Obsah článku
- Bakterie rodu Campylobacter jsou jednou ze 4 hlavních příčin průjmových onemocnění. Je považována za nejčastější bakteriální příčinu lidské gastroenteritidy na světě.
- Infekce bakterií Campylobacter jsou obvykle mírné, ale mohou být fatální u velmi malých dětí, starších osob a jedinců s velmi slabou imunitou.
- Tento druh bakterií může být usmrcen teplem a pečlivým pečením (tepelnou úpravou) jídla.
- Chcete-li zabránit infekcím bakterií Campylobacter, ujistěte se, že při přípravě jídla dodržujete základní hygienické postupy.
Co je to kampylobakterióza?
Kampylobakterióza je onemocnění způsobené bakteriemi rodu Campylobacter. Campylobakter infikuje střevní trakt a někdy i krev. Do rodu Campylobacter je přiřazeno 16 druhů a šest poddruhů, z nichž nejčastěji hlášenými u lidí jsou C. jejuni a C. coli. Bakterie Campylobakter se vyskytují v trávicím traktu člověka i téměř u všech domácích, a i u velkého počtu divoce žijících zvířat.
Kampylobakterióza způsobuje celosvětově 5% až 14% průjmů. Kampylobakterióza je infekce jedním z několika druhů bakterií Campylobacter, zejména Campylobacter jejuni (C. jejuni). Tato infekce obvykle způsobuje průjem. Infekce také může způsobit horečku a křeče v břiše.
Jaké jsou příznaky kampylobakteriózy?
Infekce bakterií rodu Campylobacter může způsobit řadu příznaků, například tyto:
- mírný až těžký průjem
- krvavý průjem
- bolest břicha
- křeče
- nevolnost a / nebo zvracení
- horečka
- bolest hlavy a bolest svalů
Osoby infikované bakteriemi Campylobacter nemusí někdy vykazovat žádné příznaky. Ale tito jedinci bez příznaků i tak mohou stále předávat nemoc ostatním. Takže na to pozor.
Příznaky kampylobakteriózy obvykle začínají dva až pět dní po expozici bakterii. Příznaky obvykle trvají tři až šest dní, i když občas mohou trvat i déle.
Po kampylobakterióze se vzácně může objevit artritida, meningitida, septikémie, infekce močových cest a syndrom Guillain-Barré.
Pokud máte jakékoli příznaky této nemoci a jste (nebo jste byli) vystaveni možným zdrojům bakterií rodu Campylobacter, obraťte se na svého lékaře.
Jak se šíří kampylobakterióza?
Baktérie Campylobacter žijí ve střevech mnoha zvířat, včetně kuřat, krav, prasat, ovcí, psů, koček a střevech infikovaných lidí, a jsou vylučovány výkaly. Za nejběžnější způsob přenosu se obecně považuje příjem potravy masa a masných výrobků, jakož i syrového / nepasterizovaného nebo kontaminovaného mléka od nemocného zvířete. Pití kontaminované vody nebo ledu je také zdrojem infekce.
Sponzorováno
Kojenec nebo dítě může být nakaženo, pokud rodič nakládá s kontaminovaným jídlem, jako je syrové maso, a neumývá si dostatečně ruce před manipulací s kojencem nebo dítětem, s jejich jídlem, lahvemi, dudlíky nebo hračkami.
Můžete se také nakazit:
- když přijdete do styku s výkaly infikovaných lidí nebo infikovaných zvířat a po kontaktu nepraktikujete správnou hygienu rukou.
- když konzumujete jídlo, které bylo během přípravy křížově kontaminováno – v kuchyni mohou být bakterie přenášeny z kontaminovaných potravin na jiné potraviny, buď přímo, nebo kontaminací povrchů nebo nádobí. Například, pokud položíte syrové maso na krájecí desku a poté na ni položíte potraviny připravené k jídlu, aniž byste omyli a dezinfikovali povrch, můžete přenést bakterie ze syrového masa na povrch hotového jídlu.
Jak je diagnostikována a léčena kampylobakterióza?
Kampylobakterióza je obvykle diagnostikována detekcí bakterií Campylobacter ve stolici. Lékař vám může objednat test vaší stolice. Infikovaná osoba uvolňuje totiž bakterie ve své stolici.
Většina lidí se zdravým imunitním systémem se zotaví i bez léčby. Léčba kampylobakteriózy obvykle zahrnuje léčbu pouze symptomů. Například osoby s průjmem by obecně měly pít hodně tekutin, aby se zabránilo jejich dehydrataci. Závažnější nebo komplikovanější případy mohou vyžadovat léčbu antibiotiky. Taková léčba se doporučuje v invazivních případech (když bakterie napadají střevní sliznice a poškozují tkáně).
Prevence – jak můžete zabránit kampylobakterióze?
Nejdůležitějším preventivním opatřením je dobrá hygiena. Dbejte zejména na správnou hygienu rukou. Umývejte si ruce mýdlem a vodou:
- po použití toalety
- po výměně plenek
- poté, co pomáháte dětem s toaletou
- po kontaktu se zvířaty a jejich výkaly
- po práci na zahradě
- před jídlem
- před manipulací s potravinami a po manipulaci se syrovým masem
Veškeré maso pečlivě tepelně upravujte.
A další tipy?
- S potravinami zacházejte bezpečně: na syrové maso a hotové potraviny použijte samostatné krájecí desky. Po přípravě syrového masa očistěte a dezinfikujte všechny krájecí desky a nádobí.
- Nepijte ani nejezte syrové / nepasterizované mléko a mléčné výrobky.
- Vyhněte se polykání vody při koupání v jezerech, řekách nebo bazénech.
- Vyvarujte se pití pitné vody z mělkých studní, řek, jezer nebo potoků. Pijte pouze vodu, o které víte, že je nekontaminovaná. Pokud si nejste jisti, upravte vodu sami, například vařením – ideálně po dobu nejméně pěti minut.
Dá se na kampylobakteriózu zemřít?
Sponzorováno
Úmrtí na kampylobakteriózu je velmi vzácné a je obvykle omezeno na velmi malé děti nebo starší pacienty nebo na ty, kteří již trpí jiným závažným onemocněním, jako je AIDS (mají tímto onemocněním velmi oslabenou imunitu).
Přečtěte si dále o bakteriálních onemocněních
- Yersinióza a bakterie Yersinia enterocolitica – co je to – příznaky, příčiny a léčba
- Bakterie Pseudomonas a pseudomonádové infekce – jaké nemoci způsobují – příznaky, příčiny a léčba
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění
Přečtěte si také naše další články