Sponzorováno

Pozor na lenost. Je větším zdravotním problémem, než si myslíte. Lenost je nezdravá 4.65/5 (17)

Jaký vliv na zdraví má lenost? No... Nic moc...

Jaký vliv na zdraví má lenost? No… Nic moc…

Patříte do skupiny těch lidí, kteří preferují hlavně odpočinek a lenošení? Tedy do té skupiny, které je aktivní životní styl spíše cizí? Pokud ano, pravděpodobně si neuvědomujete, že velká lenost může být spojena s řadou problémů. A to jak problémů zdravotních, tak samozřejmě i estetických. Podívejte se, co vám hrozí, pokud budete svůj život trávit hlavně v posteli, nebo na gauči.

Problémy se srdcem

Ty dnes patří zaručeně mezi největší rizika, která se mohou objevit. Statistiky jasně ukazují, že právě neaktivní životní styl je spojený s tím, že můžete patřit do jedné z rizikových skupin. V takovém případě je na místě začít se sebou něco dělat. Jinak mohou hrozit problémy, jako je třeba ischemická choroba srdeční, u které už je skutečně prokázáno, že neaktivní životní styl může být jedním z důvodů, proč se objevuje.

Problémy s cévami

Obvykle jde o problém, která je spojován i s výše uvedenou kategorií. Pokud se objeví problémy se srdcem, tak se objeví velmi často i problémy s cévami. I ty jsou důsledkem toho, že nejste zase až tak aktivní, jak by se slušelo. V takovém případě se mohou objevit komplikace, které mohou mít také vliv na různí příhody spojené i se selháním krevního oběhu. Zde je pochopitelně třeba dát jasně na všechny lékařské rady. Ty hlavní jsou pochopitelně spojeny se snahou o prevenci, a patří:

  • Každodenní pohyb
  • Zdravá strava
  • Střídmost v jídle a pití

Cukrovka

Tu už můžeme zařadit do kategorie civilizačních chorob. A tato kategorie je charakteristická právě tím, že tady najdeme choroby, na které má vliv hlavně životní styl. Je prokázáno, že lidé líní trpí cukrovkou podstatně více, než lidé, kteří vyznávají aktivní životní styl. Dnes existují cukrovky ve dvou typech. Ten, který souvisí právě s vaším příliš pohodlným životním stylem je typ číslo 2. Konkrétně diabetes mellitus 2. I proto lékaři upozorňují, že léčba a prevence není spojena jenom s tím, co a jak jíte, ale je spojena také s tím, jak se hýbete. Nutno říci, že základem úspěchu je i nenáročný, ale každodenní pohyb. Stačí jenom krátkodobá procházka a problémy mohou být minulostí.

Psychické problémy

Je pravdou, že když máte dostatek odpočinku, vaše psychika se skutečně zlepší. Zde ale mluvíme výhradně jenom o situacích, kdy jste celý den v zápřahu a tak odpočinek opravdu potřebujete. Logicky to neznamená, že když budete stále jenom odpočívat, budete v dokonalé kondici. Zde totiž platí jasný opak. Až přílišná lenost se podepisuje právě na tom, že se mohou objevit problémy s psychikou. Pohyb má vliv na:

Sponzorováno

  • Rozvoj myšlení
  • Rozvoj inteligence
  • Lepší uvažování

Dále nelze opomíjet ani to, že při pohybu se uvolňují takzvané hormony štěstí – endorfiny. A právě ty jsou dnes tím zaručeně nejlepším antidepresivem, které se může objevit ve vašem životě. Navíc budete mít i dobrý pocit z toho, že budete více fit a také z toho, že se pohybová aktivita podepíše na vaší síle, kondici a rozhodně také kráse.

Nadváha a obezita

Základem zdravého životního stylu není jenom to, že se budete snažit stravovat zdravě. Platí zde ještě druhé pravidlo, které je založené na vyváženém kalorickém příjmu. Co tím chceme říci? Je to jednoduché. Pokud bude váš příjem větší než výdej, budete postupně přibírat. Nejprve to bude nadváha, potop až obezita. Tělo sice umí spalovat tuky i při klidovém režimu, ale rozhodně to není tak efektivní, jako v době, kdy se hýbete. Nadměrná pohodlnost se tedy podepíše právě na zvýšené hmotnosti. Ta vás nejenom katapultuje do různých rizikových skupin, pokud jde o nemoci. Také vás zařadí do skupiny ne příliš krásných lidí. A to přeci nechcete.

Bolesti pohybového aparátu

Pokud pohybu během svého života příliš nemáte, je třeba počítat s tím, že se mohou objevit nemalé bolesti pohybového aparátu. Je to celkem pochopitelné, a to hned ze dvou důvodů. Ten první je spojený s tím, že vaše tělo má doslova minimum svalů. Proto při jakémkoliv, i krátkodobém pohybu, začnou svaly zcela pochopitelně bolet – jelikož jsou ochablé a jsou namáhány.

Dále nelze opomíjet ani problémy spojené s obezitou. Vaše tělo zkrátka váží více, než dokáže váš pohybový aparát zvládnout. Ten je více zatěžován, což vede opět k bolestem. V jakých místech je třeba počítat s tím, že bude bolest největší? Jsou to hned dvě místa. V první řadě to jsou bolesti zad a dále se mohou objevit také bolesti kloubů.

Problémy s běžným pohybem

Pokud je váš životní styl skutečně založený na doslova neustálém odpočinu, může se vše podepsat i na tom, že budete mít jasný problém se zvládnutím i běžné pohybové aktivity. Co si pod tím představit? Zapotíte se při cestě a autobus nebo na tramvaj a běžná chůze do schodů pro vás bude doslova utrpením. Kromě toho, že se při každém daném pohybu mohou objevit bolesti, nelze zapomínat právě na špatnou regulaci teploty a také na časté zadýchávání. Jde tedy o problémy s běžným pohybem. A pokud se právě z daných důvodů začnete vyhýbat, bude to v budoucnu ještě horší, protože se dané problémy spojené s tímto stavem začnou ještě prohlubovat.

Sponzorováno

A co vy? Co děláte pro to, abyste nebyli líní? Budeme rádi a komentáři.

Co si na toto téma ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva