Cystoskopie – co je to a k čemu je dobrá? 4.86/5 (14)

Sponzorováno

Cystoskopie je pojem z oblasti urologie a gynekologie. Jedná se o vyšetřovací metodu, díky které si lékař může prohlédnout povrch dutiny močového měchýře zevnitř.

Cystoskopie je pojem z oblasti urologie a gynekologie. Jedná se o vyšetřovací metodu, díky které si lékař může prohlédnout povrch dutiny močového měchýře zevnitř.

Cystoskopie je endoskopická metoda, která pomáhá k detailnímu zobrazení struktury tkáně, kterou právě vyšetřujeme. Endoskopická metoda je metoda, která vyšetřuje tělní dutiny a duté orgány. K tomu se používá speciální, flexibilní přístroj, který se jmenuje endoskop.

Po cystoskopii lékař sáhne, pokud má pacient potíže, které se týkají trávicího traktu či při potížích urologického ražení. U vyšetření není nutná hospitalizace, po vyšetření se pacient odebírá domů. Délka vyšetření je různá, obvykle to je od dvaceti minut do čtyřiceti minut.

Cystoskopie nebude příjemné vyšetření, dá se však vydržet a také vám dají uklidňující injekci, která vám pomůže se uvolnit a trošku vás utlumí. Zbytečně se pak nestresujete při samotném vyšetření a rovněž i lékaři se lépe pracuje a vyšetření je tak rychleji hotové, což si přejete nejvíce asi vy.

TIP: Cystoskopie je tedy vyšetřovací metoda, která lékaři umožní prohlédnout vnitřní povrch dutiny močového měchýře a močové trubice včetně úseku, který prochází prostatou.

Cystoskopie trávícího traktu

Cystoskopie, která se týká trávicího traktu má svá pravidla. Minimálně osm hodin před samotným vyšetřením nesmíte nic jíst, pít a ani kouřit. Podává se uklidňující lék, ten totiž pomůže uvolnit napětí svalů a vyšetření jde rychleji a lépe. Pacient si lehne na pravý bok, nohy pokrčí a přitáhne si je blíže k břichu. Lékař vám v tuto chvíli podává lokální anestetika, což znecitliví sliznici hltanu, je to pro snadnější chod celého vyšetření. Přes ústa pak je zaveden navlhčený přístroj endoskop.

Sponzorováno

Endoskop je tvořený hadičkou z pružného materiálu, se světlem a kamerou. Díky kameře lékař může krásně vidět veškeré přenosy z vašeho trávicího traktu a díky tomu tak může odhalit případné potíže a zdravotní problémy. Při samotném vyšetření pacient může pociťovat pocity dávení. Zároveň je také nepříjemné, když se cystoskop zavádí, avšak není to nikterak bolestivé. Pacient rovněž může mít pocity zvracení, pocity tlaku v podbřišku, nepříjemné pocity, může také cítit, jak se endoskop pohybuje v těle.

O cystoskopu

Cystoskop je dlouhý, tenký optický přístroj s okulárem na jednom konci, tuhou nebo ohebnou trubicí uprostřed a malinkou čočkou a světlem na druhém konci tuby.

Cystoskopické vyšetření, které se provádí u urologických potíží, se provádí pomocí cystoskopu. Cystoskop je přístroj, což je dlouhá kovová trubice, která je dlouhá asi třicet centimetrů. Dále je na trubici optické světlo a kamera. Před vyšetřením se nesmí šest hodin jíst ani pít a ani kouřit. Před vyšetřením si pacient dojde na toaletu a vymočí se. Vyšetření se provádí na vyšetřovacím stole a to v gynekologické poloze. Tedy přesněji, pacient si lehne na záda, roztáhne nohy, ty jsou umístěny do speciálních třmenů, které jsou po obou okrajích stolu. Lékař provede desinfekci genitálií, citlivě zavede cystoskop močovou trubicí do močového měchýře.

Vyšetření se u mužů provádí v krátkodobé anestezii. Díky ní nic neucítíte a vše prospíte. Močový měchýř se naplní fyziologickým roztokem, ten roztáhne stěny močového měchýře, díky tomu se pak umožňuje lepší přehlednost. Vyšetření nebolí, trvá malou chvíli, asi pět až deset minut. U cystoskopie při urologických potížích se můžou odebírat také vzorky, které se posílají dál na vyšetření. Pokud se odebírají vzorky, jsou výsledky do týdne a pokud se vzorky neodebírají, jsou výsledky k dispozici ihned. Je dobré být hodinu po vyšetření pod dohledem.

Pokud se probouzíte z anestezie, jste v péči anesteziologa. Po vyšetření není nutno dodržovat zvláštní režim, můžete normálně pít a jíst.

VIDEO: Vyšetření horních a dolních močových cest

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva