Sponzorováno

Jak relaxovat? Relaxujte zdravě. Překonejte lenost a začněte správně relaxovat! 4.64/5 (11)

Meditace

Meditace

Dobrá rada, kterou jogíni dávají lidem cvičícím jógu zní: „Zhluboka se nadechněte a relaxujte. Sledujte, jak se napětí rozpouští, a všechny vaše starosti mizí“. Všichni jaksi cítíme, že relaxace je pro nás dobrá. Stále ji však potlačujeme do pozadí, dávajíc přednost „důležitějším“ věcem, které vyžadují naši okamžitou pozornost. Je jednoduché si uvědomit, že pokud trávíme čas pouze prací, netrávíme ho s rodinou, partnerem, cvičením, odpočinkem nebo při nějakém hobby. Tělo a mysl se nemá kdy zregenerovat a dobít baterky.

Věda obhajuje relaxaci

Stále více zdravotních problémů způsobených rychlým stylem života, který vedeme způsobilo, že se moderní věda pustila do zkoumání účinků relaxace. Starověcí Indové nebo Tibeťané to věděli už dávno, ačkoliv neuměli detailně popsat biochemické změny, které při stavech hluboké relaxace či meditace naše tělo zažívá. Na to přišla moderní věda.

Vypracovali se různé vědecké studie o tom, že hluboká relaxace mění naše tělo – a to až na buněčné a genové úrovni. Vědci z Harvard Medical School přišli dokonce na to, že ti, kteří dlouhodobě praktikují meditaci a jógu mají mnohem více buněk „bojujících“ proti onemocněním (tj. ty, které aktivují náš imunitní systém v případě napadení bakteriemi, viry, parazity ap.) než lidé, kteří nepraktikují žádnou formu relaxace nebo meditace. Dokonce se u pravidelně meditujících lidí objevili aktivní geny, které mají za úkol chránit nás před bolestí, vysokým krevním tlakem, či dokonce před revmatoidní artritidou.

Experiment, který vedl Herbert Benson, Associate Professior na Harvard Medical School ukázal, jak geny reagují na naše chování, náladu i prostředí, které nás obklopuje. Dospěl k fascinujícímu objevu – geny jsou schopny se snadno aktivovat i deaktivovat podle typu podnětů, které v mysli zpracováváme.

Studie to dokázala

Kontrolní skupina začala pravidelně každý den meditovala nebo relaxovala. Po dvou měsících byla jejich těla změněna – geny, které mají za úkol “ ochraňovat “ před záněty, patogeny, rakovinou, či odstraňovat odumřelé buňky se začaly postupně aktivovat.

Sponzorováno

Tento experiment jasně dokázal to, jak moc stav naší mysli ovlivňuje tělo na fyzické, psychické a dokonce i genetické úrovni – tj. psychosomatickou příčinu onemocnění. Dokazujte to fakt, proč pravidelná relaxace či meditace formou tréninku mysli je považována za účinný prostředek léčby v tisíce let starých východních léčebných systémech (např. v ajurvédě nebo v tibetské medicíně). Přitom platí – čím pravidelněji a déle se meditace nebo relaxace cvičí, tím hlubší účinek má. Tedy tím vyšší šanci máme na to , že se vyhneme artritidě, bolesti kloubů, oslabené imunitě, hormonální nerovnováze nebo výkyvům krevního tlaku, až naše tělo nebude tak silné a životaschopné.

Fakta o relaxaci

Jak je možné, že hluboká relaxace či meditace mají takové silné účinky? Pojďme se na to podívat z pohledu působení stresu. Stresový stav je spojen s vylučováním stresových hormonů do těla jako adrenalin a kortizol. Srdeční frekvence a krevní tlak se zvyšují, zatěžuje se endokrinní systém, snižuje se imunita i plodnost. Na opačné straně stojí stav meditace a relaxace , při kterém se do těla vylučuje „hormon štěstí“ serotonin i růstový hormon, který má za úkol obnovovat buňky a tkáně. Snižuje se krevní tlak, zlepšuje se imunita a tělo i psychika se regenerují.

Na biologické úrovni se stres spojuje se stavem „boje“ a připravenosti organismu čelit zátěži. V takovém stavu se svaly stahují a tuhnou, zatímco funkce druhořadé pro přežití (imunita, zažívání) jdou stranou. Oproti tomu meditace a relaxace je stav odpočinku, fyzické regenerace a klidu. Svaly se mohou uvolnit a jídlo strávit. Srdce má možnost zpomalit a krev může volně proudit do všech tkání, vyživuje a okysličuje je. Nač platit terapie okysličení organismu, pokud si stačí na pár minut denně lehnout na zem a trénovat uvolnění z napětí? Takový stav je vhodný i pro oplodnění, protože tělo může kumulovat energii potřebnou k vytvoření nového života.

Jak často relaxovat

Relaxujte pravidelně uděluje tak pro své tělo i mysl maximum. Nemusíte jezdit každý víkend na wellness pobyty nebe trávit každé odpoledne na masážích. K relaxaci patří i pasivní odpočinek, poslech hudby a další běžné činnosti.

Oblíbené způsoby relaxace

Je nepřeberné množství způsobů jak relaxovat! Je pouze na vás abyste si zvolili ty aktivity, které vám přináší největší potěšení. Nejoblíbenějšími způsoby jsou:

  • masáže
  • wellness pobyty
  • poslech hudby
  • spánek
  • horká koupel
  • meditační techniky
  • cestování
  • jóga
  • procházky a spoustu dalších

Co si dále přečíst?

VIDEO: Jóga nidra (dlouhá jógová relaxace)

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva