Sponzorováno

Masáž prostaty – jaké má účinky na zdraví a proč se vlastně dělá? Jak ji dělat? 4.84/5 (37)

  • Masáž prostaty, známá také jako prostatická masáž, je léčebná technika, která spočívá v stimulaci prostaty, žlázy nacházející se pod močovým měchýřem u mužů. Tato masáž může být prováděna pro různé účely, včetně léčby některých zdravotních problémů nebo pro sexuální potěšení. V tomto článku jsou uvedeny některé z možných důvodů, proč lidé hledají masáž prostaty.
  • Pro zdravotní účely: Prostatitida: Masáž prostaty může být používána jako součást léčby prostatitidy, což je zánět prostaty. Chronická pánevní bolest: Někteří jedinci hledají úlevu od chronické bolesti v pánevní oblasti prostřednictvím masáže prostaty. Zvýšení průtoku krve: Masáž prostaty může zlepšit průtok krve do této oblasti, což někteří lidé považují za prospěšné pro celkové zdraví prostaty.
  • Pro některé muže může masáž prostaty zvyšovat sexuální potěšení a dosažení orgasmu.
  • Přestože může být masáž prostaty pro některé lidi přínosná, je důležité, aby byla prováděna s opatrností a s vědomím obou stran.

Kdy se může provádět masáž prostaty?

Kdy se může provádět masáž prostaty?

Masáž prostaty je způsob, jak vyprázdnit tekutiny z vašich prostatických kanálků. Tato terapie může přinést určité zdravotní přínosy, nebo ji může lékař použít k diagnostice nějakého problému. Ale není to něco, co lékaři obvykle doporučují nebo používají k testování nebo léčbě.

Prostata je malá žláza o velikosti golfového míčku mezi kořenem penisu a konečníkem. Její hlavní úlohou je vytvořit tekutinu, nazývanou sperma, která pomáhá spermiím cestovat a přežít.

Masáž prostaty vyprazdňuje tekutinu z vašich prostatických kanálků. K provedení tohoto postupu vám lékař zasune prst v rukavici do konečníku a odtud pak provádí masáž prostaty (prstem vlastně stimuluje prostatu). Můžete se u toho cítit trochu nepříjemně, ale netrvá to dlouho.

Prostatická masáž, také známá jednoduše jako masáž prostaty, je postup, při kterém se do konečníku vloží prst, který stimuluje prostatu. Cílem je uvolnit přebytečnou semennou tekutinu (tekutinu, která se mísí se spermatem, aby vytvořila sperma) z kanálků.

Alternativní lékaři tvrdí, že masáž prostaty může zmírnit zánět prostaty a zmírnit tlak na sousedící močové cesty.

Masáž prostaty - ilustrace

Masáž prostaty – ilustrace

 

Problémy, se kterými masáž prostaty může pomoci

Ačkoli studie jsou v tomto směru docela omezené, masáž prostaty může být v některých zdravotních situacích a při některých zdravotních stavech nápomocná. Pojďme se na ně podívat.

Prostatitida

Prostatitida je otok a zánět prostaty. To může způsobit příznaky, jako je bolest, když močíte a bolest kolem slabin a v oblasti pánve.

Lékař může diagnostikovat teto stav prostaty. Může otestovat tekutinu, která pochází z vašich prostitických kanálků, aby zjistil, co způsobuje problém.

Přestože nejčastější léčbou prostatitidy jsou antibiotika a nesteroidní protizánětlivá léčiva, další možností je masáž prostaty. Ta může pomoci zmírnit tlak a otok uvolněním tekutiny, která se hromadí v prostatě. Malé studie zjistily, že masáže prostaty několikrát týdně – spolu s užíváním antibiotik – mohou poskytnout úlevu od bolesti a tlaku.

Diagnostika zdravotního stavu prostaty

Někdy může lékař během testování prostaty provádět i masáž prostaty. Účelem je dostat trochu tekutiny k vyšetření pod mikroskopem, aby zjistil příznaky infekce nebo jiného problému.

Problémy s erekcí

Mezi hlavní způsoby léčby erektilní dysfunkce patří léky, pumpy a třeba i implantáty. Změny životního stylu, které mohou pomoci léčit tento stav, zahrnují dělání více cvičení, zdravé stravování a posilování pánevního dna. Někteří muži říkají, že měli větší sexuální potěšení a jsou schopni ejakulovat snadněji právě po masáží prostaty, ačkoli neexistuje vědecký důkaz, který by tyto tvrzení podpořil. Mnoho mužů si ale masáž prostaty v tomto směru chválí.

Proud moči

Vaše močová trubice – tenká trubice, která odvádí moč z močového měchýře – je obklopena vaší prostatou. Oteklá prostata tedy může ovlivnit váš tok moči. Můžete mít slabý tok moči, nebo může být dokonce přerušen. Masáž prostaty může v oblasti zmírnit otok, takže pak prostata může vyvíjet menší tlak na močovou trubici.

Sponzorováno

Bolestivá ejakulace

Tato masážní terapie může usnadnit blokování tekutin ve vašem reprodukčním systému. Tyto tekutiny mohou způsobovat nepohodlí nebo bolest při ejakulaci. Masáž by je mohla odstranit.

Rizika masáže prostaty – existují nějaká?

Někteří muži se rozhodnou pro masáž prostaty, ať už ze zdravotních důvodů nebo pro sexuální potěšení. Ale existuje možnost, že si můžete ublížit, pokud masírujete prostatu příliš hrubě. Tato masáž by neměla být bolestivá. Pokud ji potřebujete ze zdravotních důvodů, je nejlepší dostat ji od profesionála – od lékaře, který zná správnou techniku.

Pokud se ji rozhodnete zkusit doma, ale bojíte se, že by vám ji partnerka mohla udělat bolestivou, vyzkoušejte stimulační pomůcky přímo určené na masáž prostaty. Budete tak více uvolnění a více si masáž s vyvrcholení užijete.

Pokud po masáži prostaty pociťujete bolest, navštivte svého lékaře.

Příprava

Kromě jeho předpokládaných zdravotních přínosů je masáž prostaty některými muži považována za příjemnou sexuální praxi. Aby se zabránilo zranění nebo nepohodlí, je vhodné provést před touto masáží:

  • Nehty by měly být ostříhány, aby nedošlo k poškrábání nebo roztržení konečníku nebo prostaty.
  • Před provedením masáže prostaty je třeba ruce důkladně omýt a vysušit.
  • Velkorysé množství silikonu nebo lubrikantu na vodní bázi (ideálně bez vůně) může také pomoci zabránit poškození rekta nebo případnému nepohodlí.
  • Latexové nebo nitrilové rukavice mohou poskytnout zvýšenou ochranu.
  • Před masáží je vhodný lehký výplach konečníku.

Co lze očekávat při masáži prostaty

Než tuto terapii vyzkoušíte, poraďte se se svým lékařem, co můžete vlastně očekávat.

Masáž prostaty je hodně podobná digitálnímu rektálnímu vyšetření (tzv. DRE). Urologové běžně používají DRE ke kontrole prostaty, zda nevykazuje nějaké hrudky, změny nebo jiné známky možné rakoviny. Váš lékař může provést DRE, aby získal expresi prostaty, která může být dále vyšetřena na známky prostatitidy, infekce nebo jiných poruch.

Při masáži prostaty vloží osoba provádějící masáž do konečníku prst v rukavici, použije také lubrikant. Na prostatu bude několik minut jemně tlačit nebo ji jemně masírovat. Pokud je tato masáž bolestivá, sdělte to osobě, která masáž dělá. Masáž může být na chvíli nepříjemná, ale neměla by být určitě bolestivá.

Jak často podstoupíte masáž prostaty, záleží na vás a na vašem lékaři. Můžete očekávat, že se každý týden po dobu alespoň jednoho měsíce zúčastní několika sezení. Potom bude možné snížit počet návštěv.

Cílem masáže prostaty je, aby masáž zcela eliminovala symptomy a příznaky problému.

A pár slov o masáži prostaty na závěr

Prostata je životně důležitá pro mužský reprodukční systém a je zodpovědná za produkci tekutiny, která udržuje spermie funkční a chráněná v semenné tekutině. Masáž prostaty provádí lékař (nikoli masážní terapeut) jako způsob uvolňování tekutiny z prostatických kanálků. V některých případech může mít tento postup zdravotní přínosy, ale masáž prostaty obecně není postup, který obecně podporuje zdraví nebo předchází rakovině prostaty. Může však být užitečný v určitých specifických zdravotních situacích, buď jako diagnostický nástroj nebo v případě chronické prostatitidy.

Je důležité si uvědomit, že u některých pacientů může intenzivní masáž prostaty způsobit bolest a další příznaky. Proto musí být masáž prostaty prováděna uvážlivě jemně, a ideálně ji mají provádět odborníci na urologii. Urologové jsou v této technice školeni a zkušení a rozumí fyziologii a funkci prostaty.

Sponzorováno

A co vy? Byli jste někdy na masáži prostaty? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co i dále přečíst o prostatě?

Zdroje ke článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva