Sponzorováno

Jak ve zdraví zvládnout tropická horka? 4.77/5 (13)

Jak přežít extra horké počasí?

Jak přežít extra horké počasí?

Vypadá to, že letní počasí na sebe již v dalších dnech nenechá čekat a máme slibované dny plné slunce a vysokých teplot. Jsou lidé, kterým právě takovéto počasí maximálně vyhovuje, a nemají s tím žádný problém. Na straně druhé je však mnoho těch, kteří se v tropickém horku cítí vyčerpaně, bez energie a snaží se tyto dny jen nějak bez úhony přežít. Co vše vám může pomoci, abyste se i v případech, kdy se rtuť teploměru šplhá přes třicítku, cítili co nejvíc svěže a měli dostatek energie?

1. Pitný režim je prostě základ

Ano, samozřejmě pomyslné číslo jedna v doporučení představuje rozumný pitný režim. Mějte vždy při ruce láhev s vodou a během celého dne pravidelně pijte. Pokud je opravdu horko, navyšte spotřebu tekutin klidně na tři litry za den (ještě s přihlédnutím k vykonávané tělesné aktivitě). Naopak si odpusťte konzumaci alkoholických nápojů nebo kávy, která působí močopudně. Příjem tekutin může zvednout i příjem ovoce a zeleniny s dostatkem šťávy (meloun, salátová okurka) nebo některých jídel (polévek).

U nápojů, ale i potravin platí, že je lepší dopřát si je vlažné, nikoliv ledově studené. Před ledovou tříští tak můžete dát přednost vlažnému bylinkovému čaji. Vaše tělo zvládne ochladit na delší dobu.

2. Pohodlný oděv bez umělin

Vybírejte si v těchto dnech oblečení z příjemného materiálu, vyhněte se umělým látkám. Pokud se budete pohybovat venku, budete se cítit lépe ve světlejším oblečení. Naopak černá na sebe přitáhne ještě více tepla.

3. Osvěžení v průběhu dne

Ideální je, pokud v průběhu dne máte možnost dopřát svému tělu vlažnou sprchu. Proti pocení můžete použít antiperspirant, můžete si též otřít obličej chladnou vodou nebo jej postříkat osvěžující vodou ve spreji.

Pokud trpíte na otoky končetin, ponořte na chvíli ruce (včetně loktů) a nohy do chladné vody. Vyhněte se dlouhodobému stání nebo sezení v neměnné pozici. Nohy pravidelně protáhněte, můžete je zvednout nad úroveň těla – opřít o zeď, vypodložit polštáři. Procvičením podpoříte návrat krve i lymfy do centra těla. Můžete ruce i nohy namazat chladivým gelem, příjemně vás osvěží.

Sponzorováno

4. Klimatizace s mírou

Pokud je nám horko v kanceláři nebo třeba v autě, máme tendenci pustit na plno klimatizaci a dopřát si příjemné ochlazení. Odolejte však prvotnímu pokušení a ochlaďte prostor opravdu jen o trochu. Mohli byste si sice dopřát v autě téměř mrazivé osvěžení, ale jeho přínos byste neocenili v případě, že by u vás rychlá změna teploty vyvolala následné nachlazení.

5. Větrání prostor

Snažte se si v bytě i v práci vyvětrat během noci nebo hned brzo ráno. Jedině tak se vám povede zbavit se zahřátého vnitřního vzduchu. Po důkladném vyvětrání již okno zavřete a můžete i zatáhnout závěsy nebo žaluzie, abyste předešli opětovnému vyhřátí slunečními paprsky.

6. Pobyt venku

Pokud chcete pobývat venku, snažte se alespoň nebýt dlouho na přímém slunci. I ve stínu se zdržujte s pokrývkou hlavy a namažte se krémem s ochranným faktorem. Stejné doporučení platí i pro vaše děti. Dbejte na použití krému a nasazené čepici nebo klobouku. K přehřátí snadno dojde zejména u těch nejmenších, nenechávejte je tedy na přímém slunci nebo v uzavřených prostorech (např. v autech).

7. Nepřepínejte se

Berte v úvahu, že vysoké teploty jsou pro organizmus prostě náročné a nesnažte se tedy během těchto dní stihnout vše, na co jste se nedostali za poslední měsíce. Pokud se chcete věnovat náročnější fyzické aktivitě, snažte se ji vykonat během ranních hodin.

Dbejte i na to, abyste se nevystavovali zbytečnému stresu. Vaše tělo by vám za to nepoděkovalo. Zvýšenou pozornost tomuto doporučení věnujte v případě, kdy již máte vyšší věk, máte zdravotní problémy nebo zrovna prožíváte období těhotenství. Zde je opravdu na místě se šetřit.

Co dalšího si ještě přečíst o horku?

VIDEO: Jak přežít vedro

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva