Sponzorováno

Luštěniny – tak trošku zanedbávaná potravina (a je to škoda) 4.76/5 (25)

Luštěniny - tak trošku zanedbávaná potravinaJe důležité se najíst dobře, tedy tak, abyste svému tělu poskytli dostatek živin a přitom neutratili příliš mnoho peněz. Dnes, kdy ceny potravin výrazně stoupají, se zvyšuje aktuálnost všech těchto požadavků. Chceme se najíst relativně levně a hlavně i zdravě.

Luštěniny – za málo peněz hodně muziky

Když to stručně shrneme, luštěniny naplňují heslo za málo peněz hodně muziky. Nejsou příliš drahé, a přitom nám poskytují skutečně hodně výživných látek. Vaše tělo vám poděkuje, pokud je budete pravidelně zařazovat do svého jídelníčku a vaší peněžence se uleví. A navíc vám poděkuje vaše tělo. A to je super kombinace, ne?

Co to vlastně luštěniny jsou?

Zjednodušenou odbornou definicí se jedná o semena motýlokvětých (neboli bobovitých) rostlin. Nejpoužívanější jsou u nás fazole, hrách, čočka a sója. Kromě toho se ale vyskytuje řada dalších jako například cizrna, nebo i římský hrách, který už u nás také pozvolna zdomácněl.

Perfektní zdroj sacharidů a bílkovin

Luštěniny mají vysoký obsah bílkovin a také sacharidů, z této oblasti především škrobu. Dále v nich najdete velké množství vlákniny a také mnoho minerálních látek jako například vápník nebo draslík. V neposlední řadě také vitamíny, a to především provitamin A, dále vitaminy řady B a také E. Jedinou nevýhodou je velký obsah oligosacharidů. Právě ty způsobují při konzumaci luštěnin časté nadýmání, které mnoho lidí odrazuje. Raději se luštěninám z těchto důvodů vyhýbají, než by se snažili hledat a najít způsob, jak tomuto nadýmání zabránit.

Jak zabránit nadýmání z luštěnin?

Jak je možné snížit nadýmání po konzumaci luštěnin? Nejlepší je, když necháte luštěniny dlouho máčet, a to i mnohem déle, než se uvádí na obalech sáčků s luštěninami, které běžně zakoupíte v obchodech. Samozřejmé je, že vodu, ve které jste luštěniny namáčeli, slijte a následně pro vaření použijete vodu novou. Také výrazně pomůže, pokud vaříte luštěniny společně s bylinkami, například oreganem, bazalkou a podobě, jejichž větvičku přidáte do hrnce.

Sponzorováno

Luštěniny pro ty, co nejí maso

Horší stravitelnost luštěnin ale zase vynahrazuje velký obsah bílkovin, který potřebujete pro růst svalů. Proto lidé, kteří omezují konzumaci masa, nebo dokonce nekonzumují žádné, by neměli na luštěniny zapomínat. Nahrazují jim zdroj bílkovin. Velmi užitečné jsou luštěniny také při hubnutí a dietách. Obsahují velké množství vlákniny, proto zaměstnají vaše střeva na dlouhou dobu. Polysacharidy také na rozdíl od jednoduchých sacharidů z cukrovinek se vylučují dlouho, a proto po konzumaci luštěnin nedochází k výkyvům hladiny krevního cukru. Glykémie je stabilní, nekolísá. Tím pádem nedochází k tomu, že byste dostali znovu hlad a měli potřebu něco dále konzumovat, jak se to běžně stává po snědení cukrovinky. Sacharidy se v tomto případě uvolňují postupně a váš mozek má tak dostatek paliva v podobě glukózy, kterou potřebuje ke svému správnému fungování.

Jak připravit luštěniny?

Polévky zahřejí, kaše zpestří jídelníček. V jaké podobě je nejlepší luštěniny zařazovat do jídelníčku? Výborné jsou v polévkách, a to fazolové, čočkové či hrachové. Tyto polévky se stávají ideální součástí zimního jídelníčku, kdy potřebujete doplnit dostatek živin a navíc zahřát. Stejně dobré jsou ale také jako přílohy k masu, a to buď vařené či dušené nebo také ve formě kaše. Hrachová kaše v minulosti byla často postrachem školních jídelen a kvůli ní v mnoha lidech vznikl odpor k luštěninám. Pokud se ale kaše připraví dobře, může se podařit odpor překonat. Zpestří tak jídelníček, kde se u nás v roli příloh často objevují hlavně brambory, rýže nebo těstoviny či knedlíky. Nabízí mnohem zdravější variantu přílohy k masu než právě zmíněné knedlíky.

Superzdravé klíčky luštěnin

Čočka, fazole či sója se také nechává naklíčit. Klíčky se užívají do salátů, kde jsou velmi zdravou výživou, protože tělu dodávají enzymy.

A co vy? Dáváte si občas luštěniny? Budeme rádi za komenáře.

Co si ještě o luštěninách přečíst?

VIDEO: Úžasné luštěniny

VIDEO: Radost ze zdravých dětí 6, luštěniny

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva