Sponzorováno

Cviky Pěti Tibeťanů – proč a jak je cvičit? 4.77/5 (88)

Zkuste si po ránu zacvičit cviky Pěti Tibeťanů

Zkuste si po ránu zacvičit cviky Pěti Tibeťanů

Jak vypadá vaše běžné ráno během pracovního dne? Vstáváte na poslední chvíli a jste rádi, pokud vůbec stihnete hodit něco do sebe i na sebe? Nebo máte své ranní rituály, bez kterých si začátek dne ani neumíte představit? A co takhle k nim přidat další? Stačí, když vstanete jen o 15 minut dříve a na oplátku dostanete záruku krásy, mládí, vitality a zdraví. A to už je docela dobrý důvod si přivstat, ne? Jde o staré cvičení známé pod názvem Pět Tibeťanů. Kromě toho, že vás tento soubor cvičení nabije energií, má i regenerační a mnohé další pozitivní účinky. To je fajn výzva, ne?

Jak správně cvičit 5 Tibeťanů?

Cvičit byste toto cvičení měli pravidelně každý den, případně si udělejte jednou týdně přestávku. Jelikož vás cvičení má nabít energií, nejvhodnější je cvičit ho ráno před snídaní. Cvičit večer samozřejmě není zakázáno. Vzhledem k příliv energie se vám však může stát, že nebudete moci usnout. Někomu naopak může cvičení 5 Tibeťanů pomoci zlepšit kvalitu spánku. Toto je však velmi individuální, a proto si třeba zkusit na vlastní kůži, co vám vyhovuje nejlépe.

Začněte s pěti opakováními první týden a postupně podle svých možností přidávejte vždy dvě opakování. Zde se opravdu řiďte sami sebou a svými fyzickými schopnostmi. Někomu stačí na zvýšení počtu opakování pár dní, jiný potřebuje i několik týdnů. Nikam tedy nespěchejte. Maximální počet je 21 opakování. Když se dostanete na 21, dále už počet opakování nezvyšuj.

Při cvičení je velmi důležité i dýchání. Dbejte na to aby bylo plynulé, hluboké a pomalé. Před cvičením se nezapomeňte řádně rozcvičit. Udělejte pár pohybů na zahřátí svalů a kloubů (např. pár dřepů, úklony).

Cviky Pěti Tibeťanů a zdraví

Jednoduché, ale účinné cviky Pěti Tibeťanů vám pomohou v těchto oblastech:

 • zlepšení krevního oběhu,
 • stabilizace psychiky a emocí, získání většího sebevědomí a sebedůvěry,
 • zbavení se depresí, stresu a strachu,
 • vnitřní pocit uspokojení a pohody,
 • harmonizace těla i duše,
 • revitalizace organismu, budete se cítit mladšími.

1. rit

Postavte se vzpřímeně a upažte. Dlaně jsou otevřené, otočené směrem dolů a prsty spojené. Pomalu se otáčejte ve směru hodinových ručiček kolem své osy. Zvolte takovou rychlost, aby se vám netočila hlava. Ze začátku se točte raději pomaleji, a když si na tento pohyb zvyknete, postupně můžete zrychlovat.

Sponzorováno

Cvik 1. Tibeťan

Cvik 1. Tibeťan

2. rit

Položíme se na záda. Zhluboka se nadechneme. Zvedáme nahoru najednou hlavu a nohy. Ramena, celá páteř a hýždě zůstávají na zemi. S páteři se nesmí hýbat, v Tibetu je páteř „zlatá hůl“. S dlouhým výdechem spouštíme hlavu a nohy dolů – nohy mohou být zpočátku ohnuté. (1. a 2., 5. a 4. čakra)

Cvik 2. Tibeťan

Cvik 2. Tibeťan

3. rit

Vzpřímený klek, opíráme se o špičky prstů u nohou. Ruce necháme volně podél těla. Dlouhý výdech, bradou dolu k hrudníku. Při hlubokém nádechu vypneme prsa, hlavu držíme rovně a díváme se 45-stupňů vzhůru. S dlouhým výdechem se uvolníme a díváme se dopředu. (1. a 3. a 6. a 7. čakra)

Cvik 3. Tibeťan

Cvik 3. Tibeťan

4. rit

Sed – dlaně rukou opřeme vedle těla, prsty směřují dopředu a nohy ohneme tak, abychom získali při zvednutí těla do můstku v kolenou úhel 90-stupňů. S dlouhým výdechem, bradou dolu k hrudníku a s nádechem zvedneme tělo do můstku. Při výdechu se vracíme do sedu a hýždě položíme mezi ruce. (2. a 5. čakra)

Cvik 4. Tibeťan

Cvik 4. Tibeťan

5. rit

Klik – ruce opřeme o dlaně, nohy opřeny o prsty. S hlubokým nádechem zvedáme (hýždě) tělo nahoru s oporou o dlaně a prsty nohou. Bradu sklopíme k hrudníku. S výdechem se vrátíme do původní pozice. (všechny čakry)

Cvik 5. Tibeťan

Cvik 5. Tibeťan

A co vy? Zkoušeli jste si někdy 5 Tibeťanů zacvičit? Napište nám do komentářů, jak vám to šlo.

VIDEO: Pět tibeťanů – cviky pro pružnost a omlazení

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  8 Komentářů u článku “Cviky Pěti Tibeťanů – proč a jak je cvičit?”

  1. mOnika napsal:

   Dobrý den, je toto cvičení vhodné při vyhřeznutých ploténkách v oblasti dolní části zad,

   • Cviky 5 tibetských rituálů jsou považovány za poměrně bezpečné a jsou často doporučovány pro zlepšení celkové fyzické kondice a psychického zdraví. Nicméně, jako u jakéhokoli cvičebního programu, je důležité přijmout opatření k prevenci zranění.

    Je důležité dodržovat správnou techniku cvičení a postupně zvyšovat náročnost cviků, aby se tělo mohlo přizpůsobit novému tréninkovému programu. Pokud cviky provádíte nesprávně nebo přetěžujete své tělo, může dojít k poranění svalů, šlach a kloubů.

    Pokud máte zdravotní problémy, jako jsou například problémy se srdcem, nízký krevní tlak nebo problémy s páteří (třeba právě vyhřezlé plotýnky), měli byste se poradit se svým lékařem, zda jsou cviky 5 tibeťanů vhodné pro vás a jakou úroveň intenzity cvičení můžete bezpečně provádět.

    Celkově lze říci, že cviky 5 tibeťanů jsou relativně bezpečné, ale je důležité cvičit s opatrností a v souladu se svými individuálními potřebami a schopnostmi.

  2. Mirek napsal:

   Dobrý den,
   chci se zeptat – před cca půl rokem jsem byl na operaci oboustranné tříselné kýly. Od té doby jsem necvičil. Je u cvičení pěti tibeťanů nějaký cvik, který by se po operaci tříselné kýly neměl cvičit? Nebo mohu opatrně začít cvičit bez omezení?
   Děkuji za vaši odpověď.
   Hezký den. Mirek

   • Dobry den,
    Pul roku uz je idealni doba na to zacit. Pokud mate jizvy po operaci, dukladne bych je rizmasirovala at netahnou a neboli. U tibetanu bych cviky cvila spis s pokrcenyma nohama, je tam hned u druheho cviku zvedani natazenych noh, dle meho jde o velkou paku na zada a kycle, takze spis s pokrcenyma nohama v kolenech. Jinak vse cvicte plynuje a do pocitu tahu, nejdete pres bolest.


    S pozdravem
    Mgr. Petra Šmídová

  3. Kateřina napsal:

   Dobrý den, mám slabou artrózu v ramenou, je mi 25 let, mám to ze sportu a navíc mám vrozenou hypermobilitu. Zkoušela jsem pět tibeťanů pouze po 6 cvicích, ale druhý den mě ramena bolela. Myslíte, že tyto cviky dělat nemám, nebo že je to naopak pro ta ramena dobré a když to překonám, časem mi to pomůže? Pokud to dobré není, mohli byste mi, prosím, doporučit třeba něco jiného? Děkuji.

  4. Aleš napsal:

   Dobrý den, jak je myšleno to opakování až 21x?
   a) ze odcvičím celou sestavu 5 tibeťanů , první až pátý cvik a pak znovu celou sestavu 21x?
   b) ze cvičím první cvik 21x, pak druhý cvik 21x atd?
   Děkuji

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva