Sponzorováno

Končetinové ortézy aneb vše co jste o nich chtěli vědět 4.88/5 (8)

Končetinové ortézy

Co jsou to končetinové ortézy?

Končetinová ortéza napravuje nebo nahrazuje špatnou funkci nemocné končetiny nebo slouží pro pooperační či poúrazové doléčení.

Protože jsou mnozí uživatelé odkázáni na celodenní používání pomůcky, je nutné, aby používání správně fungující ortézy nebylo bolestivé a kontakt pokožky s materiálem byl příjemný. Kvalita vyráběných ortéz a přístrojů je závislá nejen na dobře zvládnuté technologii, ale také na kvalitních materiálech. Konstrukční základ pomůcek nesmí být pro uživatele příliš těžký, ale musí být dostatečně pevný. Protetický technik má možnost výběru z dostatečné nabídky modulárních dlahových a kloubních systémů s různými funkcemi. Pěnové nebo tuhé plasty mohou mít nenápadnou bílou nebo tělovou barvu, pro malé nebo mladé uživatele lze použít plast s dětskými motivy nebo pestrými barvami. K bandážování se používají přírodní nebo umělé usně. Hygienická údržba pomůcky by neměla být také příliš složitá.

Komplet celá ortéza by se měla vždy vyrábět individuálně:

 • Podle požadavků lékaře
 • Podle posouzení zdravotního postižení
 • Podle rozsahu pohybové aktivity
 • Podle druhu využití pomůcky
 • Podle požadavků uživatele

Jaké jsou druhy ortéz?

Fixační – záměrně omezují pohyb
Korekční – napravují končetinu do správného postavení
Extenční – narovnávají končetinu pomocí mechanických dílů nebo elastických (neelastických) protitahů
Vyrovnávací – pomocí mechanických dílů vyrovnávají délku končetiny
Podpěrné – odlehčují končetinu od zatížení
Pracovní – zhotovují se u horních končetin, kde chybí dostatečný úchop.

Sponzorováno

Tyto druhy se vyrábějí buď jako statické = pevné bez pohybu ( zmírňují bolest, odlehčují a stabilizují končetinu ) nebo jako dynamické = mají řízený pohyb ( nahrazují ztracené nebo oslabené funkce svalů a kloubů).

Při výrobě protézy

Během celé výroby pomůcky komunikujte s protetikem a řiďte se jeho pokyny. Z dobré spolupráce vzejde výrobek, se kterým budete spokojeni. Výrobou nové pomůcky však spolupráce s protetikem nekončí. Je nutné se o pomůcku starat, udržovat ji v čistotě, zajistit její údržbu a používat ji k účelům, ke kterým byla konstruována. V opačném případě nemůže protetik ručit za bezpečnost pomůcky.

Výroba ortézy

Výroba ortéz se provádí individuálně, převážně podle sádrového odlitku. Při sádrování by měl být zákazník v takové fyzické kondici, aby mohl stát, případně s oporou berlí, kůže musí být zhojená. Pro výrobu skeletu ortéz se používá skelné vlákno a polyesterový návlek prosycený metylakrylátovou pryskyřicí, pokud je třeba skelet maximálně odlehčit, je možné skelné vlákno nahradit uhlíkovou tkaninou. Vhodným materiálem jsou i za tepla zpracovatelné plasty. Dlahy ortéz mohou být duralové, ocelové nebo titanové. Pokud se k výrobě použije titan, uhlík nebo atypické konstrukční díly, jedná se o pomůcku speciální a její výrobu musí schválit revizní lékař zdravotní pojišťovny.

Oprava ortéz

Na opravu se objednávejte na protetické pracoviště ihned, jakmile zjistíte závadu. Pokud se jedná o dolní končetinu a jste odkázáni na celodenní používání pomůcky, noste až do ukončení opravy druhou ortézu. Pokud jiné vybavení nemáte, počítejte při složitější opravě s celodenní návštěvou na protetickém pracovišti nebo s několika dny bez pomůcky. S sebou si vezměte od lékaře předepsaný poukaz na opravu, kartičku pojišťovny a lékařskou zprávu.

Jak dlouho ortézy vydrží?

U klasických ortéz:
pro děti 6 měsíců
pro dospělé 12 měsíců

Sponzorováno

U speciálních ortéz:
pro děti 12 měsíců
pro dospělé 24 měsíců

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Končetinové ortézy aneb vše co jste o nich chtěli vědět”

  1. […] TIP: Přečtěte si něco o končetinových ortézách. […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva