Sponzorováno

Jídlo z mikrovlnky: Dělá z mužů impotenty? 4.77/5 (13)

mikrovlnka a zdravíPodle výrobců a mezinárodních agentur pro kontrolu léčiv a zdraví, by měl být plastový obal bezpečný pro použití i v mikrovlnné troubě. Na druhé straně nás titíž lidé varují, že by se plast neměl dotýkat jídla během ohřevu a plastové obaly by neměly být používány v mikrovlnce vzhledem k možnosti vyplavování škodlivých chemických látek do potravin. Takové rozporné prohlášení jsou znásobeny tím, že dosud bylo provedeno jen málo studií, co se vlastně děje při vystavení plastu a jídla silnému elektromagnetickému záření. Ať je pravda kdekoliv, víme, že sloučeniny plastu mohou vyvolat negativní účinky na zdraví člověka, pokud jsou zkonzumované.

Potenciální karcinogeny

Plastový obal byl vyvinut v roce 1950 na balení potravin. Když se mikrovlnné ohřívání stalo populární, psal se rok 1970 . Plastový obal se tehdy používal k zabránění cákání a nepořádku během ohřívání jídla. Mnoho současných značek vyrábí obaly z PVC, který může přenášet změkčovadla i do potravin.

Změkčovadla jsou chemické látky, považovány za potenciálně nebezpečné, pokud se dostanou do těla. Švédská studie publikovaná v časopise „Journal of Cancer International“ našla jasný vztah mezi expozicí PVC a rakovinou varlat. Výzkumníci věří, že hlavní viník je sloučenina DEHP, která napodobuje estrogenní hormony. Tento efekt pak zvyšuje rizika nádorových procesů. Dioxiny jsou další toxické chemické látky, které se uvolňují při spalování nebo ohřevu PVC produktů, což je i důkaz o propojení zvýšeného rizika rakoviny prsu.

Snížený počet spermií a testosteronu

Kromě rakoviny, i snížený počet spermií je další možný vliv expozice PVC. Sloučeniny zvané xenoestrogeny, které byly nalezeny ve výluhu z plastové fólie do potravin při zahřátí, mohou být viníkem nízkého počtu spermií, neplodnosti nebo andropauzy, což je mužský ekvivalent ženské menopauzy.

Sponzorováno

Vědci zjistili souvislost mezi xenoestrogenem a nízkou hladinou testosteronu u mužů, což může vést k růstu prostat , depresi, impotenci, nízkému libidu, nízkému počtu spermií a zvýšení tělesné hmotnosti. Zatímco množství xenoestrogenu, které se vyplaví z plastového obalu v mikrovlnce může být velmi malé, nejde stále o nic bezpečného, zejména, pokud se konzumuje takto ohřáté dlouhá léta.

Potenciální vrozené vady

Přirozený estrogen je zodpovědný za stimulaci buněčného dělení v hormonální citlivém tkáni jako je sliznice dělohy, prsu, vaječníků a tkáni plodu během těhotenství. Když je příliš mnoho xenoestrogénu v těle, zbytečně to stimuluje růst tkání, což způsobuje problémy děloze, vaječníkům, prsům a tkáním dětí ve vývoji. Xenoestrogén může způsobit potraty nebo vývojové vady pohlavních orgánů, protože prochází placentou během těhotenství.

Bezpečnost

Sponzorováno

Ujistěte se, zda je váš plastový obal na ohřívání jídla v mikrovlnce bezpečný a vyrobený z nejnovějších materiálů. Výrobci totiž vyvinuli alternativu k PVC. Tyto novější formy mají nižší hustotu, která pravděpodobně neobsahuje potenciálně toxické přísady. Pokud však chcete být zcela chráněni, zahřívejte jídlo ve skleněné nebo keramické nádobě překryté mastným papírem nebo utěrkou.

A co si ještě o mikrovlnce přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva