Sponzorováno

Vše o celkové anestezii – jak funguje celková anestezie? 4.38/5 (26)

  • Celková anestezie je stav umělého bezvědomí, který je dosažen pomocí kombinace různých léků nazývaných obecně anestetika. Cílem celkové anestezie je zajistit, aby pacient byl bezvědomý, nevnímal bolest a nebyl schopen pohybu nebo reflexů během chirurgického zákroku.
  • Celková anestezie se používá při většině chirurgických zákroků, aby se minimalizovalo nepohodlí a zabezpečila bezpečnost pacienta.
  • Celková anestezie funguje tak, že přeruší nervové signály ve vašem mozku a těle.

Celková anestezie je lékem způsobená ztráta vědomí, během níž se nevzbudíte ani bolestivou stimulací. Celková anestezie tak umožňuje provedení bolestivých operačních nebo diagnostických zákroků. K dispozici je více typů celkové anestezie. Některé vám umožňují být během lékařského zákroku ve střehu a orientovat se, zatímco jiné uspávají, takže si vůbec neuvědomujete, co se děje.

Typ anestezie, kterou dostanete, závisí na povaze prováděného postupu, vašem věku a celkovém zdravotním stavu a preferencích chirurga a anesteziologa. U některých postupů si můžete vybrat mezi různými typy anestezie, zatímco jiné postupy vyžadují specifický typ anestezie.

Pacient při anestezii

Pacient při anestezii

 

Co je celková anestezie?

Celková anestezie je nejsilnějším typem a nejčastěji používanou anestezií během operací. V podstatě vás uvede do lékařsky vyvolaného kómatu.

Celková anestezie, která se obvykle používá během chirurgického zákroku, umožňuje lékaři poskytnout pacientovi ošetření, které by bylo extrémně bolestivé, kdyby byl člověk vzhůru a mohl bolest cítit.

Někdy celková anestezie dokonce zahrnuje použití léků k paralýze svalů těla, včetně těch, které umožňují dýchání. Z tohoto důvodu potřebují lidé, kteří dostávají celkovou anestezii, podporu plicního ventilátoru, aby vykonával práci bránice a dalších svalů, které umožňují nádech a výdech.

Použití celkové anestezie

Celková anestezie se obvykle používá u závažnějších operací či zdlouhavých procedur, které by byly obvykle velmi bolestivé. Tento typ anestezie nejenže umožňuje osobě podstoupit proceduru bez bolesti, ale také umožňuje, aby osoba byla během procedury v bezvědomí.

U některých operací by bylo velmi traumatizující být na zákrok vzhůru, ať už byste byli nebo nebyli schopni cítit bolest. Představte si, že máte odstraňovanou část těla, jako je vaše slepé střevo, a jste zcela vzhůru. I když byste třeba nemuseli cítit žádnou bolest, i samo o sobě by to bylo velmi znepokojující.

Rizika celkové anestezie

Rizika spojená s anestezií se velmi liší od operace k operaci a od člověka k člověku. Každý má svou vlastní individuální míru rizika, protože žádní dva lidé nejsou úplně stejní.

Například 90letý člověk s chronickými nemocemi bude mít úplně jinou míru rizika než zdravý 12letý, i když podstupují stejnou operaci.

Některá rizika, která se mohou vyskytnout v anestezii, jsou:

  • Vědomí v anestezii: Jedná se o stav, ke kterému dochází, když pacient není během celkové anestezie zcela v bezvědomí. Toto riziko má dle studií četnost výskytu 0,2 %.
  • Aspirace: Je možné vdechnout jídlo nebo tekutiny, které mohou být vyzvraceny během operace – to proto vám bylo řečeno, abyste několik hodin před operací nejedli.
  • Pneumonie nebo jiné problémy s dýcháním: Ty se zvyšují s věkem a dlouhým trváním chirurgického zákroku. Operace břicha mohou také mít vyšší riziko tohoto problému.
  • Oděrky rohovky: Jak dochází k oděrkám rohovky? K většině odřenin dochází proto, že se vaše oko během anestezie zcela nezavře a rohovka se vysuší. Suchá rohovka se může přilepit na vnitřní stranu víčka a při opětovném otevření oka dochází k oděru.
  • Poranění zubů: Mohou být způsobena umístěním laryngoskopu nebo endotracheální trubice.
  • Maligní hypertermie: Jedná se o potenciálně život ohrožující stav, který způsobuje závažnou reakci na anestezii. Obvykle probíhá v rodinách.
  • Kardiovaskulární problémy: Mohou zahrnovat srdeční infarkt, srdeční selhání, mrtvici a abnormálně vysoký nebo nízký krevní tlak.
  • Úmrtí (vzácné): Podle některých výzkumů je téměř polovina úmrtí souvisejících s anestezií způsobena předávkováním anestezií. Většina ostatních je způsobena nežádoucími reakcemi na anestetika, včetně maligní hypertermie a problémů s dýcháním. Riziko, i když je malé, se zvyšuje s věkem.

Některá rizika a vedlejší účinky přicházejí po ukončení celkové anestezie, jako třeba:

  • Nevolnost a zvracení: Toto je nejčastější problém, kterému lidé čelí po celkové anestezii. Pokud máte v anamnéze nevolnost způsobenou anestezií, sdělte to svému lékaři. Možná budete moci užívat léky, abyste tomu zabránili, a prevence je obvykle jednodušší než léčba.
  • Třes a zimnice: Obvykle trvá krátkou dobu po operaci a zmizí, jakmile se probudíte a hýbete se.
  • Bolesti svalů: způsobené léky nebo nehybným ležením během procedury, tento stav je obvykle dočasný a odezní během hodin nebo dnů po operaci.
  • Svědění: Na vině svědění jsou často léky proti bolesti, včetně anestezie. Mohou to způsobit i léky proti bolesti, které dostáváte po operaci. Obvykle zmizí, jakmile už lék není v těle.
  • Potíže s močením: To je častější u lidí, kteří mají močový katétr během operace a může trvat hodiny nebo dokonce dny, než se močový měchýř vrátí do normálu.
  • Bolest v krku a chrapot: Toto podráždění způsobené dýchací trubicí je obvykle mírné.
  • Sucho v ústech: Toto je obecně menší problém, který zmizí, když budete moci znovu pít tekutiny.
  • Ospalost: To je běžné po operaci a vymizí, když tělo vyloučilo většinu anestetických léků.
  • Zmatenost: Toto je nejčastější u starších lidí a u těch, kteří mají Alzheimerovu chorobu, demenci nebo jiný stav, který přispívá ke zmatenosti.
  • Ileus: Jedná se o stav, kdy se střeva po operaci neprobouzejí tak rychle, jak se očekávalo, a pohyb je velmi pomalý nebo chybí.
  • Obtížné odvykání od ventilátoru: Odvykání od ventilátoru je náročnější u těch, kteří jsou velmi nemocní nebo kteří mají problémy s dýcháním.
  • Krevní sraženiny: Tento problém je častější po operaci.

Jiné typy anestezie

Než se rozhodnete, že pro svůj zákrok potřebujete celkovou anestezii, je důležité znát různé typy anestezie, které jsou dále k dispozici. Další nejběžnější typy anestezie jsou:

  • Regionální anestezie: Také znám8 jako regionální blok, tento typ anestezie zabraňuje osobě cítit oblast těla, jako je celá paže nebo vše od pasu dolů.
  • Lokální anestezie: Tento typ anestezie zabraňuje pocitu v malé oblasti těla, například když lékař potřebuje znecitlivit prst, kdy lze stehy rány pohodlně zašít.
  • Monitorovaná anesteziologická péče (MAC): Tento typ anestezie je typem anestezie, která zabraňuje bolesti, když je osoba při vědomí nebo lehce pod sedativy. Osoba si může pamatovat celý postup nebo si nemusí vzpomenout na události. Je to tedy řiditelný stav útlumu vědomí a vnímání bolesti, ze kterého je pacient silným podnětem probuditelný a který je doprovázen částečnou nebo podstatnou ztrátou ochranných reflexů.

Průběh celkové anestezie

Příprava

Proces celkové anestezie často začíná sedací, aby bylo možné zavést dýchací trubici. Výběr typu sedace je ponechán na anesteziologovi a může se značně lišit v závislosti na pacientovi a typu operace.

Sponzorováno

Jakmile jste na operačním sále, budete připojeni k monitorovacím zařízením, pak jsou dokončeny bezpečnostní protokoly, a může začít anestezie.

Je běžnou praxí, že ještě před podáním sedativních léků se provede „revize“, ve kterém lékařský tým ověří vaši identitu a typ operace, kterou podstupujete. To se provádí, aby se zabránilo chybám.

Pak můžete dostat sedativa a anesteziolog vás začne připravovat na operaci.

Intubace a ventilace

Často jsou svaly těla během celkové anestezie paralyzovány, včetně svalů, které pomáhají plícím dýchat, což znamená, že plíce nejsou schopny fungovat samy o sobě. Z tohoto důvodu budete připojeni k plicnímu ventilátoru, který převezme inhalaci za vaše plíce. Aby bylo jasno, plíce při narkóze stále pracují, jen nemohou dýchat, protože svaly, které tuto práci vykonávají, jsou dočasně „vyřazeny z provozu“.

Umístění na ventilátor vyžaduje, aby byla do dýchacích cest zavedena trubice nazývaná endotracheální trubice. Tato trubice je poté připojena k větší trubici, která vede k plicnímu ventilátoru, což umožňuje ventilátoru dodávat vám kyslík.

Proces zavádění hadičky se nazývá intubace. Pacienti jsou před zavedením dýchacího přístroje anestetizováni.

Sledování během operace

Během operace je pacient velmi pečlivě sledován elektronickými monitorovacími zařízeními, která sledují srdeční frekvenci, množství kyslíku v krvi, počet dechů a dokonce i elektrokardiogram (EKG). Kromě elektronického monitorování je pacient také monitorován personálem operačního sálu a i anesteziologem.

Během samotné operace je cílem, abyste si vůbec neuvědomovali, co se děje, a vše prožili bez bolesti.

Probuzení z anestezie

To, jak se probudíte z anestezie, závisí na typu operace, kterou jste podstoupili, a na tom, jak dobře dýcháte. Cílem po celkové anestezii je co nejrychleji po ukončení operace extubovat osobu – odstranit dýchací trubici.

Na konci operace, kdy je operace běžná a nekomplikovaná, dostanete obvykle léky, které zvrátí účinky anestezie, probudí vás a ukončí svalovou paralýzu. Poté se může dýchací trubice okamžitě vysunout a během několika minut budete dýchat sami.

Pokud jsou procedury delší, podávají se před extubací reverzní látky. V této situaci se probudíte na PACU – jednotce poanesteziologické péče – a jakmile se úplně probudíte, přesunete se do nemocničního pokoje nebo půjdete domů. Lidé budou mít obvykle bolesti ve fázi zotavení.

U některých velmi vážných operací, jako je otevřená operace srdce nebo operace mozku, je člověku umožněno pomalu se probouzet z anestezie bez použití reverzního činidla, které by svaly dostalo z ochrnutí. To znamená, že osoba může zůstat na ventilátoru, dokud není plně při vědomí, což může být šest až osm hodin po operaci.

Někteří lidé mohou po operaci zůstat na ventilátoru několik dní nebo i déle, ale to je méně časté. Stává se to nejčastěji u lidí s určitými rizikovými faktory, včetně respiračních onemocnění, kouření a obezity.

Jídlo a pití po anestezii

Jakmile se po operaci probudíte, možná budete moci cucat ledové kostky nebo popíjet doušky vody. Pokud to půjde dobře, dalším krokem je pití tekutin a následná pravidelná strava.

Tento proces může trvat hodiny nebo dokonce dny, pokud osoba pociťuje nevolnost, trápí ji zvracení nebo se prostě necítí na jídlo nebo tekutiny. Ve většině případů jsou lidé schopni jíst běžná jídla během jednoho dne po celkové anestezii.

Bezpečnost po celkové anestezii

Uvědomme si, že úplné vymizení anestezie může trvat celý den nebo déle, a dokud se tak nestane, průměrný člověk může mít pocity ospalosti, nevolnosti nebo dokonce zmatenosti.

Minimálně prvních 24 hodin po operaci:

  • Počítejte s tím, že většinu času strávíte klidným odpočinkem, podřimováním nebo relaxačními aktivitami.
  • Zůstaňte doma, nechoďte z práce.
  • Vyhněte se náročným činnostem.
  • Neobsluhujte těžké stroje – včetně řízení auta, takže si možná budete muset zařídit odvoz domů.
  • Nepodepisujte žádné právní dokumenty.
  • Vyhněte se alkoholu nebo sedativním lékům, které nepředepsal váš lékař.
  • Pokud máte malé děti, zařiďte si pomoc s péčí o děti.

Jak vlastně funguje celková anestezie?

Celková anestezie funguje tak, že přeruší nervové signály ve vašem mozku a těle. Zabraňuje vašemu mozku zpracovávat bolest a pamatovat si, co se stalo během vaší operace.

Je známo, že celková anestetika působí na řadě míst v centrálním nervovém systému. Mezi tyto místa patří:

  • Mozková kůra: Jedná se o vnější vrstvu mozku, která se mimo jiné podílí na úkolech týkajících se paměti, pozornosti a vnímání.
  • Thalamus: Jeho role zahrnují přenos informací ze smyslů do mozkové kůry a regulaci spánku, bdění a vědomí.
  • Retikulární aktivační systém: Ten je důležitý při regulaci cyklů spánku a bdění.
  • Mícha: Mícha předává informace z mozku do těla a naopak. Obsahuje také části, které řídí reflexy a další motorické vzorce.

Formy celkové anestezie

Anesteziolog může podávat celkovou anestezii prostřednictvím intravenózní terapie (IV). Ta dodává nepřetržitý přísun léků přímo do žíly na paži a tím i do krevního řečiště.

Celková anestezie může být také podána v plynné formě, kterou inhalujete přes masku. To může způsobit pocit bzučení a závratě, když plyn vstupuje do vašeho krevního oběhu přes plicní kapiláry (drobné krevní cévy v plicích) a působí na centra v mozku, aby způsobil ztrátu vědomí.

Anestetikum se obvykle podává s rychle působícím IV sedativem k rychlému zahájení anestezie. K udržení účinku po celou dobu operace se používá kombinace IV a plynných činidel. Většina pacientů po operaci rychle nabude vědomí.

Typy anestetik, které se podávají

Jak už tedy ze článku víte, celková anestetika jsou léky, které navozují a udržují stav bezvědomí. Způsobují anterográdní amnézii, což znamená, že si pacient nepamatuje události, které následují po jejich podání. Tyto léky mohou být podávány buď intravenózní injekcí nebo inhalovány jako plyn.

Inhalační plyny: Sevofluran, Desfluran, Isofluran
Intravenózní látky: Propofol (Diprivan®), Ketamin, Etomidate

Propofol (Diprivan®) je nejběžněji používané IV celkové anestetikum. V nižších dávkách navozuje spánek a zároveň umožňuje pacientovi pokračovat v dýchání samostatně. Ve vyšších dávkách propofol silně tlumí dýchání (zastavuje dýchání) a lze jej použít k vyvolání bezvědomí při intubaci (umístění dýchací trubice) a jiných chirurgických zákrocích.

A pár slov na závěr

Celková anestezie má svá rizika, ale výhody bezbolestného chirurgického zákroku jsou opravdu značné.

Celková anestetika jsou běžně podávána nitrožilně nebo inhalačně odborným lékařem zvaným anesteziolog, který během výkonu také sleduje pacientovy vitální funkce (dýchání, srdeční frekvenci, krevní tlak, teplotu).

Celková anestezie je komplexní proces, který vyžaduje pečlivou přípravu, sledování a péči o pacienta. Moderní anesteziologické techniky a léky umožňují pacientům bezpečně podstoupit chirurgické zákroky s minimálním rizikem bolesti nebo komplikací spojených s anestezií.

Máte s celkovou anestezií nějaké zkušenosti? Napište nám je do komentářů. Budeme moc rádi.

A dále si o anestezii přečtěte

VIDEO: Co se děje při anestezii

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva