Sponzorováno

Jak si ulevit při porodních bolestech? A co se děje „tam dole“ po porodu? 4.81/5 (16)

  • Porodní bolesti mohou být velmi intenzivní a náročné, ale existuje několik způsobů, jak si ulevit a zvládnout je co nejlépe. Je důležité se řídit pokyny svého lékaře nebo porodní asistentky, ale ve článku najdete několik obecných rad, které by vám mohly pomoci.
  • Relaxace a dechová cvičení: Učení se správným dechovým technikám a relaxaci může pomoci zmírnit napětí a úzkost, což může redukovat vnímání bolesti.
  • Pohyb a změna polohy: Měňte polohy, pokud je to možné. Chůze, koloběžka nebo jemné cvičení mohou pomoci uvolnit napětí a usnadnit pohyb dítěte.
  • Masáže: Lehká masáž dolní části zad nebo beder může pomoci uvolnit svalové napětí.
  • Teplá lázeň nebo teplý sprchový proud: Teplo může pomoci uvolnit napětí a zmírnit bolesti.
  • Léky proti bolesti: Většina porodnic nabízí různé možnosti úlevy od bolesti, včetně epidurální anestezie, která může výrazně snížit vnímání bolesti během porodu.
  • Akupresura a akupunktura: Některé ženy nalézají úlevu pomocí akupresury nebo akupunktury, které pracují s určitými body na těle.
  • Hlazení a podpora: Fyzický kontakt a emocionální podpora partnera nebo porodní asistentky mohou mít pozitivní vliv na vnímání bolesti.
  • Voda: Některé porodnice nabízejí možnost porodit ve vaně, což může pomoct ulevit od bolesti.
  • Vizualizace a meditace: Některé ženy najdou úlevu tím, že se zaměří na pozitivní myšlenky a vizualizace během porodu.
  • Pamatujte, že každá žena a každý porod jsou jedinečné. Co funguje pro jednu osobu, nemusí fungovat pro druhou. Pokud máte konkrétní plán nebo představu o tom, jak si přejete ulevit od bolesti během porodu, měli byste tuto diskuzi vést se svým lékařem nebo porodní asistentkou, abyste mohli společně vypracovat strategii, která bude pro vás nejlepší.

Ten výsledek za trochu bolesti při porodu jistě stojí.

Ten výsledek za trochu bolesti při porodu jistě stojí.

Každá žena je jiná, jedinečná. Proto jsou třeba práh bolesti či doba hojení ženských intimních partií také jedinečnou záležitostí každé ženy. Po narození dítěte má čerstvá maminka hodně starostí zejména s ním, ale měla by myslet i na sebe. Je to opravdu důležité. A pokud to novopečená maminka neví, měl by ji to nějaký blízký člověk připomenout.

Co může utlumit bolest tam dole po porodu? Jak si pomoci při hojení řezných ran na břiše po císařském řezu? Kdy by žena měla jít na první prohlídku po porodu?

Pokusíme se v tomto článku odpovědět na tyto, a i další otázky.

Faktory změn ženských intimních partií

Podle odborníka sehrává zásadní rozdíl právě metoda porodu, a sice zda jde o císařský řez nebo vaginální porod a jejich průběh. Existuje skutečně mnoho faktorů, které se podepisují pod zdraví ženy po porodu a přispívají k němu menší či větší mírou. Které faktory to jsou? Nejčastější jsou tyto:

  • velikost dítěte
  • porod po stanoveném termínu – to bývá i velikost miminka větší
  • zda jde o prvorodičku či ne
  • stáří rodičky
  • překotný porod (tj. porod trvající méně než dvě hodiny a probíhající spontánně)
  • porod trvající více než 12 hodin
  • špatně indikován uměle vyvolaný porod – oxytocinem, prostaglandiny
  • porodní poloha (fyziologicky opravdu k menším poraněním dochází v poloze ve stoje, než na zádech nebo v sedě)
  • exprese (pomocné tlačení) dítěte tlakem na fundus dělohy
  • instrumentální, resp. operativní porod (klešťový, vakuumextrakce)
  • nepřiměřená epiziotomie (tj. nástřih hráze)
  • podle některých studií může být příčinou většího porodního poranění i epidurální analgezie

Když vás bolí i obyčejné sezení

Většina z maminek, které rodily přirozenou cestou, má ještě v živé paměti dny, během kterých si raději vůbec nesedly, protože okolí intimních partií bylo o dost bolestivější a citlivější. Vzpomínáte si, co vám tehdy pomohlo?

Pro ty ženy, které porod teprve čeká, má lékař řadu doporučení, jak si ulevit od bolesti. „Těsně po porodu je dobré usnadnit si sezení například na nafukovacím kruhu na plavání. Není hanbou si pomoci analgetiky od bolesti (Novalgin, Indomethacin, Paralen) a jejich kombinacemi, mají však své nežádoucí účinky, a proto je jejich použití zejména s ohledem na kojení omezené.“

Ženy si většinou samy najdou vyhovující polohy. Pro zlepšení hojení a snížení bolestivosti se doporučuje lokální aplikace biolampy, oplachy roztoky (Gynexid, Rosalgin), enzymoterapie (Wobenzym) a sedací koupele.

Kromě toho se někdy lékaři setkávají s intolerancí na šicí materiál. I jen samotné vytáhnutí stehů umí opravdu udělat zázrak a ženám se může pak ulevit.

„Postupuji tak, že jemně potáhnu za steh a extrahuji (odstraním) ten, na který žena nejvíce reaguje. Při epiziotomii (nástřihu hráze) to bývají většinou poslední dva stehy. Pokud je šití dobře zhojené, nemusíme se bát odstranění stehů v pochvě ani u hlubších stehů, jak ženy říkají – vnitřních stehů,“ objasňuje lékař další možný původ bolesti po porodu.

Je vždy nutný nástřih hráze?

Za bolestivé momenty po porodu se často nepodepíše pouze porod samotný, ale i epiziotomie, tedy nástřih hráze. Tento úkon není vždy nutný, ale přistupuje se k němu relativně velmi často. Jaký má na něj názor odborník?

Sponzorováno

„Porodník musí vždy zvážit benefity a rizika. Pokud by hrozilo poškození porodních cest a je předpoklad porodní operace, přikláníme se k epiziotomii. Já vždycky říkám ženám – podle potřeby. Logicky se musí zvážit všechny faktory a přihlédne se na aktuální stav porodních cest. Pokud je žena elastická, plod přiměřeně velký, pokud si je lékař jist technikou chránění hráze, a pokud rodička spolupracuje, k epiziotomii opravdu nemusíme přistoupit, a pokud přistoupíme, tak v minimálním rozsahu. Je však třeba říci i to, že z hlediska estetiky a délky ošetření porodního poranění se lépe ošetřuje právě epiziotomie,“ objasňuje.

Podle něj by měly maminky před porodem myslet i na prevenci rozsahu a nutnosti tohoto zákroku, což podle lékaře tkví právě v aktivním přístupu a v předporodní přípravě. Jak se nástřihu hráze vyhnout?

  • relaxační cvičení
  • správné techniky dýchání
  • směrování rodičky, aby se lépe vyrovnala s porodními bolestmi
  • cvičení s pomůckami (epi-no, Aniball)
  • masáž hráze

„Z vlastní zkušenosti mohu opravdu cvičení s epi-no a Aniballem doporučit. Ženy se naučí tlačit, správně „použít“ pánevní dno, umí ho zrelaxovat, sladit kontrakce, dýchání a správnou techniku ​​tlačení v druhé době porodní,“ radí odborník.

Co vás může potrápit po přirozeném porodě?

Asi neexistuje žena, která po narození miminka necítí žádnou bolest. Po průchodu děťátka porodními cestami je právě tato část ženského těla velmi namáhána a může dojít k jistým druhům poranění.

Gynekolog přitakává, že skutečně k největším změnám po porodu dochází na hrázi. „Za estetickou změnu či problém můžeme počítat jizvu na kůži, může dojít ke změnám v poševním vchodu, který nemusí být jen rozšířen, ale i výrazně zúžen. Měli jsme i případy, které jsme museli řešit korekcí, resp. poševní plastikou. V kombinaci s rozšířeným poševním vchodem a poklesem stěn pochvy může dojít k tzv. otevřené vagíně po porodu nebo vchodu do pochvy. Tento stav pak ženy zejména psychicky znepokojuje a má to dopad na jejich sexualitu. Důležité je nestydět se o tom mluvit, jak ze strany ženy, jakož i lékaře, který by měl poskytnout ženě informaci o možnostech úpravy,“ vysvětluje odborník.

Podle něj může v důsledku hlubokého natržení hráze a následného šití okolí sliznice pochvy „zjizvovatěť“ a vyvinout se i dyspareunie (bolestivý pohlavní styk).

Lékař však podotýká jednu zásadní věc, a sice že porodní poranění se velmi dobře hojí a k závažným změnám dochází při vhodně vedeném porodu jen zřídka.

Pomoc po císařském řezu

Jelikož jde o břišní operaci, odpovídá jí i delší rekonvalescence. Zatímco některé ženy po normálním porodu už mohou sedět, či dokonce „tančit“, maminky po císařském řezu potřebují na hojení více času a je doprovázeno intenzivnější bolestí.

Jak pečovat o ránu po sekci a čím urychlíte zhojení ran? Nejdůležitější zásadou je ránu větrat na vzduchu, nezakrývat ji, natož ne syntetickými materiály, mýt ji jemně mýdlem s vodou a zabránit jejímu vlhnutí. Odborník dodává, že zejména obéznější rodičky by měly převislé kožní záhyby zvedat co nejvíce, jak se dá, a to ze stejného důvodu – kvůli přístupu vzduchu a zabránění vlhnutí rány.

TIP: TOP 20 alternativních a přirozených metod řešení bolesti – jak na to?

„Pokud už dojde k zarudnutí a začínajícímu zánětu rány, na ošetření v nemocnicích se používá benzín-alkohol, chlorofilový sprej. V domácím prostředí je ideální zředěný alkohol. Je možné použít i dostupné preparáty (Cicatridina nebo Debriecasan),“ doporučuje lékař.

TIP: Přečtěte si celý článek o tom, jak se starat o jizvu po císařském řezu

První milování po porodu a návštěva gynekologa

Co se týče milostných chvil s partnerem, je to na rozhodnutí ženy, kdy se k prvnímu milování po porodu odhodlá. Pokud jsou zhojené porodní poranění a žena nemá obavy z bolesti, nic nebrání k tomu, aby k sexuálnímu aktu došlo. Velmi důležitá je však v tomto směru i shovívavost partnera. Podle gynekologa by však dvojice měla „vydržet“ alespoň do konce šestinedělí.

A jak je to s první návštěvou u ženského lékaře po narození miminka? „Období šestinedělí je doporučené na léčbu, kterou je nutné sledovat a upravovat těsně po propuštění z porodnice. Každá žena by měla jít na kontrolu i po šesti týdnech – po ukončení šestinedělí. Postupuje se při vyšetření stejně jako při preventivní prohlídce,“ říká odborník a na závěr dodává, co by mělo být alfou a omegou každé ženy po porodu.

Sponzorováno

„Měla by se naučit na svůj vlastní režim a být hlavně v psychické pohodě, protože je to pro ni opravdu velmi zatěžkávací období. Naučit se starat o dítě chce čas, trpělivost a hodně lásky. Nesmí však zapomínat na sebe samu, protože dítě potřebuje zdravou mámu.“

Co si o porodu ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Jak si ulevit při porodních bolestech? A co se děje „tam dole“ po porodu?”

  1. Alena napsal:

    Dobrý den. Mně po porodu hodně pomohla fyzioterapie.

    Vážně mohu jen doporučit všem co po porodu trpí.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva