. Nemusíte utrácet tisíce za drahé vstupenky, stačí vydat se na zápas místního florbalového, basketbalového či třeba hokejového týmu a pozorovat, zdali ho atmosféra pohltí. A velmi často se tak doopravdy stane a dítě se o sport začne zajímat.
Nemusí se jednat jen o míčové hry, například dívky můžete vzít na přehlídku taneční školy, aerobiku či na závody v atletice.

Sponzorováno

Chválit a chválit a chválit

Když už má dítě vybráno a začne navštěvovat nějaký sportovní kroužek, je dost pravděpodobné, že mu to ze začátku moc nepůjde. Aby u sportu vydrželo a bavilo ho to, dítě chvalte a oceňujte jeho snahu.

„To by byla paráda, kdyby tě trenér vybral na sobotní zápas! To by sis možná zasloužil i tu stavebnici z Hvězdných válek, kterou si tak přeješ!“

Dítě můžete motivovat i dalšími způsoby, pokud v měsíci nevynechá jediný trénink, můžete ho za odměnu vzít do kina, nebo do oblíbené restaurace.

Pečlivě volte slova

„Chápu, že je dneska sychravo a nikam se ti nechce, ale sport ti pořádně zvedne náladu, uvidíš! Já se dneska taky necítím moc vesele, a proto si asi po práci zajdu do posilovny, abych se cítil lépe.“
Třeba takto může otec motivovat dítě, kterému se nechce na trénink. Obecně je potřeba dobře vážit slova a dítě nenutit, aby ke sportu nezískalo odpor. Zároveň však dejte dítěti najevo, že se může samo rozhodovat. Dohodněte se například na tříměsíční lhůtě – když se mu ve sportovním kroužku nebude líbit, může skončit a najít si jiný sport. Zapomeňte na příkazy typu dochodit pololetí – pokud se jedná o drahý kroužek, spíše vysvětlete dítěti, že jste za něj již zaplatili a že by to byla velká ztráta peněz ho takhle utnout v pololetí. Můžete také zmínit, že to, co se v kroužku naučí, se mu bude v budoucnosti velmi hodit.

VIDEO: Jak efektivně pracovat s motivací dětí?

VIDEO: Jak motivovat sebe i děti

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva