Sponzorováno

Základy hemodynamiky a její vyšetření pomocí diagnostického ultrazvuku, sonotrombolýza 4.86/5 (7)

Základy hemodynamiky a její vyšetření pomocí diagnostického ultrazvuku, sonotrombolýzaMezi velmi často sledované faktory v lidském těle patří kromě například sledování krevního tlaku či tepové frekvence také hemodynamika a její změny v čase. Hemodynamika se zabývá průtokem krve v cévách a základní hemodynamický parametr je průtoková rychlost. Dnes se dá hemodynamika sledovat diagnostickým ultrazvukem a také je možno provádět sonotrombolýzu, tedy včasnou rekanalizaci cév při ucpání, kdy následně hrozí cévní mozková příhoda.

Mezi základní pojmy hemodynamiky patří průtok, který označuje průtok krve cévou, udává se v litrech či mililitrech za sekundu. Průtoková rychlost říká, jak rychle protéká krev a udává se v metrech či centimetrech za sekundu. Tyto parametry jsou základem pro sledování hemodynamiky, následné diagnostiky významných a nevýznamných stenóz a dalších příznaků.

Sponzorováno

Průtok krve je závislý na objemu krve, který proteče plochou (to je příčný řez cévou). Pro jednoduchost si představme průtok vody v hadici – sledujeme rychlost a stabilitu průtoku. V cévách platí to samé, potřebujeme zjistit, zda průtok je stálý a správně rychlý. V lékařské terminologii dělíme průtok na laminární a turbulentní. S turbulentním se setkáme např. při zúžení cévy či zvýšené rychlosti průtoku. Turbulence odpovídají nepravidelnému toku.
Dnešní možnosti diagnostické sonografie umožní v reálném čase sledovat hemodynamické změny průtoku. To umožní rychle a efektivně detekovat případný problém průtoku. Využívá se principu dopplerovské sonografie a barevné dopplerovské sonografie (TCCD).

Samotné využití ultrazvuku nekončí pouze detekcí problémů, ale je možno provádět sonotrombolýzu, což znamená, že provedeme rekanalizaci (zprůchodnění) cévy rozbitím trombu (sraženiny). Účinek ultrazvukového vlnění má příznivý vliv na rychlejší rekanalizaci. Mnohé odborné studie předkládají velký význam této možnosti využít ultrazvuk k řešení trombolýzy a tím také předejít cévní mozkové příhodě (CMP). Při trombolýze hraje jednu z hlavních rolí čas, každá minuta je vzácná.

Sponzorováno

Hemodynamika hraje významnou roli při sledování průtoku krve a k detekci problémů. Nepravidelná průtoková rychlost značí problémy. Je velmi důležité tyto parametry sledovat k případnému včasnému vyřešení problém a předejití fatálním následkům.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva