Sponzorováno

Jak vytáhnout dítěti třísku – TOP 3 metody 4.82/5 (11)

Jak vytáhnout dítěti třísku - TOP 3 metodyBlízké setkání s malým kouskem dřeva nemusí být tím nejdramatičtějším zraněním, které malé dítě zažije, ale přesto může „pěkně“ bolet. V tomto článku najdete to, co potřebujete vědět o vytahování třísek u dětí.

Vzhledem k citlivé povaze vašeho dítěte se to určitě stane: dostane se ke kousku dřeva (třeba na hřišti) a – bingo! – pod kůží se mu zavrtá malý kousek dřeva. Nejen, že taková tříska může bolet, ale může to také způsobit infekci. Naštěstí je odstranění třísek u dětí téměř vždy rychlý a většinou bezbolestný proces.

Musím odstranit třísku, pokud mému dítěti nevadí?

Protože samotná tříska je s největší pravděpodobností nesterilní a může způsobit infekci, měli byste ji odstranit. I velmi malé úlomky mohou způsobit problémy, jako je zánět nebo malá infekce. Pokud se bojíte, že byste svému dítěti při pokusu o odstranění třísky ublížili, vezměte je k lékaři, který ji bude schopen bezpečně odstranit.

Jak odstranit třísku u dítěte?

Zajímá vás, jak odstranit takovou třísku? Existuje několik osvědčených metod a konkrétních nástrojů, které lze použít. Vyzkoušejte tento postup krok za krokem:

1. Udržujte místo v čistotě

Důkladně dítěti umyjte ruce mýdlem a teplou vodou. Tříska vytvořila v kůži otvor, takže do drobné rány nechcete zanést žádné bakterie způsobující infekci.

Je-li to možné, požádejte jiného dospělého, aby držel vaše dítě tak, aby mohlo minimalizovat pohyb, když vyjmete třísku. Pokud to není možné, podržte své dítě na klíně, abyste je uklidnili a zmírnili jeho obavy.

2. Přilepte něco na třísku

Pokud hrot třísky vyčnívá, existuje několik způsobů, jak třísky u dětí odstranit:

 • Páska. Jednou z nejšetrnějších (a nejméně děsivých pro malé dítě) možností je obyčejná stará celofánová páska.
 • Jednoduše odtrhněte malý kousek, jemně jej zatlačte na hrot třísky a poté pásku stáhněte ve směru, ve kterém tříska vnikla do kůže. Pokud tříska není usazená příliš hluboko, měla by se přilepit na pásku a vyklouznout jemně ven.

 • Lepidlo. Můžete také zkusit třísku potřít trochou bílého lepidla (herkules, ne sekundové!), pak nechat zaschnout a poté sloupnout.

3. Pinzeta

Pokud je tříska zapuštěna příliš hluboko do kůže, než aby mohla vyklouznout pomocí lepicí pásky, budete muset vytáhnout silnější zbraně: pinzetu. Sterilizujte pinzetu lihem a poté ji použijte k uchopení části třísky, která vyčnívá. Jemně zatáhněte ve směru, ve kterém tříska prošla.

Sponzorováno

4. Jehla

Někdy se tříska zcela zanoří pod kůži. V tom případě sterilizujte jehlu alkoholem a v místě, kde je hrot třísky, udělejte do kůže malý otvor. Zde se může hodit lupa. Můžete dítěti také pustit video, abyste odvedli pozornost svého dítěte od menší „operace“, kterou provádíte.

Vložte jehlu pod špičku třísky, zvedněte ji a zpřístupněte ji, abyste ji mohli vytáhnout pomocí pinzety. (Týmová práce tento postup ještě usnadňuje, takže pokud je to možné, požádejte svého partnera, aby manipuloval s jehlou nebo pinzetou.)

5. Ošetřete bolístku

Jakmile je tříska venku, natřete trochou antibiotické masti a překryjte místo náplastí. Stejně jako u každé kožní rány sledujte, zda se v oblasti nevyskytují známky infekce (otok, zarudnutí, hnis).

A co alternativní metody k odstranění třísky?

Existuje řada dalších pověstí o metodách, které slibují vytažení třísky, jako je přilepení česneku/rozinek/brambory/cibule na třísku nebo vytvoření pasty z jedlé sody a vody a její ponechání přes noc uschnout. Všechny tyto prostředky vyžadují, abyste třísku nechali v kůži delší dobu – od několika hodin až po celý den, což může být pro vaše dítě bolestivé a může zvýšit pravděpodobnost infekce. Pokud je tedy tříska příliš hluboká na to, abyste ji odstranili sami, zajděte k lékaři dítěte.

Jak na bolest u třísky

Nejjednodušší způsob, jak zabránit bolesti u třísky, je okamžitě znecitlivit oblast ledem. Pro dítě je to nejvíc v pohodě. Spolu s utlumením bolesti také odvádí pozornost vašeho dítěte od bolesti, když se snažíte odstranit třísku z kůže. Po odstranění místo omyjte, naneste antibakteriální krém a překryjte obvazem.

Extra tip: Použijte voskový odstraňovač chloupků

Pokud trik s páskou nefungoval, naneste vrstvu voskového odstraňovače chloupků na třísku a nechte ji 5 minut uschnout na vzduchu. Dále odloupněte vosk…spolu s třískou. (Pokud zbyde pár malých kousků třísek v kůži, je pravděpodobné, že je v pořádku je tam nechat být. Obvykle se samy vyřeší normálním olupováním kůže.)

Alternativní metoda: Med. Vzhledem k tomu, že sladký nektar působí jako přírodní antiseptikum, obalování rány od třísky medem může pomoci také odstranit tento problém. Pokryjte oblast kvalitním medem a zakryjte ji obvazem na několik hodin nebo přes noc. Tato metoda změkčí pokožku dítěte, což může usnadnit následné odstranění třísky.

Poté, co třísku vyjmete, omyjte místo mýdlem a vodou, osušte a aplikujte antibiotickou mast nebo vazelínu, než ránu obvážete.

Sponzorováno

To jsou dobré metody pro odstranění třísky. A jak třísky dětem vytahujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jak vytáhnout dítěti třísku – TOP 3 metody”

  1. Víťa napsal:

   Jako zkušený tatínek si dovolím jednu radu. Pořádně unavte dítě během dne. Až budete vědět že vám v noci po koupeli tvrdě spí,podeberte několikrát jehlou třísku a pinzetou vytáhnout.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva