Sponzorováno

TOP 10 tipů, jak si ulehčit porod 4.85/5 (39)

 • V tomto článku najdete několik tipů, které by vám mohly pomoci ulehčit průběh porodu.
 • Připravte se fyzicky: Pravidelný pohyb a cvičení během těhotenství mohou posílit svaly potřebné při porodu a zvýšit vaši fyzickou kondici.
 • Dechové cvičení a relaxace: Učení se správným dechovým technikám a relaxačním metodám může snížit napětí a úzkost, což může přispět ke snazšímu průběhu porodu.
 • Masáže a akupresura: Jemná masáž dolní části zad, beder a ramen může uvolnit napětí a zlepšit krevní oběh. Některé body akupresury mohou pomoci zmírnit bolest.
 • Podpora a komunikace: Mít podporu partnera, rodinných příslušníků nebo porodní asistentky může výrazně zlepšit vaši pohodu během porodu.
 • Využijte vodu: Možnost porodit ve vaně nebo sprše může poskytnout úlevu od bolesti a napětí.
 • Vizualizace a meditace: Zaměření se na pozitivní myšlenky a vizualizace může pomoci uvolnit stres a zmírnit bolest.
 • Pohyb a změna polohy: Aktivní pohyb a časté změny polohy mohou pomoci usnadnit pohyb dítěte a zvýšit pohodlí.
 • Teplé zábaly: Teplý ručník nebo teplá láhev na břiše nebo dolní části zad může ulevit od svalového napětí.
 • Rehabilitační míče: Sezení na takovém míči může uvolnit pánevní svaly a zmírnit tlak na dolní část zad.
 • Poslouchejte své tělo: Buďte vnímavá k signálům svého těla a jděte si vlastním tempem. Někdy může být důležité si odpočinout nebo změnit strategii podle toho, jak se cítíte.
 • Každý porod je jedinečný a co funguje pro jednu ženu, nemusí nutně fungovat pro druhou. Důležité je být otevřený různým možnostem a diskutovat s lékařem nebo porodní asistentkou o tom, co by pro vás bylo nejlepší.

Máme pro vás pár cenných rad, jak si usnadnit porod.

Máme pro vás pár cenných rad, jak si usnadnit porod.

Zejména prvorodičky se obávají svého prvního porodu a velmi často se stresují. Před prvními kontrakcemi se rozhodně ničeho bát nemusíte. Existuje několik způsobů, jimiž si můžete zajistit hladký průběh porodu. A o jakých způsobech mluvíme? Podívejte se na ně v našem dnešním článku.

1. Neležte jen na gauči

Pár dní před porodem ležet pouze na gauči je velmi špatný přístup. Miminko totiž není schopné se dostat do optimální polohy, která je před porodem žádoucí. Pokud se blíží termín porodu, měla byste zaujímat polohu na všech čtyřech. V této poloze je dítě schopno přesunout se do správné polohy pro vstup do porodních cest. Ať už se díváte na televizi, nebo posloucháte rádio, vždy dbejte na to, abyste měli pánev výš než kolena.

2. Čtěte, ptejte se a dívejte se

S blížícím se porodem budete vyhledávat nejspíš informace o tom, jak urychlit porod, jak vyvolat porod a další. Na počátku těhotenství jste hledala informace o tom, jaké jsou příznaky těhotenství. A dnes? Hledáte zase něco o porodu samotném. Doporučujeme přihlásit se na předporodní kurz, který vede odborná asistentka. Ta vám vysvětlí vše kolem porodu, zodpoví vám otázky a také vás naučí, jak správně dýchat při porodu. Čím více o porodu budete vědět, tím lépe pro vás.

3. Dýchejte!

Říkáte si, že techniky dýchání jsou nesmyslné? Myslíte si, že si na ně ani při porodu nevzpomenete? Potom jste na omylu. Hluboké dýchání je při porodu obrovský pomocník. Čím hlubší je nadechnutí, tím více se do těla dostane kyslíku. Díky hlubokému dýchání se vám uvolní svaly, čímž se zmírní porodní bolesti.

Sponzorováno

4. Procházejte se

Procházka vám rozhodně neuškodí. Chodit s velkým bříškem je pro ženu docela náročné, ale zůstat ve vertikální poloze je prospěšné. Buďte aktivní, vyjdete se na procházku. Dítě se dostane do ideální polohy a vy se tak dokonale připravíte na porod.

5. Rozptýlení

Určitě máte oblíbenou hudbu, u které relaxujete, film či práci. Abyste nemyslela na porod a bolesti, věnujte veškerou svou pozornost tomu, co vás zajímá. Najděte si rozptýlení a přijdete na jiné myšlenky.

6. Udržujte se v kondici

„Těhotné ženy, které zůstávají v kondici a fit, mají tendenci mít kratší a lepší porod“, prozradila nám certifikovaná porodní asistentka. Fitness zlepšuje vytrvalost a pokud jste v kondici, je méně pravděpodobné, že skončíte potřebou lékařské intervence. Během těhotenství choďte na procházky, plavte nebo choďte na prenatální cvičení (poté, co jste dostali od svého lékaře nebo porodní asistentky povolení).

7. Stravujte se chytře

V období, kdy čekáte teoreticky porod, jezte lehká a dobře stravitelná jídla. Vyvarujte se mastných nebo těžko stravitelných potravin, protože konzumace takových potravin by mohla způsobit pocit nevolnosti a způsobit zvracení během pozdějších aktivních stadií porodu. Svalové kontrakce a rychlé dýchání během porodu mohou způsobit rychlou ztrátu tekutin. Pijte vodu.

Nedávná studie z Kalifornské univerzity ukázala, že zdvojnásobení podání tekutin může zkrátit porod i o více než hodinu.

8. Dejte si sprchu

Bolest může způsobit, že máte napjaté svaly po celém vašem těle, což vytváří ještě větší nepohodlí. Teplá sprcha může tuto reakci zmírnit. Chcete-li úlevu, zaměřte sprchovou hlavici na záda nebo na místo, kde jsou kontrakce nejvíce intenzivní. Sprcha je v každé fázi porodu prostě příjemná.

9. Dejte si vanu

Zde přidáme zkušenost maminky, která rodila v zahraničí. „Bylo několik hodin do porodu mého třetího dítěte a hledala jsem nějakou úlevu. Moji doktoři říkali, že je příliš brzy na epidurální anestezii, a navrhli, abych se ponořila do vířivky v nemocničním pokoji. Bylo to úžasné: dokázala jsem snadno změnit polohu v teplé vodě a namířila jsem trysky vířivky do spodní části zad – vše se uklidnilo. Když přišel porod, myslela jsem si, že je čas na epidurální anestezii, ale byla jsem už plně rozšířená. O deset minut později se narodila naše dcera.“

10. Zkuste i masáž

Byly provedeny studie na ženách, které dostaly masáž od svých partnerů. Dle výzkumů měly tyto ženy menší pocity bolesti a úzkosti během porodu, než ty, které nebyly takto masírovány. „Když stimulujete oblast, která je bolavá, ať už s tlakem nebo teplem, zmírníte zprávy zaslané do mozku,“ vysvětluje lékař. Poraďte partnerovi, co je pro vás nejlepší. V pozdějších fázích mohou přijít chvíle, kdy nebudete už masáž chtít. Nebojte se to partnerovi říct.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Příprava k porodu, rozhovor s privátní porodní asistentkou. Tatínek u porodu? Co Vám porod usnadní?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva