Jak léčit dnu jablečným octem? 4.74/5 (97)

Sponzorováno

Se dnou vám může pomoci jablečný ocet.

Se dnou vám může pomoci jablečný ocet.

Dna je typ artritidy, která může ovlivnit klouby různých částí těla, nejčastěji uši, ruce, zápěstí, kotníky a kolena.

Hlavním důvodem dny je nadměrná akumulace kyseliny močové v krvi. Kyselina močová se pak sbírá v kloubech, vytváří krystaly, které vedou ke vzniku zánětu a otoku. Takže zmíněné problémy mohou vyplývat z toho, že organismus produkuje příliš mnoho nebo vylučuje příliš málo kyseliny močové.

Kyselina močová se produkuje v těle degradací purinů, chemických sloučenin, které jsou hlavní složkou genetického materiálu. Proto častá konzumace potravy bohaté na purin může být rizikovým faktorem pro vznik dny.

Také vysoký příjem alkoholu, obezita, přílišný stres, nedostatek cvičení, špatná strava, vysoký příjem aspirinu, menopauza a rodinná anamnéza zvyšují pravděpodobnost vzniku dny. Dna je také častější u mužů než u žen.

Mezi obvyklé příznaky dny patří akutní bolest, otok, intenzivní citlivost a zánět kloubů. Člověk obvykle zažívá náhlé záchvaty nesnesitelné bolesti, obvykle v noci nebo brzy ráno. Život s dnou není snadný. Bolest a zánět v kloubech může ovlivnit vaše každodenní aktivity. Dna je také spojena s dalšími typy zdravotních problémů, jako je hypertenze, cukrovka a ledvinové kameny, takže je důležité, aby se tento problém co nejrychleji léčil.

Záchvaty dny lze kontrolovat tak, že do jídelníčku zapojíte jablečný ocet.

Proč a jak je jablečný ocet přínosný, když máte dnu?

Jablečný ocet se vyrábí drcením jablek a získáním šťávy, která se pak zpracuje kvasnicemi a nechá se takto kvasit. Dlouhý proces fermentace umožňuje nahromadění vrstvy slizu složeného z kvasnic a kyseliny octové. Tato sbírka enzymů a proteinových molekul je známá jako octová matka.

Kyselina octová tvoří hlavní složku jablečného octa a má vlastnosti zvyšující absorpci vitálních minerálů z stravy. Obsahuje také vitamíny C a B, enzymy a draslík. Má také antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které mohou být při dně velmi užitečné.

Zde je několik způsobů, jak může být jablečný ocet přínosem pro dnu.

1. Pomoc při detoxikaci těla

Byl to přirozený čistič, jablečný ocet může pomoci odstranit z těla odpad, jako je kyselina močová. Vysoká hladina kyseliny močové je hlavní příčinou dny a může také způsobit oxidační stres. Kyselina jablečná v jablečném octě pomáhá s rozpadem a eliminací kyseliny močové.

Zároveň je v octu obsažený vitamín C známý jako silný antioxidant. Může být použit ke snížení antioxidačního enzymu a nerovnováhy volných radikálů.

Studie z roku 2014? publikovaná v časopise Journal of Membrane Biology uvádí, že jablečný ocet indukuje ochranný účinek proti oxidačnímu poškození erytrocytů, ledvin a jater a snižuje hladinu lipidů v séru u myší s vysokým obsahem cholesterolu, což naznačuje, že má účinky v útlumu oxidativního stresu.

2. Zvyšuje pH moči

PH moči je normálně mírně kyselé povahy a za takových podmínek je vylučování kyseliny močové z těla močí na nízké úrovni. Takže alkalizování moči je jednoduchý způsob, jak zvýšit množství kyseliny močové odstraněné z těla.

Studie z roku 2010 zveřejněná v časopise Nutrition Journal uvádí, že alkalizování moči výživným jídlem je účinné při odstraňování kyseliny močové z těla.

3. Bojuje proti obezitě

Obezita může zvýšit pravděpodobnost vzniku dny a ztráta hmotnosti může naopak pomoci snížit hladinu kyseliny močové. v těle

Studie z roku 2010 sledovala více než 12 000 mužů ve věku 35 až 57 let po dobu sedmi let. Výzkumníci zjistili, že ve srovnání s těmi, kteří neprodělali žádnou změnu hmotnosti, byli ti, kteří ztratili významnou hmotnost (přibližně 22 bodů), čtyřnásobně vyšší pravděpodobnost snížení hladiny kyseliny močové.

Chcete-li zhubnout, jablečný ocet vám opravdu může pomoci. Pomáhá snižovat tělesnou hmotnost (a hmotnost tělesného tuku) velmi efektivně.

Ve studii z roku 2016, publikované v knihách Annales de Cardiologie et d’Angéiologie, vědci zkoumali účinky jablečného octa u potkanů, kteří jedli stravu s vysokým obsahem tuku, a zjistili, že ocet způsobuje, že krysy se cítí dříve syté (nesnědly toho tolik), což vede ke ztrátě hmotnosti (odkaz na tuto studii).

4. Má protizánětlivé působení

Mnoho zánětů v těle může zhoršit příznaky dny. Takže plán léčby by měl zahrnovat kroky ke snížení úrovně zánětu v těle. Jablečný ocet je účinným protizánětlivým činidlem, a proto může bojovat s příznaky dny. Studie na zvířatech zdůraznily antioxidační a protizánětlivé účinky jablečného octa. Studie na člověku však stále chybí, to je potřeba říci na rovinu.

Sponzorováno

Jak používat jablečný ocet při dně?

Jablečný ocet je účinnou přírodní léčbou na dnu a můžete ho použít různými způsoby. Pamatujte, že pro získání maximum výhod je vždy nutné nakupovat surový a nefiltrovaný jablečný ocet.

Může být použit jak vnitřně, tak i zvenčí – oběma cestami může jablečný ocet bojovat s příznaky dny.

Vnitřní použití jablečného octa při dně

Zkuste následující recepty:

Jablečný ocet s vodou

  1. Přidejte 1 až 2 polévkové lžíce surového nefiltrovaného jablečného octa do sklenice vlažné vody.
  2. Přidejte trochu medu a citronové šťávy + dobře promíchejte.
  3. Pijte tuto směs 2 nebo 3 krát denně.

Zde je důležité mít jablečný ocet s vodou, protože směs funguje jako jednoduchý krok k zabránění dehydratace. Dehydratace zhoršuje bolest. Pití více tekutin také pomáhá tělu vypláchnout toxiny a kyselinu močovou. Můžete také přidat jablečný ocet do třešňového džusu (neslazeného), který je účinný při boji se zánětem.

Jablečný ocet se sodou na pečení
S použitím se sodou pomáhá jablečný ocet alkalizovat tělo vyrovnáním úrovně pH. To opět poskytuje úlevu od bolesti a podráždění způsobené dnou.

  1. Přidejte 1/2 lžičky sody na pečení do 2 polévkových lžic surového nefiltrovaného jablečného octa a do sklenice vody.
  2. Dobře promíchejte a pijte 30 minut před jídlem.
  3. Opakujte jednou nebo dvakrát denně.

Poznámka: Ujistěte se, že tuto směs nepijete na prázdný žaludek, protože může způsobit žaludeční rozrušení nebo jiné nepříjemné vedlejší účinky.

Vnější použití jablečného octa při dně

Jablečný ocet můžete moc pěkně použít i z venku na vaše tělo.

Zábal na dnu s jablečným octem

  1. Namočte látku do teplého jablečného octa a vymačkejte přebytečnou kapalinu.
  2. Omotejte tuto nasáklou látku kolem bolestivé oblasti.
  3. Obalte ho pak potravinovou fólií.
  4. Dělejte to takto každou noc před spaním.

Sprej s jablečným octem
Stříkací láhev můžete naplnit surovým, nefiltrovaným jablečným jablečným octem a pak jej můžete nastříkat na oblast postiženou dnou. Chcete-li ještě zvýšit účinnost směsi, udržujte tuto stříkací láhev v chladničce. Studená teplota uklidní nervy v postižené oblasti, což opět pomůže snížit bolest.

Kostky ledu s jablečným octem

  1. Naplňte misku na kostky ledu surovým, nefiltrovaným jablečným octem a zmrazte jej.
  2. Zmrzlé kostky pak dejte do tenké utěrky.
  3. Aplikujte tento zábal na postiženou bolavou oblast na dobu cca 5 minut.
  4. Opakujte podle potřeby.

Koupel s jablečným octem proti dně
Enzymy a kyselina octová v jablečném octě mohou zmírnit bolest a otok, pokud jsou používány jako koupel.

  1. Do velké misky (lavoru) nalijte 1 šálek syrového, nefiltrovaného jablečného octa a 4 šálky horké vody.
  2. Dobře promíchejte a namáčejte postižený kloub v této vodě asi 30 minut.
  3. Dělejte to takto jednou nebo dvakrát denně.

TIP: Může jablečný ocet pomoci při zácpě? Jak se dá použít?

Možné nežádoucí účinky jablečného octa při dně

Mohou se objevit i některé nežádoucí účinky. A je tedy dobré se o nich v krátkosti zmínit. Pokud nejste zvyklí užívat jablečný ocet, doporučuje se začít s nižší dávkou, jako je 1 nebo 2 čajové lžičky denně, a postupně dávku zvýšit až na 2 polévkové lžíce denně.

Nepoužívejte zbytečně moc jablečného octa, protože to může vést k nežádoucím účinkům, jako je snižování krevního tlaku, snížení hladiny cukru v krvi, bolesti hlavy, nevolnost, závratě a k celkovému pocitu nepohody. Pokud zaznamenáte takové vedlejší účinky, snižte množství jablečného octa, které užíváte vnitřně, a více se zaměřte na jeho externí aplikaci.

A co na závěr? Další tipy co se týče dny

  • Pro zvládnutí bolesti můžete užívat nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, steroidy a protizánětlivé léky s kolchicinem. Ale to jen na doporučení lékaře samozřejmě.
  • Zabraňte budoucím záchvatům dny tím, že zhubnete na rozumnou váhu. Nadváha je jedním z rizikových faktorů dny.
  • Vyhněte se jídlům, které mohou vyvolat dnu – jako potraviny s vysokým obsahem purinů, které zahrnují červené maso a podobně.
  • Omezte příjem alkoholu, zejména piva a tvrdého alkoholu.
  • Buďte fyzicky aktivní. Chůze, plavání nebo kolo 30 minut denně, 5 dní v týdnu – ideální.
  • Buďte dobře hydratovaní tím, že pijete hodně vody.
  • Omezte slazené nápoje, zejména ty, které jsou oslazeny kukuřičným sirupem s vysokým obsahem fruktózy.
  • Získejte proteiny z nízkotučných mléčných výrobků.
  • Doplňky obsahující vitamín C mohou snížit hladinu kyseliny močové v krvi. Vždy se ale poraďte se svým lékařem před podáním doplňků.
  • Zahrňte třešně do vaší stravy, protože třešně byly studovány s nižší hladinou kyseliny močové, stejně jako se snížením počtu dnových záchvatů.

Sponzorováno

A co vy? Jak se dnou bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře s radami.

Co dále si o dně můžete přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    3 Komentářů u článku “Jak léčit dnu jablečným octem?”

    1. Marie napsal:

      Před 10lety byla manželovi diagnostikovana dna, prodělal jeden bolestivý záchvat na palci nohy, poté jsme se úplně náhodou potkali člověka který poradil používat při vaření himalajskou sůl, vařím denně,sůl je velmi chutná a cenově normální, manžel vlastě vlastně nedrží žádnou dietu, nějaké to pivko,občas slivovičku, maso i hrachovou kaši a podobná zakázaná jídla,na kontroly chodí po roce a hodnoty na dnů má v normálu, záchvat se již nedostavil,za 10 let ani jednou, přejeme si ať to takto vydrží…

      • Jan Marek napsal:

        nepište hlouposti Marie. Himalájská sůl není himalájská, ale dováží se z Pákistanu. Je to obyčejná kamenná sůl z dolu, lehce zabarvená přítomností oxidu železa. Při dně se množství soli v potravě má naopak snížit.

    2. Jan Marek napsal:

      že je jablečný ocet zásadotvorný a léčí dnu je lidová pověra. Neexistuje ani jedna studie, která by tento mýtus potvrzovala. Když použijete selský rozum: Kyselina chlorovodíková má jako samotná pH 1 a žaludeční šťáva je díky dalším komponentám kyselá mezi 1,5- 3,5 pH. Hladiny pH jablečného octa jsou asi 2-3. Kdo mi vysvětlí zásadotvornost octu přes bariéru kyseliny chlorovodíkové v žaludku, toho navrhnu na Nobelovu cenu…

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva