Sponzorováno

Jak nahradit nezdravé potraviny těmi zdravými? 4.78/5 (9)

Jak nahradit nezdravou uzeninu za zdravější jídlo?

Jak nahradit nezdravou uzeninu za zdravější jídlo?

Proč jsou nezdravé potraviny a nezdravá jídla tolik lákavá? Hlavním důvodem je především fakt, že zajímavě chutnají a díky tomu jim jenom málokdo odolá. Pro váš zdravotní stav, pro trávení, ale třeba i pro snahu udržet si váhu však nejsou a nikdy nebudou tím pravým. Proto vám přinášíme tipy, jak můžete nezdravé potraviny nahradit zdravější alternativou, která už bude pro vaše tělo nejenom lepší, ale mnohdy i doporučovaná.

Jak a čím nahradit majonézu?

Oblíbená součást mnoha jídel, především potom těch smažených. Když se ale podíváme na to, z čeho se majonéza skládá, může nás doslova přejít chuť. Podobné je to i u tatarské omáčky, do které se přidává jenom více zeleniny, ale základ je stejný. A tím je:

  • Sůl a pepř
  • Vaječný žloutek
  • Mnoho oleje

I když použijete zdravý olej, stále je zde riziko toho, že konzumujete nezdravou potravinu s velkou kalorickou hodnotou. A čím ji tedy nahradit? Zkuste nízkotučný jogurt. Ten není problém dochutit tak, aby byl podobný, jako majonéza nebo tatarská omáčka. Výsledkem bude možnost dopřávat si stále zajímavý doplněk jídla, a to s jistotou toho, že svému zdraví nejenom neuškodíte, ale dokonce mu i prospějete. Nebo se podívejte na několik receptů na zdravé domácí dresinky.

Čím nahradit mléčnou čokoládu?

Milujete mléčnou čokoládu a jste nesví, když ji několik dní nemáte? Potom je dobré připomenout, že právě mléčné čokolády, speciálně potom ty nejlevnější, obsahují nadměrné množství cukru. Často také řadu dalších látek, jako je palmový olej a celou řadu různých doplňků. Pokud mlsání nedokážete odolat, vyměňte mléčnou čokoládu za tu, která je označovaná jako tmavá. Poznáte ji podle toho, že má minimálně sedmdesáti procentní podíl kakaa. Čím bude daný podíl vyšší, tím pro vás lépe. I když její chuť je lehce rozdílná, můžete si být jisti, že budete moci mlsat s menšími výčitkami, stejně jako si můžete být jisti i tím, že z kvalitní čokolády do těla dostanete i mnoho antioxidantů.

Kupované pražené müsli

Velký problém mnohých lidí je ten, že když si koupí krabicové pražené müsli, myslí si, že si kupují něco, co je skutečně zdravé a prospěšné. Myslíte si to stejné? Potom vás musíme zklamat. Dané kupované verze jsou až na výjimky poměrně velký problém. Důvodem jsou obsažené cukry. Nejenom, že je pomocí nich doháněna celková chuť, ale také je velmi často obsahuje i sušené ovoce, které je součástí. Proto na dané pokrmy zapomeňte a raději je nahraďte kvalitním müsli, které bude domácí výroby. Jak na to? Je to jednoduché. Stačí v podstatě tři základní věci:

Sponzorováno

Světlé nebo tmavé pečivo

I vy máte jistě zafixováno, že světlé pečivo je špatné, jelikož vám toho z hlediska výživové hodnoty moc nedá. Podobně to může být i v případě tmavého pečiva. I když budí dojem kvality, rozhodně se může jednat jenom o obarvenou alternativu pečiva světlého. Obojí tedy z jídelníčku vyřaďte a vyměňte za něco kvalitnějšího. Tím je kvalitní celozrnné pečivo. I když z hlediska kalorií na tom může být stejně jako bílé, má jednu pozitivní vlastnost, kterou je obsah vlákniny. Ta zajistí lepší trávení a větší pocit sytosti. Dále má celozrnné pečivo také pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi.

Jak nahradit smažená jídla?

Bramboráky na pánvi, smažené řízky, nebo například hranolky. To všechno jsou jídla, která při přípravě vsáknou ohromné množství oleje. I když použijete ten nejkvalitnější, je to stále špatně. Co tedy s tím? Smažená jídla z jídelníčku vylučte a zkuste využít alternativní metody přípravy. Tedy takzvaně nasucho, bez použití oleje. Všechny jídla, která jsme zmínili, není problém připravit v troubě, na pečicím papíře. Chuťově jenom těžko poznáte rozdíl. Pokud jde o zdraví, rozhodně svému tělu prospějete více než dost.

Jak nahradit Uzeniny a párky?

Nedokážete si život představit bez uzenin? Když se podíváme na jejich složení, tak u nekvalitních převládají soli, dusičnany, konzervanty, dochucovadla a mnoho jiného. Nejenom, že se to podepisuje na jejich chuti, ale i na zdravosti či kalorické hodnotě. Když už uzeninu, tak ideálně domácí šunku s velmi vysokým podílem masa.

Pokud ji kupujete, můžete si snadno porovnat, že i její kalorická hodnota bude podstatně nižší, než u nekvalitních produktů. Zvláště v případě šunky drůbeží. Podobně je to i s párkem, který můžete na našem trhu najít v různých kvalitách. Když nechcete svému tělu uškodit, hleďte na varianty s hodně vysokým podílem masa. Zajímavou alternativou jsou ale i párky zcela přírodní, které jsou vyráběné třeba ze sóji, nebo z vaječných bílků. Musíme říci, že na první ochutnání jenom těžko poznáte rozdíl. Pokud jde o jejich zdraví a celkovou výživovou hodnotu, jsou mnohem lepší volbou.

Naučte se u jídla přemýšlet

Možných alternativ bychom v segmentu stravování rozhodně mohli najít více než dost. Důležité je proto u jídla přemýšlet a než něco koupíte nebo připravíte, zvažte, jak je na tom daný pokrm s ohledem na zdraví. Vždy bude možné najít celkem dostupnou, adekvátní a zdravější alternativu, která bude chutnat velice podobně, ale v rámci účinků na vaše tělo bude výrazně lepší.

Co si ještě o potravinách přečíst?

VIDEO: Jak správně jíst?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva