Sponzorováno

Je možný vaginální porod koncem pánevním? 4.88/5 (17)

Porod koncem pánevním a informace o něm.

Porod koncem pánevním a informace o něm.

Během těhotenství se může stát, že na ultrazvuku lékař shledá, že miminko v bříšku maminky nezaujalo klasickou polohu s hlavičkou dolů, ale pozici opačnou – je tedy umístěno hlavičkou nahoru a na porodní cesty naléhá svou pánví. Někdy může dojít k tomu, že se před porodem miminko ještě otočí, jindy se to však nestane. Je i v těchto případech možné zvládnout porod vaginální cestou?

Více variant polohy koncem pánevním

Zprvu je nutné uvést na pravou míru, že poloha koncem pánevním je považována za fyziologickou, i když neobvyklou. Pokud se dítě nachází v této pozici ještě na konci 37. týdne těhotenství, zůstává tak obvykle až do porodu. V posledním trimestru těhotenství je možné vyzkoušet miminko obrátit pomocí určitých hmatů a poloh maminky.

Miminko zaujme tuto pozici zejména v případech, kdy se u rodičky vyskytují určité anomálie ve tvaru pánve či dělohy. Důvodem může být též krátký pupečník nebo velké množství plodové vody. V mnoha případech však nemusí být odůvodnění zaujmutí této pozice nikterak zjevné.

Poloha koncem pánevním nemusí vždy vypadat zcela stejně, miminko může mít jinak umístěné končetiny. Některé z těchto pozic jsou pak pro provedení vaginálního porodu více či méně vhodné. Přirozený porod se nejčastěji provádí v případech, kdy je miminko umístěno do úplné polohy koncem pánevním (jeho zadeček naléhá na porodní cesty a končetiny jsou pokrčené) nebo do polohy řitní (miminko má končetiny natažené směrem k hlavičce).

Častější volba císařského řezu

Je pravdou, že ve většině případů se dnes v situacích, kdy je miminko umístěné koncem pánevním, přistupuje raději k provedení císařského řezu. Jedná se tak o raději volenou cílenou prevenci možných komplikací.

Sponzorováno

Indikací k provedení císařského řezu by však neměla být čistě jen poloha dítěte. Pokud se k tomuto stavu nepřidružují další okolnosti, které by mohly porod komplikovat (např. dvourohá děloha rodičky, vcestné lůžko), je možné zvládnutí klasického porodu i s miminkem umístěným v této pozici. Pro provedení císařského řezu může nahrávat informace o váhovém odhadu miminka a rozměrech pánve rodičky, případně o jejích předchozích porodech. K přirozenému porodu se nepřistupuje v situacích, kdy rodička má určité zdravotní potíže – těhotenská cukrovka, srdeční vady.

Je zde zapotřebí zvážit veškerá další možná rizika, stav matky i dítěte a zejména se zaměřit na přání samotné ženy. K vaginálnímu porodu se nepřistupuje, pokud žena o něj nemá vyloženě zájem a sama raději upřednostní provedení císařského řezu.

Vedení vaginálního porodu

Jednotlivé porodnice jsou k provádění vaginálních porodů koncem pánevním více či méně přístupné. Pokud je porodnice provádí, mají obvykle stanovena svá kritéria, díky kterým vyhodnotí, zda takovýto porod nebude pro rodičku nebo dítě příliš rizikový.

Je třeba, aby byl porod veden zkušeným personálem, který zajistí také adekvátní podporu rodičky. Není zde tak snadné urychlení porodu a je třeba větší trpělivosti zdravotníků i samotné rodičky. U těchto porodů též nelze spěchat na protržení plodového obalu a vynucený odtok plodové vody. V době, kdy se zadeček dostane k hrázi rodičky, může být proveden nástřih. Často bývá během porodu podáván oxytocin. Pokud by porod nepostupoval nebo došlo k ohrožení dítěte či rodičky, bývá rychle proveden císařský řez a miminko je bez odkladu z bříška vybaveno na svět. Je vhodné, pokud je rodička předem seznámena i s touto variantou.

Přestože během porodu je zapotřebí monitorovat plod, je nutné zvláště v těchto případech zajistit, aby rodička mohla zaujmout v jednotlivých fázích porodu co nejvhodnější pozici. Nejprve se využívá poloha na boku, poté se mohou uplatnit polohy na všech čtyřech nebo na kolenou s podepřenýma rukama. I po tomto porodu je možné včasné přiložení miminka na nahé tělo maminky a zajištění téměř okamžitého kontaktu. Nutné je pouze provedení kontroly novorozence neonatologem.

TIP: Tipy, jak si usnadnit porod

VIDEO: Porod koncem pánevním

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva