Sponzorováno

Proč vás klouby bolí? Jak na bolesti kloubů? Poradíme vám pár triků 4.59/5 (54)

Poradíme vám několik věcí, které vám pomohou s bolavými klouby.

Poradíme vám několik věcí, které vám pomohou s bolavými klouby.

Klouby tvoří spojení mezi kostmi. Díky kloubům se vlastně můžeme pohybovat. Jakékoliv poškození kloubů způsobené onemocněním nebo úrazem může narušit váš pohyb a způsobit vám spoustu nepříjemné bolesti.

Proč klouby bolí?

Existuje opravdu mnoho různých problémů, které následně vyústí v bolavé klouby. Může to být osteoartróza, revmatoidní artritida, bursitida, dna, nějaký úraz jako podvrtnutí, naražení a další zranění. Obecně můžeme říct, že bolesti kloubů jsou v populaci velmi časté. V jednom národním průzkumu asi třetina dospělých uvedla, že trpěli bolesti kloubů během posledních 30 dnů. Bolest kloubů byla obecně nejčastější stížností – navíc bolesti kloubů mohou postihnout jakoukoli část vašeho těla, od kotníků a nohou až po vaše ramena a ruce. Čím jste starší, tím se bolestivé klouby hlásí stále častěji.

Bolesti kloubů se mohou pohybovat od mírně dráždivých až po velmi oslabující. Bolest může přejít po několika týdnech (tato forma bolesti se označuje jako akutní, dočasná), nebo může trvat po mnoho týdnů nebo měsíců či let (to je pak bolest chronická). Dokonce i krátkodobá bolest a otok v kloubech může ovlivnit vaši kvalitu života.

Toto jsou tedy nejčastější příčiny bolesti kloubů:

 • Pokročilý věk. Vzhledem k tomu, že se se zvyšujícím se věkem úroveň kolagenu v těle klesá (kolagen se podílí na budování kloubní chrupavky), pravděpodobněji se pak vyskytnou bolesti kloubů.
 • Artritida nebo osteoartritida. Lidé s artritidou mají bolesti kloubů kvůli komplexním neurofyziologickým procesům, které vedou ke vzniku zánětu a bolestivých pocitů v kloubech.
 • Bolest kloubů v důsledku často opakovaných pohybů. Například běžci / triatlonisté často pociťují bolesti kloubů během dlouhých běhů. Jiné sporty a záliby, které vyvíjejí tlak na určitý kloub znovu a znovu, mohou také zhoršit příznaky – patří sem třeba tanec, jízda na kole, gymnastika, fotbal, veslování apod.
 • Špatné držení těla, nošení špatné obuvi
 • Úrazy, nárazy nebo traumata
 • Nečinnost nebo sedavý životní styl, jako například sedavá práce po mnoho hodin denně
 • Autoimunitní poruchy, které zvyšují míru zánětu – jako je hypotyreóza nebo fibromyalgie
 • Zranění (například svalů), které působí tlak na kloub
 • Bolest kloubů se může také zhoršovat, pokud jiný stav začne oslabovat svaly nebo způsobí bolest kostí, jako je bursitida, osteoporóza nebo zlomenina
 • Ve vzácných případech v důsledku infekce, viru nebo nemoci, které způsobují bolesti, jako je například chřipka. I to může být příčina bolavých kloubů.
 • Nedostatek spánku, který může přispět k únavě, bolesti a ztuhlosti

Jak na bolesti kloubů? Metod je hned několik.

Bez ohledu na příčinu bolesti kloubů můžete obvykle bolesti kloubů řešit:

 1. léky,
 2. fyzikální terapií, cvičením,
 3. alternativní léčbou.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, jestliže se bolest vašeho kloubu skokově zvýší, váš kloub se náhle zanítí nebo deformuje, nebo už nemůžete kloub normálně používat.

Vše by mělo začít u lékaře. Lékař se nejprve pokusí diagnostikovat problém, který způsobuje bolesti kloubů. Cílem je snížit bolest a zánět a zachovat funkci kloubů. Podívejme se nyní na nejčastější metody léčby bolesti kloubů:

1. Léky na bolest kloubů

Při středně těžké až těžké bolesti kloubů s otokem mohou poskytnout úlevu léky s nesteroidní protizánětlivou látkou (NSAID – odstraňují otok, jsou volně dostupné bez lékařského předpisu), jako je aspirin, ibuprofen (Advil) nebo s látkou naproxen sodný (to jsou pak léky Aleve, Nalgesin).

Novější generace NSAID, známých jako inhibitory Cox-2 (celkoxib), je také vhodná pro úlevu od bolesti – je to například lék Celebrex. Nesteroidní protizánětlivé léky mohou také mít vedlejší účinky, které potenciálně zvyšují riziko gastrointestinálního krvácení.

Pokud máte mírnější bolest bez otoku, může být účinný acetaminofen (Tylenol). Neužívejte tento typ léků (a vlastně žádný typ léků) pokud pijete alkohol, protože vysoké dávky mohou způsobit poškození jater.

Pokud je vaše bolest kloubů závažná, je možné, že NSAID a léky Cox-2 nejsou dostatečně účinné. Váš lékař vám může předepsat silnější opioidní lék. Protože opiátové léky mohou způsobit ospalost, měli byste je užívat pouze pod lékařskou péčí. Mohou také způsobit zácpu, kterou můžete ulevit tím, že užíváte slabší projímadla.

Další léky, které mohou pomoci zmírnit bolesti kloubů jsou:

 • Svalové relaxanty k léčbě svalových křečí (mohou být použity společně s NSAID ke zvýšení jejich účinku)
 • Některá antidepresiva a antiepileptika (které interferují s bolestivými signály)

2. Místní látky k nanesení na bolavé klouby

Na klouby můžete dát mastičku s kapsaicinem – to je látka nacházející se v chilli papričkách – může zmírnit bolesti kloubů od artritidy a dalších podobných stavů. Kapsaicin blokuje substanci P, která pomáhá přenášet signály bolesti a spouští uvolňování chemických látek v těle nazývaných endorfiny, které blokují bolest. Nežádoucí účinky kapsaicinového krému zahrnují mírné spálení pokožky nebo bodavá bolest v oblasti, kde se aplikuje (holt je z chilli papriček).

Možným řešením je artritidový krém obsahující přísadu methylsalicylát – třeba Arthrostop krém. Poohlédněte se také po krému, který obsahuje Diclofenacum natricum, známý je například Olfen gel.

3. Injekce

Pro osoby, které nenajdou úlevu od bolesti kloubů v perorálních nebo místně aplikovaných lécích, může lékař pomocí injekce aplikovat steroidní lék (který může být kombinován s lokálním anestetickým prostředkem) přímo do kloubu, a to každé tři měsíce až čtyři měsíce. Steroidní injekce se nejčastěji používají u pacientů s artritidou, onemocněním kloubů nebo tendinitidou. Postup je účinný, ale ve většině situací je účinek spíše dočasný.

Mezi další možnosti řešení bolesti kloubů injekcí patří:

 • Odstranění tekutiny z kloubu
 • Injekce hyaluronanu, syntetická verze přírodní kloubní tekutiny. Používá se k léčbě osteoartrózy.

4. Fyzikální terapie

Můžete také cvičit s vyškoleným terapeutem, abyste posílili svaly kolem kloubu, stabilizovali kloub a zlepšili tak jeho hybnost. Terapeut může používat techniky jako je ultrazvuk, teplou nebo studenou terapii, elektrickou nervovou stimulaci a různé manipulace.

Máte-li nadváhu, shození pár kilo může snížit tlak na bolestivé klouby. Cvičení je jedním z účinných způsobů, jak zhubnout (spolu se správným jídelníčkem), ale dávejte pozor, abyste cvičili cviky s velmi mírnými dopady, které nebude dále poškozovat kloub. Plavání a jízda na kole patří k nejlepším cvičením, protože tato cvičení vám umožňují procvičení vašeho kloubu, aniž byste na ně nějak moc tlačili. Vzhledem k tomu, že voda nadnáší, plavání také uvolňuje část tlaku na kloubech.

Sponzorováno

5. Doplňky stravy

Podívejte se na různé doplňky stravy, které se při bolavých kloubech doporučují:

 • Glukosamin + Chondroitin – některé výzkumy ukázaly, že doplňky glukosaminu a chondroitinu mohou pomoci při bolestech kloubů a zlepšit jejich funkci. Obě tyto látky jsou součástí normální chrupavky, která pomáhá tlumit kosti a chránit klouby. Glukosaminové a chondroitinové doplňky jsou dostupné v kapslích, tabletách, prášcích nebo v nápojích. Přestože tyto doplňky nefungují u všech, jsou bezpečné, protože nemají žádné významné vedlejší účinky.
 • Kolagen – to je typ bílkoviny nacházející se v našem těle, která pomáhá při tvorbě i regeneraci kloubů a udržuje silné vazivové tkáně. Kolagen je důležitý pro naši pokožku i klouby, má mnoho dalších výhod, jako je podpora zdravého růstu svalů, snižování symptomů artritidy, hojení stěn našich tepen a zažívacího traktu a pomáhá nám zotavit se ze cvičení. Mezi hlavní zdroje kolagenu patří potraviny, které mají vysoký obsah bílkovin, jako je hovězí, kuřecí nebo rybí maso. Kolagen lze také brát v doplňkové formě, například formou tabletek.
 • Proteolytické enzymy – v některých studiích byli sportovci nebo pacienti s bolestí kloubů schopni snížit čas regenerace někdy až o 50% užíváním doplňků proteolytických enzymů, které přispívají k přirozenému snížení zánětu a zlepšení absorpce živin / bílkovin. Bromelain je jeden typ proteolytického enzymu, který se nachází v jádru ananasu. U něj bylo prokázáno, že snižuje otoky a příčiny bolesti. Enzymy jsou užitečné při digesci bílkovin (aminokyselin), které jsou potřebné k opravě poškozené tkáně.
 • Protizánětlivé bylinky – bylinky jako kurkuma, zázvor a boswellia (kadidlovník) jsou skvělé pro snížení zánětu v celém těle. Můžete je užívat jako doplněk, získáte tak koncentrovanější dávku nebo je můžete používat při vaření.
 • Esenciální mastné kyseliny – omega-3 tuky mají přínos ve vašem těle, protože pomáhají při boji se zánětem. Divoký losos, sardinky, makrela a hovězí jsou dobrým zdrojem omega-3, stejně jako lněná semena, chia semena a vlašské ořechy.
 • Elektrolyty (jako je draslík a sodík) – elektrolyty potřebujete ke snížení bolesti svalů, regulaci retence tekutin a pomoci při detoxikaci. Mohou také pomoci tělu bojovat proti zánětu tím, že pomáhají přinést vodu a živiny do buněk vašeho těla.
 • Vápník a vitamin D – jak známo, kosti a zuby potřebují vápník, ale tělo ho nemůže přirozeně produkovat. Proto je musíme absorbovat prostřednictvím jídla nebo hledat vhodné doplňky stravy. Přírodní zdroje vápníku jsou tmavé zelené listy, mléčné výrobky a mandle. Pokud se rozhodnete doplnit ho pomocí přípravků, ujistěte se, že obsahuje také vitamín D, který pomáhá tělu absorbovat maximum vápníku.
 • Vitamin D – tělo nemůže absorbovat dostatek vápníku bez dostatečného množství vitaminu D. Ryby, vejce a sluneční světlo jsou jeho nejlepší přírodní zdroje. Při výběru doplňku vyhledejte vitamín D3, neboť se jedná o stejnou formu, kterou získáte při vystavení slunci.
 • SAMe – tato molekula pomáhá vytvářet silné klouby dodáním síry k chrupavce. Studie naznačují, že má podobný účinek jako aspirin nebo ibuprofen pro zmírnění bolesti. Neexistuje žádný přirozený zdroj, který by nám dodal SAMe, takže je nutný doplněk. Podívejte se na produkty označené jako „butandisulfonát“, protože to je nejstabilnější forma. SAMe (S-Adenosyl-L-Methionin) účinkuje jako vitamin především na vaši náladu, klouby a játra.

Zkuste si udělat smoothie z ananasu (zdroj bromelainu), skořice a pomerančové šťávy. Toto smoothie obsahuje látky, které jsou na bolavé látky opravdu super. Pijte ho pravidelně, denně.

6. Relaxační koupele s Epsomskou solí

Klasický lék na bolesti svalů a kloubů využívá relaxační koupel s Epsomskou solí. S vysokým obsahem hořčíku a síranů je tato sůl snadno absorbována skrze pokožku – poskytne rychlou úlevu, protože snižuje záněty, snižují svalové křeče a uvolňují napětí. Přidejte 2 hrnky soli do teplé vody a namočte do ní problémové partie alespoň na dvacet minut. Alternativně může být tato sůl použita v zábalech, aby se aplikovala přímo na kůži. Jednoduše zřeďte dva šálky do lavoru vody (cca 4-5 litrů). Pak si vezměte ručník nebo jinou látku a dejte ho na problémovou oblast.

7. Horké a chladné zábaly

Pro okamžitou úlevu od bolesti vyzkoušejte horké a studené zábaly. Aplikujte horký zábal na postiženou oblast po dobu dvaceti minut. Okamžitě následujte další studený ledový balíček ještě dalších dvacet minut. Dokonce i mírné ochlazení pomůže přinést úlevu. Udržujte bolavou oblast vyvýšenou, aby se snížila retence tekutin.

Dalším užitečným postupem je použití éterického oleje, například mátového nebo eukalyptového, na místa, která jsou zanícená a je tam otok. Vzhledem k chladícím mentolovým účinkům snižují teplo, otoky a nepohodlí, protože se absorbují přímo do pokožky. Ve studiích bylo zjištěno, že tyto oleje nejen potlačují bolest spojenou se zánětlivými stavy, ale také snižují retenci tekutin (edém). Jiné esenciální oleje při artritidě a bolesti kloubů jsou: kadidlový, myrhový, pomerančový a kurkumový olej.

A co říci na závěr?

Naše tělo je neuvěřitelné, každým dnem bojuje s velkou námahou a stresem – opravdu není divu, že naše klouby, část těla, která nám umožňuje pohyb, někdy začínají pociťovat tuto zátěž. O své klouby se patřičně starejte. Bez ohledu na formu artritidy nebo bolesti kloubů, kterou trpíte, hlubší pochopení toho, co bolest způsobuje, vám může pomoci určit nejlepší způsob, jak ji léčit. To si pamatujte a zkuste proto bolest pochopit.

Sponzorováno

A co vy? Co pomáhá na bolavé klouby (https://www.olfen.cz/bolest-kloubu.php) vám? Budeme rádi za doporučení a komentáře pod článkem.

A co si dále o kloubech přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva