Sponzorováno

Domácí léčba požahání od medúzy – jak na to? 4.65/5 (26)

Setkání s medúzou nemusí být úplně příjemné. Jak na požahání od medúzy?

Setkání s medúzou nemusí být úplně příjemné. Jak na požahání od medúzy?

Léto sebou přináší zábavné dny na oblíbených přímořských plážích. Jsou zde lidé všech věkových kategorií, kteří si hrají v oceánu. Ale zábava může skončit velmi rychle, pokud vy nebo někdo, se kterým jste, je požahán medúzou. To bývá velmi bolestivé.

Medúzy jsou obyčejné mořští živočichové. Přesněji řečeno je to pohlavní stadium žahavců (druhým je polyp). Jen několik druhů medúz má v chapadlech jed – jako prostředek sebeobrany proti dravcům.

Když přijedete do styku s chapadlem medúzy, může způsobit, že milióny nematocytů (neboli žahavých buněk) proniknou do kůže a vstříkne se tímto způsobem jed. A je to právě jed, který způsobuje, že požahaní od medúzy je tak bolestivé.

Podle statistik National Science Foundation je jen v oblasti Floridy medúzou požaháno každoročně na 200 000 lidí.

Příznaky požahání od medúzy jsou silné pálení v místě požahání, nepříjemné pocity na kůži, mravenčení nebo znecitlivění, pulzující bolest. Pokožka v oblasti požahání bude velmi červená nebo fialová. Občas se mohou objevit závažné příznaky, jako je nevolnost, závratě, zvracení a potíže s dýcháním. V takovém případě je nutná okamžitá lékařská péče.

Závažnost příznaků závisí na druhu medúzy, která vás požahá, a na počtu nematocytů v kůži. Nejnebezpečnější druhy medúzy jsou Irukandji – všechny jsou velmi drobné a dokonce i pro člověka smrtelně jedovaté.

Ve skutečnosti existuje mnoho jednoduchých a účinných prostředků, které mohou pomoci odstranit jed a mohou vám poskytnout rychlou úlevu od bolestivých příznaků. Jaké to jsou? Nyní se na ně podíváme.

1. V klidu vyjděte ven z vody

Jakmile zjistíte, že jste byli zasaženi medúzou, nepanikařte. Vyjděte ven z vody tak klidně, jak je to jen možné. Jděte prostě hned na souš, musíte zabránit opětovnému požahání od medúzy. To je základ a první krok.

Jakmile se dostanete z vody, neškrábejte si požahané místo, nedotýkejte se ho rukama. Chapadla, která mohou být stále přichycena k noze, vás mohou stále docela pěkně požahat. Takže holé ruce nic nevyřeší.

Jakmile se ocitnete v bezpečném prostředí, opláchněte kůži mořskou vodou, abyste umyli všechna přichycená chapadla nebo jakoukoliv tkáň medúzy. Nepoužívejte sladkou vodu – věří se, že jen aktivuje nematocysty.

Po opláchnutí se vyhněte tření oblasti ručníkem, protože to může také aktivovat žahavé buňky.

2. Opláchněte místo octem

Po opuštění vody a opláchnutí požahaného místa mořskou vodou, je dalším krokem rychlé opláchnutí octem. Bílý ocet by měl snížit bolest a deaktivovat toxin.

Studie z roku 2017, publikovaná v magazínu Toxins, dospěla k závěru, že oplachování octem před aplikací tepla je nejúčinnější léčbou pro požahání medúzou.

  1. Opláchněte postiženou oblast octem alespoň po dobu 30 sekund.
  2. Pečlivě odstraňte viditelné části chapadla a další tkáně jemně pinzetou. Nedotýkejte se chapadel přímo!
  3. Namočte kůži do horké vody, která je v rozmezí od 43 °C do 45 °C. Držte postiženou kůži ponořenou v horké vodě po dobu 20 až 45 minut.

Pokud se vám zdá ocet příliš silný, můžete ho ředit slanou vodou. Nepoužívejte k jeho zředění čerstvou vodu, protože ta může místo ještě více dráždit.

3. Ponoření postiženého místa do horké vody

Po počátečním ošetření se doporučuje ponoření místa do teplé vody. Vysoká teplota pomůže deaktivovat jed a pomůže snížit pocit pálení z požahání.

Studie z roku 2006, publikovaná v časopise Medical Journal of Australia, uvádí, že ponoření do vody při teplotě 45 °C po dobu 20 minut je efektivní a praktická léčba bolesti způsobené požaháním od medúzy.

  1. Ohřejte několik šálků vody na teplotu mezi 43° a 45 °C.
  2. Do vody nasypte sůl a dobře promíchejte.
  3. Namočte postiženou oblast do slané vody po dobu 10-20 minut najednou.
  4. Opakujte podle potřeby.

4. Použijte studené zábaly

Po zmíněné úvodní léčbě můžete použít studené zábaly ke snížení bolesti a otoku. Rovněž se takto sníží otok a zánět utlumením nervů.

  • Zabalte kostky ledu do tenké látky (utěrky). Aplikujte tento zábal na postiženou oblast po dobu 10 minut. Udělejte si přestávku a opakujte, je-li to potřeba, abyste snížili bolest.
  • Namočení postižené oblasti do studené vody může také pomoci. Opakujte podle potřeby.

Upozornění: Nikdy nepokládejte led přímo na pokožku, protože může způsobit omrzliny.

Sponzorováno

5. Soda na pečení

Chcete-li neutralizovat nematocysty a jejich jed, můžete také použít sodu na pečení. Ta působí jako přírodní neutralizátor kyseliny, který pomáhá snížit účinek jedu. To pak snižuje svědění a riziko infekce. Navíc je protizánětlivým činidlem – pomáhá redukovat otoky, záněty a zarudnutí.

  1. Smíchejte 1 lžičku soli se 3 lžícemi sody. Vznikne směs.
  2. Přidejte 1 šálek mořské vody ke směsi a vytvořte pastu.
  3. Tuto pastu aplikujte na postiženou oblast.
  4. Nechejte 5 minut působit a opláchněte pak mořskou vodou.
  5. Opakujte dvakrát denně, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

6. Aloe Vera Gel

Aloe vera mávynikající protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snížit otoky, záněty a bolest, jež můžete zažít kvůli medúze. Také účinně pomáhá uklidnit pokožku a umí zabránit vzniku svrbivého pocitu v kůži.

  • Extrahujte gel z čerstvě utrženého listu aloe vera. Použijte ho na postiženou oblast. Několik hodin ho nechte působit a pak ho opláchněte vlažnou mořskou vodou. Tuto nápravu použijte 2 nebo 3 krát denně.
  • Můžete dokonce nechat zmrznout gel z aloe vera v podnosu na kostky ledu a použít pak zmrazené kostky jako studený zábal. Aplikujte na místo několikrát denně.

7. Ovesné vločky

Na jakýkoli druh svědění a zánětu jsou ovesné vločky velmi účinným domácím prostředkem a může být zřejmě použito i k řešení požahání od medúzy. Ovesné vločky mají protidráždivé, protizánětlivé a uklidňující vlastnosti, které poskytují okamžitou úlevu od svědění a snižují také zánět.

Doporučuje se používat koloidní ovesné vločky, což znamená vločky, které jsou rozemleté ​​do velmi jemného prášku. A to takto:

  • Přidejte 2 šálky koloidních ovesných vloček do vany naplněné vlažnou vodou a důkladně promíchejte.
  • Lehněte si do této vody na dobu nejméně 30 minut.
  • Opakujte 2 až 3krát denně, v závislosti na závažnosti příznaků.

8. Heřmánek

Heřmánek je další užitečný prostředek na požahání od medúzy. Jeho anti-dráždivé a protizánětlivé vlastnosti uklidňují pokožku, zmírňují svědění, snižují záněty a podporují hojení.

Je stejně účinný jako hydrokortizon, protizánětlivá látka ze skupiny kortikosteroidních hormonů, kterou lékaři doporučují k ošetření požadání.

  • Uvařte 2 šálky heřmánku a nechte jej v chladničce zchladit po dobu 1 hodiny. Namočte do tohoto chladného čaje žínku a umístěte ji jemně na postiženou oblast. Nechte působit po dobu 10 minut. Dělejte to několikrát denně, po dobu několika dní.
  • Alternativně přidejte 4 nebo 5 kapek heřmánkového esenciálního oleje na 1 polévkovou lžíci kokosového nebo ricinového oleje. Aplikujte pak na postiženou oblast několikrát denně.

9. Vilín

Vilín je vynikajícím prostředkem pro zmírnění příznaků požahání od medůzy. To díky jeho astringentním a protizánětlivým vlastnostem. Moc pěkně pomáhá zmírnit svědění, bolest a otok.

  • Nakapejte několik kapek extraktu z vilínu do šálku vody. Namočte do ní žínku a dejte ji na postiženou oblast. Opakujte podle potřeby.
  • Další možností je použití volně prodejných produktů s vilínem.

10. Noste ochranné oblečení

Medúzy typicky představují hrozbu pro holou pleť, což znamená, že ochranný oděv může zabránit většině požahání. Takže když plavete nebo se potápíte v oblastech, kde hrozí nebezpečí setkání s medúzami, noste speciální oblek nebo jiný ochranný oděv.

Studie z roku 2009 zveřejněná v časopise Journal of Coastal Research uvádí, že ochranný oděv pro vaši osobní bezpečnost je prakticky nutností. Studie zjistila, že tkanina Lycra je nejlepší volbou pro ochranný oděv.

Také nezapomeňte na ochrannou obuv, jelikož se medúzy mohou objevit i v mělké vodě.

Další tipy při požahání medúzou

  • Dalším bezpečným a efektivním způsobem, jak se vyhnout požahání od medúz, je použít látky určené k odehnání a ochraně proti nim.
  • Pokud jste požaháni, neoplachujte ránu čerstvou vodou či alkoholem. Změna pH může způsobit, že nematocysty uvolní více jedu. A to prostě nechcete.
  • Nečůrejte na postiženou oblast, protože to může opět způsobit, že nematocysty uvolní více jedu.
  • Nepoužívejte holé ruce, abyste odstranili chapadla přilepená na kůži. Použijte pinzetu.
  • K redukci zánětu lze použít hydrokortizonový krém.
  • Každý den na požahání používejte ricinový olej, až do okamžiku, kdy se začne pokožka úplně uzdravovat. Použijte bavlněný tampon k nanášení oleje.
  • Pokud se u vás projeví nadměrné zarudnutí nebo otoky, nebo pokud máte kopřivku, naneste na oblast antihistaminiový krém.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějakou zkušenosti s medúzou a požaháním? Jak jste to řešili? Budeme rádi za vaše příběhy a rady.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva