Sponzorováno

Jídlo, potraviny a nálada spolu mohou souviset. Jak být v pohodě? 4.89/5 (9)

Různé bobule, jako maliny nebo borůvky mají na naši náladu pozitivní vliv.

Různé bobule, jako maliny nebo borůvky mají na naši náladu pozitivní vliv.

Přijde vám, že jste poslední dobou ve stavu, kdy vaše nálada není dokonalá a jste spíše nepříjemní a naštvaní, než veselí a v pohodě? Možná za to může mnoho povinností v práci, nebo v domácnosti. Problém ale může být třeba i jinde. V tom, co jíte. I když se vám na první pohled může zdát, že jídlo a nálady spolu nijak nesouvisí, opak je pravdou. Zkuste na pár týdnů změnit jídelníček a sama posuďte, zda došlo ke změně nálady. A co ze svého jídelníčku vyřadit? Podívejte se.

Vše, co je na obalu označováno jako dietní

Toužíte po dokonalé postavě a tak kupujete potraviny, které jsou označované jako dietní? Pokud ano, je vhodné na ně na delší dobu zapomenout. Mohou totiž výrazně ovlivňovat vaši náladu. O jaké potraviny se jedná? Primárně jde o:

 • Dietní nápoje
 • Různé dietní cukrovinky
 • Sladké polotovary

Problémem mnohých těchto potravin není nic jiného, než umělé sladidlo. Konkrétně potom aspartam, který obsahuje aminokyselinu fenylalanine. Ta může výrazně bránit produkci serotoninu. Jak jistě z našeho magazínu víte, serotonin je hormon, který může přinášet dobrou náladu. Pokud je jeho tvorba omezena, výrazně se to projeví na tom, jak se chováte a jak na okolí působíte.

Jídlo z rychlého občerstvení

To, že žijete život, který je spojený s mnoha úkoly, má za následek situaci, kdy se možná nestihnete ani pořádně najíst. Pokud k tomu dojde i ve vašem případě, je jasné, že můžete sáhnout po jídle z fast foodů. Zde ale pozor na jeho obsah, jelikož většina takových pokrmů obsahuje trans-mastné kyseliny. Ty se dodaných jídel dávají hlavně proto, aby dlouho vydržely. V lidském těle však mohou narušovat rovnováhu těch prospěšných a zdravých kyselin, což způsobuje, že jejich pokles má za následek třeba i deprese, nebo i agrese. Proto dbejte na to, abyste v případě nezdravých jídel nezapomínali na potraviny, které obsahují kyseliny dobré, s názvem omega-6 a omega-3.

Naštěstí můžeme říci, že dnes se pomalu ale jistě stává trendem zdravý životní styl, což má pozitivní vliv na to, že fastfood už může být spojený i s kvalitou, stejně jako čerstvostí. Nutno ale dobře vybírat, a navíc vzít v potaz, že kvalita je zatím soustředěna spíše jenom do velkých měst, nikoliv těch menších.

Chipsy a další solené pochoutky

Víte, že každý den musíte odpočívat a tak vaše forma klidu spočívá v tom, že si sednete k televizi a otevřete sáček chipsů, nebo jiných pochoutek? Jestliže ano, sice na jednu stranu odpočíváte, ale na tu druhou do těla dostáváte látku, která negativně ovlivňuje vaši náladu. Nejenom tím, že můžete být nepříjemní, ale i tím, že se může objevit celková slabost organismu, nebo i únava. Taková forma odpočinku tedy bude spíše kontraproduktivní. A co je tou látkou, o které mluvíme? Má zkratku MSG a nejedná se o nic jiného, než známý a často diskutovaný glutamát sodný.

Sponzorováno

Sladké pokrmy v nadměrném množství

Je pravdou, že pokud máte špatnou náladu, je vhodné dát si jídlo, které bude sladké, čímž zvýšíte hladinu cukru v těle a tak podpoříte i dobrou náladu. To je skutečně pravda. Zároveň ale musíme dodat, že všeho moc škodí. Čím více sladkých jídel do sebe během dne dostanete, tím více se můžete cítit unaveni. Pokud jde navíc o pokrmy s vysokým glykemickým indexem, způsobuje to výrazné kolísání krevního cukru. Vlivem toho začnou kolísat také hormony vašeho těla a problém je na světě. Nehledě na to, že jídla s vysokým glykemickým indexem zasytí jenom na chvíli. A opětovný pocit hladu vaší náladě rozhodně nepřidá. A co tedy nejíst?

 • Sušenky a jiné pochutiny
 • Klasická sladká jídla
 • Sladké pečivo, nebo doslazované cereálie

Různé polotovary

Je sice lákavé přijít domů z práce, otevřít si konzervu a během chvíle mít teplou večeři. Měli byste ale vědět, že většina konzervovaných jídel, ale i jiných polotovarů může obsahovat látku, kterou je Bisfenol A. Je známá také pod zkratkou BPA. Pokud je na obalu uvedena, můžete si být jisti, že takové jídlo vám náladu zaručeně nezlepší. Jde o látku, která je vedena jako toxická a jejím hlavním negativem je to, že narušuje hormonální funkce v těle. Hormony potom začnou kolísat a špatné nálady se jenom tak nezbavíte.

Ani snaha o koupi polotovarů bez této látky nemusí být správnou cestou. Zmiňme ještě jednou třeba trans-mastné kyseliny, nebo i glutamát, což jsou látky, o které v polotovarech také není nouze. Obecně tedy s dobrou náladou nemohou být nikdy spojovány.

Náhražky

Hledáte spíše levnější potraviny, které však spadají do segmentu náhražek? Obecně je s nimi spojeno několik negativ. První negativum je to výživové, jelikož daný produkt vám rozhodně nedá to, co ten originální. Dále nesmíme zapomenout často na různý chemický koktejl, pomocí kterého je doháněna konzistence, barva, nebo třeba chuť i trvanlivost. Toto všechno dohromady je spojeno s faktem, že ve vašem těle mohou nastávat různé procesy a hormonální změny, které se na vaší náladě podepíší velmi negativně. A jaký může být příklad daných náhražek? Je to třeba margarín.

A co si dát?

Pro dobrou náladu byste měli jíst tyto potraviny:

Banán

Ideální občerstvení mezi hlavními jídly v praktickém „balení“ plném vitamínů a minerálů, zejména draslíku. Dobrá svačinka pro klid a pohodku.

Různé bobule

Jahody, brusinky, borůvky, maliny, rybíz a kiwi (botanicky také bobulovina) nepřinášejí dobrou náladu a energii jen kvůli vynikající chuti, ale také kvůli vysokému obsahu vitaminu C a díky sekundárním rostlinným látkám.

Kvalitní hořká čokoláda

Složitá směs látek a kakaových bobů má mnohočetný pozitivní účinek nejen na organismus, ale i na naši duši. Zaměřte se na kvalitní čokoládu s co největším obsahem kakaa.

Zázvor

Éterické zázvorové oleje vás krásně uvolní. Nejlepší je čerstvě nakrájený a jako složka zeleninových pokrmů, omáček a salátů.

Oves

Díky stopovým prvkům selenu a železu a cenným sacharidům oves nás povzbuzuje a působí harmonicky. Třeba ovesné vločky jsou super.

Kvalitní jogurt či zakysané mléčné výrobky

Tryptofan (esenciální aminokyselina) v mléčných výrobcích nám poskytne příjemný pocit. Zakysané mléčné výrobky, jako je jogurt nebo kyselé mléko, jsou obecně dobře snášeny a mají super vliv na naši náladu.

Ořechy

Sponzorováno

Cenné mastné kyseliny a vitamíny z nezpracovaných přírodních vlašských ořechů, mandlí, para ořechů posilují nervy, podporují kognitivní výkon a dělají dobře naší duši.

Co si ještě přečíst na toto téma?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva