Sponzorováno

Osteomyelitida – zánět (infekce) kosti – příznaky, příčiny a léčba 4.76/5 (49)

 • Osteomyelitida je infekce kostí, což je vážné onemocnění, které může způsobit zánět a poškození kostní tkáně. Tato infekce se obvykle šíří do kostí z jiné části těla, kde je infekce nebo zánět, nebo může být způsobena bakteriemi, které se dostanou do kostní tkáně z povrchových ran nebo chirurgických zákroků.
 • Osteomyelitida se nejčastěji vyskytuje v dlouhých kostech, jako jsou stehenní kosti, pažní kosti nebo páteř, ale může postihnout jakoukoli kost v těle.
 • Symptomy osteomyelitidy mohou zahrnovat bolest v postižené oblasti, otok, červenost, horečku a celkový pocit nemoci. Lékař diagnostikuje toto onemocnění pomocí rentgenových snímků, CT nebo MRI, které ukážou změny v kostní tkáni spojené s infekcí.
 • Léčba osteomyelitidy obvykle zahrnuje dlouhodobé podávání antibiotik, které jsou zaměřeny na léčbu infekce. V některých případech může být nutná chirurgická intervence, zejména pokud je kostní tkáň silně poškozena nebo je potřeba odstranit ložisko hnisu. Pokud je kostní tkáň vážně poškozena, může být nutná rekonstrukční chirurgie.
 • Osteomyelitida je vážné onemocnění, které vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost a léčbu. Nedostatečně léčená osteomyelitida může mít závažné komplikace a může ohrozit život pacienta. Je důležité, aby léčbu a postupné sledování pacienta prováděl lékař nebo specialisté na infekční onemocnění a ortopedii.

Většina případů osteomyelitidy je způsobena stafylokokovými bakteriemi.

Většina případů osteomyelitidy je způsobena stafylokokovými bakteriemi.

Osteomyelitida je infekce kostí, vzácný, ale závažný stav. Kosti se mohou infekcí nakazit mnoha způsoby: infekce v jedné části těla se třeba může šířit přes krevní oběh do kosti, nebo otevřená zlomenina nebo chirurgický zákrok může na kosti zanechat infekci.

Co způsobuje osteomyelitidu?

Ve většině případů osteomyelitidu způsobuje bakterie nazývaná Staphylococcus aureus, typ stafylokoků.

Také některé chronické stavy, jako je diabetes, mohou zvýšit riziko osteomyelitidy.

Kdo často trpí osteomyelitidou?

Pouze 2 z každých 10 000 lidí mají osteomyelitidu. Stav postihuje děti i dospělé, i když různými způsoby. Některé stavy a chování, které oslabují imunitní systém, zvyšují riziko osteomyelitidy, včetně:

 • Diabetes (většina případů osteomyelitidy pochází z diabetu)
 • Srpkovitá anémie
 • HIV nebo AIDS
 • Revmatoidní artritida
 • Intravenózní užívání drog
 • Alkoholismus
 • Dlouhodobé užívání steroidů
 • Hemodialýza
 • Špatné zásobení krví
 • Nedávné zranění
 • Operace kostí, včetně náhražek kyčelního a kolenního kloubu, také zvyšují pravděpodobnost infekce kostí.

U dětí je osteomyelitida obvykle akutní. Akutní osteomyelitida přichází rychle, lépe se léčí – lépe než chronická osteomyelitida. U dětí se osteomyelitida obvykle objevuje v kosti ramen nebo nohou.

Osteomyelitida - ilustrace

Osteomyelitida – ilustrace

 

U dospělých může být osteomyelitida buď akutní nebo chronická. Lidé s diabetem, HIV nebo onemocněním periferních cév jsou náchylnější k chronické osteomyelitidě, která přetrvává nebo se opakuje – i přes léčbu. Ať už je chronická nebo akutní, osteomyelitida často postihuje pánev nebo obratle páteře dospělého. Může se také vyskytnout u nohou, zejména u osoby s diabetem.

Symptomy (příznaky) osteomyelitidy

Akutní osteomyelitida se rychle rozvíjí v období sedmi až deseti dnů. Příznaky akutní a chronické osteomyelitidy jsou velmi podobné a mohou být následující:

 • Horečka, podrážděnost, únava
 • Nevolnost
 • Neklid, zarudnutí a teplo v oblasti infekce
 • Otok kolem postižené kosti
 • Menší rozsah pohybu
 • Osteomyelitida na obratlích je známá silnou bolestí zad, zejména v noci.

Příčiny osteomyelitidy

Většina případů osteomyelitidy je způsobena stafylokokovými bakteriemi, druhy bakterií běžně vyskytujícími se na kůži nebo v nose – dokonce i u zdravých jedinců. Bakterie mohou vstupovat do kosti různými způsoby, například těmito:

Sponzorováno

 • Krevní oběh. Bakterie v jiných částech vašeho těla – například v plicích z pneumonie nebo v močovém měchýři z infekce močových cest – mohou cestovat přes krevní oběh na oslabené místo v kostech.
 • Infikované tkáně nebo infikovaný protetický kloub. Vážné poranění může přenášet zárodky hluboko uvnitř těla. Pokud se takové zranění objeví, mohou se bakterie šířit do blízké kosti.
 • Otevřené rány. Bakterie mohou vstoupit do těla, pokud jste zlomili kost tak hrozně, že část z nich vylévá z kůže. Přímá kontaminace může také nastat během operací, které mají nahradit klouby nebo opravit zlomeniny.

Léčba osteomyelitidy

Zjistit, zda osoba má opravdu osteomyelitidu, je prvním krokem léčby. Je to ale překvapivě obtížné. Lékaři se spoléhají na rentgenové záření, krevní testy, MRI a kostní skeny (scintigrafie), aby získali obrázek o tom, co se děje. Pro potvrzení diagnózy osteomyelitidy je nutná kostní biopsie. Ta také pomáhá s určením typu organismu, typicky bakterie, způsobující infekci, takže pak mohou být předepsány správné léky.

Léčba se zaměřuje na zastavení infekce a zachování co nejvíce funkcí. Většina lidí s osteomyelitidou je léčena antibiotiky, chirurgickým zákrokem nebo obojím.

Antibiotika pomáhají držet infekci pod kontrolou a často umožňují vyhnout se operaci. Lidé s osteomyelitidou obvykle dostávají antibiotika po dobu několika týdnů (intravenózně) a poté přechází na tabletovou formu.

Závažnější nebo chronická osteomyelitida vyžaduje chirurgický zákrok k odstranění infikovaných tkání a kostí. Operace osteomyelitidy zabraňuje šíření infekce nebo jejímu zhoršení (aby pak amputace nebyla jedinou zbývající možností). Většina lidí s chronickou formou nemoci potřebuje chirurgii k odstranění částí kostní hmoty, které zemřely – následované silnými antibiotiky, často podávanými intravenózně, obvykle po dobu nejméně čtyř až šesti týdnů.

Prevence osteomyelitidy

Nejlepší způsob, jak zabránit osteomyelitidě, je udržet vše čisté. Pokud máte vy nebo vaše dítě úraz, obzvláště hluboký řez, důkladně jej umyjte. Obecně tedy platí, že je třeba dbát na to, aby nedošlo ke škrábancům a odřeninám, které dávají bakteriím snadný přístup k tělu. Pravidelně kontrolujte rány o příznaky infekce.

Pokud trpíte chronickou osteomyelitidou, ujistěte se, že váš lékař ví o vaší anamnéze, takže můžete pracovat společně, abyste udrželi stav pod kontrolou. Pokud máte cukrovku, věnujte pozornost vašim nohám a kontaktujte svého lékaře při prvním příznaku infekce.

Čím dříve léčíte osteomyelitidu, tím lépe. V případech akutní osteomyelitidy předčasná léčba zabraňuje tomu, aby se tento stav stal chronickým problémem, který vyžaduje pokračující léčbu.

Komplikace, které mohou v souvislosti s tímto onemocněním vzniknout

Komplikace v souvislosti s osteomyelitidou mohou být náledující:

 • Odumření kosti (osteonekróza). Infekce v kosti může bránit krevnímu oběhu v kostech, což vede ke smrti kostí. Pokud už uhynula velká část kosti, může být nutné, aby byla tato kost chirurgicky odstraněna (amputována), aby se zabránilo šíření infekce.
 • Septická artritida. V některých případech se infekce v kostech může rozšířit do blízkého kloubu.
 • Zhoršený růst. U dětí je nejčastější místo pro osteomyelitidu v měkkých oblastech na obou koncích dlouhých kostí rukou a nohou. Normální růst může být u infikovaných kostí narušen.
 • Rakovina kůže. Pokud vaše osteomyelitida vyústí v otevřený hnis, okolní kůže je vystavena vyššímu riziku vzniku spinocelulárního karcinomu (zhoubný nádor kůže).

Pár slov na závěr

Osteomyelitida je tedy infekce v kostech. Infekce mohou dosáhnout kosti cestou krevním řečištěm nebo šířením z okolní tkáně. Infekce mohou také začít v kosti samovolně, jestliže zranění vystaví kost bakteriím.

Antibiotika mohou být vše, co je nezbytné k léčení infekce kostí. Lékař může podat antibiotika intravenózně, přímo do žil, pokud je infekce závažná. Možná budete muset užívat antibiotika po dobu až šesti týdnů.

Někdy infekce kostí vyžadují operaci. Pokud podstoupíte operaci, váš chirurg odstraní infikovanou kostní a mrtvou tkáň a vyčistí všechny abscesy nebo kapsy hnisu. Pokud máte protézu, která způsobuje infekci, lékař ji může odstranit a nahradit novou. Váš lékař také odstraní všechny mrtvé tkáně poblíž nebo v okolí infikované oblasti.

Sponzorováno

Máte s Osteomyelitidou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Osteomyelitida – zánět (infekce) kosti – příznaky, příčiny a léčba”

 1. Lada napsal:

  V zari minuleho roku jsem byl na injekci do patere pro zmirneni bolesti v plotynkach ,a zaroven jsem dostal bakteryji Osteomyelitida bjehem 6 dni jsem byl vilestech ktere jsem nikdy nezazil, doctor mi oznamil ze zavren do pristiho tydne ohledne bliziciho hurikanu (mississippi) po nekolika dnech mne amulance odvezla prvni pomoc.po 8 mnesicich jedne operaci antibiticach doktor oznamil ze se nic nezlepsilo. Zahodil jsem antbiotica a zacal uzivat MMS do 1 mnesice bylo po bolestech a blat test ukazal ze bakterije v krvi spadla z88 na 16 Lada Baloun Mississippi

Zanechat komentář ke článku

Zpráva