Sponzorováno

Urologické vyšetření – máte se čeho bát? 4.73/5 (11)

Urologické vyšetření - máte se čeho bát?Probrali jsme několik dotazů s doktorem, urologem. Urologie je chirurgický lékařský obor zabývající se diagnostikou a terapií chorob vylučovací soustavy a mužských pohlavních orgánů.

Urolog asi není u mužů velmi oblíbeným lékařem, jaké máte zkušenosti, stydí se pacienti, odkládají návštěvu … ?

S urologickými pacienty je to jako se všemi pacienty. Někteří se stydí, bagatelizují své problémy a vymýšlejí si různé důvody, jak návštěvu odložit, jiní zase přijdou za urologem i s nejmenší „blbosti“, s problémem, který buď problémem vůbec není, nebo který by si uměli vyřešit i sami. Pokud však pacient dostane například ledvinovou koliku, která je provázena bolestmi, při kterých se pacienti doslova škrábou po stěnách, návštěvu lékaře určitě neodloží.

S jakými problémy se mohou na urologa muži obrátit? Uveďte mi alespoň tři, čtyři příklady i se stručným popisem, případně, s čím nejčastěji se na Vás obracejí?

Starší muži přicházejí pro problémy s močením způsobené většinou onemocněním prostaty, nebo močového měchýře. Může se jednat o nezhoubné nebo zhoubné onemocnění, případně zánět. Při močení musí tlačit, nebo čekat, proud moči je slabší než byl předtím, močí na vícekrát a po vymočení mají pocit, že v měchýři něco ještě zůstalo, nebo naopak močí často, více než 8x za den, močí často i v noci, někdy i každou hodinu, mají problém oddálit močení a mohou se i pomočit.

Další skupina pacientů jsou pacienti s ledvinovými kolikami. Jsou to výrazné, ostré bolesti, které vznikají tehdy, když kamínek zablokuje odtok moči z ledviny. Vyrážejí většinou od zad směrem do slabin, pacient při nich může i zvracet a může močit často po trošce moči. Ženy přicházejí často se záněty močového měchýře, nebo s unikáním moči, mladí lidé pro neplodnost, poruchu ejakulace a někdy i erekce. Mladí muži mohou mít zúženou předkožku, která jim způsobuje bolesti při pohl. styku, kterou musíme odstranit obřízkou. Léčíme i nádory ledvin, moč. měchýře, varlat a penisu, podobně i záněty všech urogenitální orgánů.

Jak se třeba na návštěvu urologie připravit, jsou nějaké doporučení?

Na návštěvu urologa potřebujete poukaz od obv. lékaře. Většinou je dobré, když se pacient před vyšetřením nevymočí, abychom mohli vyšetřit moč. Jinak speciální přípravu pacient nepotřebuje.

Jak vypadá návštěva v ambulanci urologa?

Při návštěvě urologa se s vámi lékař nejprve povypráví o vašich obtížích, pak vám vyšetří břicho a genitál. Při vyšetření genitálu se u mužů zaměří na penis a varlata a u mužů nad 50 let, případně i u mladších, kteří mají pálení při močení na prostatu. Vyšetření prostaty je asi jediné málo příjemné vyšetření, které může čekat muže u urologa. Prostatu vyšetřujeme prstem přes konečník. Vyšetření nebolí a trvá pouze chvíli. Prakticky všichni muži ho zvládnou bez potíží.

Sponzorováno

A většina z nich řekne, že to vůbec nebylo tak hrozné, jak si mysleli. Mezi další vyšetření patří vyšetření moči, ultrazvuk, připadne RTG. U žen někdy vyšetřujeme cévkovanou moč – odebírá se tenkou cívkou močovou trubicí přímo z močového měchýře. Je to také vyšetření , kterého se ženy bojí, ale urologické sestřičky jsou v cévkování tak zručné, že strach není na místě. Cévkovanou moč potřebujeme vyšetřit hlavně tehdy, když má žena výtok, nebo pokud chceme vyloučit příměsi, které se do moči mohly dostat z pochvy.

Urologické problémy se asi nevyplatí podceňovat, jaké to může mít při některých chorobách důsledky?

Urologické nemoci se nevyplatí podceňovat a hlavně, to chci zdůraznit, je velmi nebezpečné léčit se při problémech s močením, nebo s prostatou sám, pouze zakoupením volně dostupných potravinových doplňků v lékárně. Měli jsme pacienty, kteří se rok léčili těmito doplňky bez návštěvy lékaře a když se dostali k urologovi, měli již pokročilou rakovinu prostaty, která se nedala vyléčit. Kdyby přišli před rokem, šance na vyléčení by byla určitě mnohem vyšší. Podobně je to i se samoléčby při zánětech močových cest u žen. Pokud se zánět močového měchýře neléčí správně, může se stát chronickým, nebo se může rozšířit i na ledviny a vážně je poškodit.

Další varovný příznak, kromě poruch močení, který by měl pacienta ihned přivést k urologovi je krvavá moč.
Může se totiž jednat o první příznak nádoru močového měchýře, prostaty, nebo ledvin. Když se dá pacient hned vyšetřit, šance na vyléčení je velká. Později již rapidně klesá. Hlavně u mladých mužů upozorňujeme na nutnost samovyšetřování si varlat. Jakékoliv zvětšení varlete, nebo vyhmatání si bulky na varleti je důvodem k urychlenému urologické vyšetření. Může se jednat o zhoubný nádor varlete, který je nejčastější u mladých mužů mezi 20-40 lety a většinou nebolí. Jak vidno, podceňování, stud a obava z nepříjemného vyšetření se nevyplácí.

Podezření na pohlavní choroby rovněž patří do Vaší kompetence? A s čím naopak pacientům neumíte poradit ale možná si to myslí, že to patří k urologii?

Podezření na pohlavní choroby patří jak urologovi, tak kožnímu lékaři. Kožní lékař však umí pacienta vyšetřit komplexně. My například standardně nevyšetřujeme pacientů na AIDS, nebo syfilis. Jsme schopni vyšetřit běžné onemocnění, chlamydie, ureaplazmy, mykoplazmy, kapavku a herpes.

Co nepatří do naší kompetence a pacienti to od nás často očekávají, jsou nemoci konečníku – krvácení, trhlinky a podobně. Většina pacientů si myslí, že když přes konečník vyšetřujeme prostatu, tak konečník i léčíme. Ne. Konečník léčí chirurgové, nebo gastroenterologie. Podobně i u žen – výtok z pochvy, nebo pálení zevního genitálu nepatří urologovi, ale gynekologovi. Pokud má pacient bolesti zad, většinou to nejsou ledviny, ale páteř a je třeba zajít k neurologovi nebo ortopedovi. Naopak, ženy si většinou myslí, že únik moči léčí gynekolog. Vzhledem k tomu, že močové cesty má na starosti urolog, by ženy s únikem moči měly absolvovat urologické vyšetření.

VIDEO: Návštěva na urologii

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Urologické vyšetření – máte se čeho bát?”

  1. […] k urologovi, pokud jeho zjištění budou negativní, půjdete k dalším odborníkům. „Urologického vyšetření se neobávejte, diagnostika takových stavů nebolí, v devadesáti procentech není třeba […]

  2. EVA BRABEC napsal:

   mam krvavy unik moci krev neni v moci mam vsechny mozne vysetreni a krvavy unik moci pokracuje , prosim o radu dekuji

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva