Obsah článku
Revmatické choroby postihují v průběhu života na kratší či delší dobu každého třetího člověka, každá třetí žena po padesátce má osteoporózu. Revma není jedna forma nemoci, jde o revmatický okruh forem s asi 450 chorobami, které jsou téměř vždy spojeny s bolestmi a často i s omezením pohybu. Při revmatických chorobách jsou postiženy zejména svaly, šlachy, vazy a klouby pohybového aparátu.
Světový den revmatismu / artritidy si připomínáme od roku 1996 a je oslavován každoročně 12. října. Lidé s revmatickými onemocněními z celého světa se v tento den spojí, aby bylo slyšet jejich hlas.
Revmatické choroby jsou nejčastější příčinou částečné invalidity a čtvrtou nejčastější příčinou plné invalidity. Bolesti páteře jsou druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. V posledních deseti letech se počet zlomenin způsobených osteoporózou zdvojnásobil.
Pohybová léčba
Hlavním tématem letošního akčního týdne boje proti revmatismu jsou revmatické choroby a cvičení. Podle revmatologů MUDr. Marie Orlovské, CSc. je pohybová a rehabilitační léčba při revmatických chorobách nutná, aby se předešlo nežádoucím následkům. „Je však velmi individuální,“ zdůrazňuje odbornice.
„S pohybovou léčbou při revmatických onemocněních začínáme již od prvního dne nemoci. Cílem je zmírnit bolest, oslabit zánět a zajistit tzv. polohování. To znamená udržovat kloub ve funkčně nejpřijatelnější poloze pomocí různých rehabilitačních pomůcek a přikládání studených obkladů,“ vysvětluje odbornice. „Po zmírnění nejakutnější bolesti začínáme s pasivním cvičením kloubů, později pacient přejde k aktivní spolupráci, uvědomuje si práci jednotlivých svalových skupin, jejich volní zapojování, a posiluje svaly opakovanými pohyby,“ říká M. Orlovská.
Sponzorováno
Zvláštní kapitolou v rehabilitaci revmatických chorob jsou onemocnění měkkých tkání (choroby kloubních pouzder, šlach, svalových úponů a vlastních svalů – bolestivé ramena, tenisové lokty, profesionální poškození svalů a šlach, různé natržení šlach po podvrtnutí apod.). „Je třeba si uvědomit, že pojivová tkáň jsou struktury s pomalým metabolismem a tím prodlouženou dobou hojení. I proto běžné drobné trhliny vzniklé po úraze ve zdravém svalu či šlaše se hojí nejméně 3 týdny, během nichž se poškozená struktura nesmí vystavit námaze,“ upozorňuje M. Orlovská.
Často zanedbáváme prevenci
Nemoci měkkých tkání se v rámci revmatických chorob nejvíce podílejí na pracovní neschopnosti, částečné i trvalé invaliditě. „Zároveň však patří mezi ty, kde je možná a účinná prevence, které se, bohužel, nevěnuje dostatečná pozornost,“ konstatuje M. Orlovská. Jako příklady uvádí zcela zanedbávání výchovy mládeže k pravidelnému sportování na školách. „V mnoha nejsou ani fungující tělocvičny,“ komentuje odbornice. „Informační revoluce připoutala děti a mládež k počítačům, což nevyvažují pohybovou aktivitou. Znamená to pro ně oslabení pohybového aparátu a zvýšenou náchylnost k onemocnění pohybového tkáně.“
Lázeňská léčba
Podle M. Orlovské se lázeňská léčba stala léčbou výběrovou a finančně poměrně nákladnou. „Chtěli bychom vyzvednout formu cílené lázeňské léčby. Čtrnáctidenní rehabilitační pobyt s Ordinovaní fyzikální léčby jednou ročně by nejen regeneroval ochablé svalstvo a poškozené klouby, ale současně by vytvořil návyk na pravidelné a přiměřené cvičení,“ tvrdí M. Orlovská. Rehabilitační programy by měly být i pro skupiny ohrožené revmatickými chorobami – pro pracovníky při počítačích nebo při výrobních pásech s jednostranným zatěžováním jen určitých svalových skupin, a nejen pro skupiny s náchylností na osteoporózu či pro poúrazové stavy.
Akční týden boje proti revmatismu
V rámci akčního týdne si odborná veřejnost, ale i pacienti a jejich blízcí, připomenou i 16. říjen, který je Světovým dnem páteře, o den později Světový den úrazů pohybového aparátu a 20. října Světový den osteoporózy.
VIDEO: Revmatické nemoci
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Klouby - problémy a zdraví, Lidské svaly
Přečtěte si také naše další články
[…] Vypracovali se různé vědecké studie o tom, že hluboká relaxace mění naše tělo – a to až na buněčné a genové úrovni. Vědci z Harvard Medical School přišli dokonce na to, že ti, kteří dlouhodobě praktikují meditaci a jógu mají mnohem více buněk “bojujících” proti onemocněním (tj. ty, které aktivují náš imunitní systém v případě napadení bakteriemi, viry, parazity ap.) než lidé, kteří nepraktikují žádnou formu relaxace nebo meditace. Dokonce se u pravidelně meditujících lidí objevili aktivní geny, které mají za úkol chránit nás před bolestí, vysokým krevním tlakem, či dokonce před revmatoidní artritidou. […]
[…] vás klouby, trápí vás revma? I zde vám švestky pomohou. Dobře poslouží i […]
[…] Pomáhá při dně či revmatismu. […]
[…] a regenerují buněčnou strukturu pokožky. Zábal doporučujeme pro zmírnění bolestí, při revmatismu, artritidě, napomáhá hojení pooperačních stavů, ran a jizev. Výrazné účinky vykazuje […]