Sponzorováno

Recept na domácí přírodní bublinkovou koupel nejen pro děti 4.73/5 (11)

Zkuste si udělat domácí bublinkovou koupel.

Zkuste si udělat domácí bublinkovou koupel.

Na světě je asi jen málo dětí, které by neměly rády bublinkovou koupel. Taková horká koupel plná pěny potěší nejedno dítko. Ovšem, ruku na srdce, většina bublinkových lázní, které jsou na trhu běžně dostupné, nejsou pro jemnou dětskou pokožku příliš vhodné. Ba dokonce některé jsou přímo až toxické. Dětská pokožka je velmi citlivá a koupel v chemickém koktejlu může její ochrannou bariéru výrazně narušit.

Pokud však i tak chcete svoje děti potěšit a bublinkovou koupel jim dopřát, nejlepší způsob je vytvořit si vlastní bublinkovou koupel doma.

Proč jsou vlastně špatné bublinkové pěny z obchodu?

Výrobci konvenčních bublinkových lázní přesně vědí, co dělají … ty zářivě barevné lahve vypadají docela lákavě. Dokonce na nich jsou i populární kreslené postavičky! Nemůžeme se divit dětem, že po takové bublinkové lázni zatouží, vždyť jsou tak atraktivní! Podle webové stránky jedné skupiny pro životní prostředí, která řadí složky v přípravcích pro osobní péči od 1-10 (10 je nejvíce toxický), některé z nejvíce toxických složek jsou právě v těchto bublinkových lázních:

  • Parfemace, vůně – způsobují alergie, imunitní dysfunkce, podráždění (kůže, očí nebo plic), toxicitu orgánových systémů (nereprodukčnost) a ekosystémovou toxicitu. Skóre = 8.
  • Propylparaben – způsobuje alergie, imunitní dysfunkce, narušení endokrinních systémů (hormonů), vývojovou / reprodukční toxicitu, ekosystémovou toxicitu. Skóre = 7.
  • Oxybenzon – může způsobovat změny v biochemické nebo buněčné úrovni, alergie, imunitní dysfunkce, narušení endokrinního systému, perzistence a bioakumulace (akumulace v těle), vývojová / reprodukční toxicita, toxicita orgánových systémů (neplodnost). Skóre = 8.
  • Imidazolidinyl urea (heterocyklicky substituovaná močovina) – způsobuje alergie, imunitní dysfunkci, rakovinu a kontaminaci. Skóre = 7.
  • Formaldehyd (z imidazolidinyl urea) – toxicita může způsobovat rakovinu, alergie a imunotoxicitu.

Nic pěkného, že? Ale jak jsme si zvykli číst etikety na potravinách, ty na kosmetických přípravcích prostě moc nečteme. A je možná chyba.

Existuje řada dalších složek, které se nacházejí v dětské bublinkové lázni, včetně laurethsulfátu sodného (který pomáhá bublinám vydržet déle), které jsou v nejlepším případě sporné, na hraně.

Ochrana kůže (a těla)

Kůže je náš největší orgán a má vlastní mikrobiom, který je pro tělo velmi důležitý. Jsme pevně přesvědčeni, že to, co se děje na kůži, je stejně důležité jako to, co se děje v těle (pokud ne více), protože to, co se děje na kůži, může být právě skrze kůži do těla absorbováno. Pokud je kůže náchylná k toxinům, má smysl pěnové koupele dětem dávat? Asi moc ne.

Ale děti mají s bublinkami tolik zábavy, že?

Problém, na který přirozeně mnohé mámy narazí, když jejich děti chtějí bublinkovou koupel (v těch báječných barevných lahvičkách) je, že děti nerozumí, proč odpověď je „ne“. Prostě si chtějí vychutnat bublinkovou, sladce vonící lázeň. A vy jste ti zlí, kteří jim to nechcete dopřát.

Naštěstí existuje snadné řešení. Vytvořte si domácí bublinkovou koupel, která obsahuje pouze složky, které jsou bezpečné pro děti i dospělé.

Jak si vyrobit vlastní bublinkovou lázeň

Několik jednoduchých přírodních ingrediencí – to je vše, co potřebujete, abyste si vyrobili vlastní bublinkovou lázeň. Připravte si:

Sponzorováno

  • Tekuté kastilské mýdlo – jde o rostlinné mýdlo tradičně vyrobené ze 100 procent z čistého olivového oleje, vody a louhu. Samotné kastilské mýdlo však nevytváří mnoho bublin (a hlavně nevydrží moc dlouho).
  • Rostlinný glycerin – glycerin je složka, která posiluje bubliny, pomáhá vytvářet více pěny a také pomáhá bublinám déle vydržet.
  • Esenciální oleje – přirozený způsob, jak dát bublinkovým lázním pěknou vůni (bez „příchuti“ chemických vůní). Mohou být také použity terapeuticky (například pro zlepšení relaxace a nálady a podobně). Vyberte si esenciální olej takový, který je vám (nebo dětem) sympatický.

Máte nachystáno? Výborně, pojďme na recept.

Recept bublinkovou koupel pro děti

Ingredience:

  • 3/4 šálku tekutého kastilského mýdla
  • 1/4 šálku rostlinného glycerinu
  • 5-8 kapek esenciálního oleje bezpečného pro děti

A jak na přípravu?

  1. V malé misce smícháme kastilské mýdlo, glycerin a esenciální olej. Nalijeme do skleněné nádoby, ve které budeme směs uchovávat.
  2. Do koupele pak přidáváme 1 polévkovou lžíci této směsi současně s vodou, mícháme a bubláme rukou, dokud nedosáhneme požadované pěny.
  3. Je třeba myslet na to, že při použití tohoto receptu samozřejmě nedosáhneme takové bohaté pěny, jako když koupíme chemickou pěnu přímo z obchodu. Nicméně, zase můžeme mít čisté svědomí, protože se my nebo naše děti nekoupeme v toxických látkách.

Malá poznámka k bezpečnosti esenciálních olejů

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované látky a při špatném použití mohou také napáchat škody. Vždy je zřeďte v nosném oleji před použitím místně. Je také důležité vybrat si takové esenciální oleje, které jsou pro děti bezpečné, pokud je přidáváte do koupele pro děti.

Éterické oleje, které jsou uklidňující a bezpečné pro kojence a děti, jsou:

I tak bychom ale doporučovali využití esenciálních olejů pro děti až od dvou let.

Jak často použít domácí bublinkovou koupel?

Vzhledem k tomu, že je koupel vyrobena z čistě přírodních ingrediencí, můžete ji bez váhání použít, jak často chcete. Mějte však na paměti, že bublinkové koupele (a koupání / sprchování všeobecně) není pro děti vhodné každodenně, protože příliš časté koupání může skutečně narušit kožní mikrobiom a způsobit například i ekzém.

Myšlenka spočívá v tom, že příliš časté mytí odstraňuje z pokožky přirozené mikroby, kteří by jinak optimálně pomáhali imunitnímu systému.

Může tato koupel podráždit oči a způsobit slzy u dětí?

Kastilské mýdlo obecně nezpůsobuje podráždění, tudíž by nemělo způsobovat dětské slzičky. Důvodem, proč klasické mýdlo dráždí oči, je především to, že mýdlo má odlišné pH od očí. Oči vlastně mají velmi malý rozptyl přijatelného pH (cca 7,2-7,4). Hodnota pH klasického mýdla je mimo tento rozsah a může tak oči při zasažení velmi podráždit.

Sponzorováno

A co vy? Jaký recept na domácí bublinkovou koupel (nejen pro děti) máte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě přečíst na podobné téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva