Sponzorováno

Bolestivá artróza už hrozí i třicátníkům. Pokud nechcete umělý kloub, cvičte! 4.82/5 (11)

Bolestivá artrózaRuplo vám koleno či rameno a mezitím se bojíte cvičit? Sedíte ve vlaku, jehož konečná mohou být operace a umělý kloub. Vraťte se k pohybu! Katčiny muka se začaly nenápadně – těhotenstvím.

„Ale bolesti mě trápily už léta. Bedra, kříže, záda. Vyzkoušela jsem snad všechny masti,“ říká třicetiletá žena. Po druhém těhotenství a porodu se problémy vystupňovaly natolik, že Katka se po nočním kojení nepohnula. Nesnesitelná bolest kyčlí jí nedovolila ani přetočit se v posteli – k dcerce vstával manžel. Nový ortoped zjistil mladé ženě artrózu obou kyčelních kloubů. Už měsíc chodí pro fyzioterapii, šetří peníze na nákladnou léčbu, studuje diety, které jsou při její diagnóze nezbytné, pátrá po dobrém masérovi a učí se základy pilates. „Je to pro mě šok, ale musím se s tím vyrovnat. Nechci skončit s umělým kloubem! Budu cvičit. Nenávidím roky, které jsem přesezené za počítačem a kila, které jsem přibrala!“

Bez výživy nepřežijí

K chrupavkám kloubů nevedou vlásečnice, krev jim nepřiplaví živiny. Aby mohla výživa proniknout do buněk chrupavky, musíte se hýbat.

„Pohyb je třeba dávkovat a zohledňovat hmotnost a věk,“ naznačuje ortoped MUDr. Ján Petruška. Zdravé klouby nejvíce ohrožuje nadváha. „Je to jako s autem: Pokud má nosnost patnáct set kilogramů a neustále ho zatěžujete dva tisíce kily, konstrukce to nevydrží. U člověka si to odnesou klouby,“ dodává.

TAK TO ZAČÍNÁ …

Za celý život projdete pěšky asi 160 000 kilometrů. Klouby vás drží pohromadě, vděčíte jim za ohebnost, ale stále jejich namáháte. Dokážou pořádně potrápit: Nejdříve pocítíte bolest. Spatříte zarudnutí, horkost. Zhoršená pohyblivost až ztuhlost je důsledek zanedbaných obtíží. Později jsou bolesti nesnesitelné. Zda to poznáte, to závisí na dědičných vlhách a způsobu života. Problémy s klouby provázejí někoho od třicítky, jiný je okusí v šedesátce nebo vůbec. Artróza je epidemie nového tisíciletí. U žen se začíná i přibíráním v těhotenství, po kterém si už neuhlídají hmotnost. U mužů ji spouští opakované přetížení nebo úraz.

TIP: Jak na artrózu kolene?

Kvalita jídla a cvičení

„Kvalita stravy je diskutabilní. Většina masa na trhu pochází z rychlého výkrmu. Používají se kortikoidy a antibiotika, které tělu neprospívají. Ovlivnit však lze kvantitu přijaté výživy, ale ne každý se do toho hrne. S časem je to ještě horší. Většina prosedí celý den – nejdříve v práci za počítačem a pak doma z oddechových důvodů. Strava však zůstává stejně vydatná,“ připomíná ortoped.

Takto se uzavírá kruh, který se později těžko protíná: Pasivní způsob života dává základy nadváhy. Občasná sportovní zátěž způsobuje bolest a výsledkem je rozhodnutí vrátit se k pohodlí a neriskovat.

„Pacienti s bolavými klouby vědí, že potřebují pohyb, ale kdesi je opět zabolí, a tak to opět vzdají. Přibírají a klouby zatěžují stále více.“

Artróza a sport

Aby se klouby neničili, potřebují přiměřený pohyb. Cyklistika, plavání, nordic walking, každý z těchto sportů doporučují lékaři jako výbornou prevenci, ale i léčbu prvotních problémů. Můžete se jim věnovat v jakémkoliv věku. S mírou a ve vhodném terénu. Pokud máte zdravé klouby a sportujete, pomáháte jim zůstat zdravými. Plavání je vhodné pro lidi s většinou onemocnění kloubů. Nordic walking pomáhá, pokud se vydáte do lesa nebo na louku: Kráčíte po měkkém podkladu a zvolíte si trasu s mírným převýšením. Platí to i o cyklistice.

Sponzorováno

Pokud máte správně nastavené sedadlo, klouby jsou ideální odlehčené. Cyklistiku lze nahradit rotopedem. Odstraníte tvrdý terén i obávané převýšení. Hodí se i v zimě. Pokud chcete mít zdravé klouby, nemusíte se omezovat na pár konkrétních sportovních disciplín. Lékař vám nezakáže ani oblíbený běh, aerobik či posilování, ale může mít připomínky.

„Aerobik je velmi dobrý. Ale nemohou ho cvičit všichn . Věk se nedá oklamat. Klouby se opotřebovávají,“ poznamenává ortoped. Máte rádi posilování a cítíte problémy? Uberte a změňte tréninkový plán: ne deset kilo a jedno opakování, ale jedno kilo a deset opakování.

KONEČNÁ: SKALPEL?

Nejčastěji jsou artrózou zasaženy kolena a kyčelní klouby. „Je to logické,“ konstatuje ortoped. Způsobují to skoky, doskoky, chybné výkroky do prázdna. Kyčelní kloub poškozuje artróza ve vyšším věku. Je to spíše důsledek opotřebení. Konkrétními příčinami artrózy jsou dna, lupénka, revmatická onemocnění a bakteriální záněty kloubů. Ničí však i palce a prsty na nohou, klouby rukou.

Ramenní, loketní a zápěstní kloub mívají poškozený lidé ve specifických profesích. Kromě pravidelného pohybu pomáhají nesteroidní antirevmatika, antiartrotika, suplementace kloubů kyselinou hyaluronovou a léky, které zlepšují výživu chrupavky. Artrózu je možné někdy i zastavit! Podmínkou jsou opět pohyb, správná strava, zdravý životní styl.

„Záleží na spolupráci pacienta. Pokud respektuje terapii lze zpomalit a oddálit konečné stádium onemocnění,“ upřesňuje ortoped. Novinka je léčba vlastní krví. Kloub musí mít určitou část chrupavky, aby se mohl zregenerovat. „Terapie je bezpečná, ale neproplácejí ji pojišťovny,“ připomíná MUDr. Ján Petruška. Krajní možnost léčby je výměna kloubu za umělou náhradu: „Je to konečná stanice pro těžce poškozen kloub , kde chrupavka už ani neexistuje, případně se z ní zachovaly pouze malé ostrůvky.“

Pravda o artróze:

➤ Kdo jí trpí, měl by si dávat pozor na přetížení, nadváhu, průvan a nachlazení. Pokud trpíte artrózou loktů nebo ramenních kloubů, opatrně i s prací na zahrádce!

Na začátku nemoc nezpůsobuje téměř žádné problémy. První bolesti spatříte večer. Pokud se stupňuje, navštivte lékaře.

➤ Prevence je jednoduchá: Hlídejte si hmotnost, věnujte se pohybu – dbejte na správnou životosprávu. Kloubům dopřejte výživu s kolagenem II, vitamínem C a glukosaminem, který se přirozeně vyskytuje i mateřském mléce a tvoří základ chrupavek, kostí a šlach.

➤ Pokud se nemoc dostane do pokročilejšího stádia, lékař vám kromě pohybu a štíhlejší linie naordinuje i léky na výživu chrupavky.

NEJHORŠÍ OMYL:
Při bolesti kloubů se nedá cvičit. Právě nedostatek pohybu vede k ztuhlosti kloubů a ztrátě jejich ohebnosti. I nemocní by měli cvičit podle pokynů lékaře, například půl hodiny denně, resp. dvě hodiny týdně rozděleny na menší časové úseky.

Tip pro víkendové sportovce
Musíte zdolat hned třicet kilometrů s převýšením vhodným na trénink pro profesionála?

„Pohybu se netřeba bát. Klouby se přizpůsobí. Zátěž se však musí přidávat postupně. Nejhorší je přehánět. Pět let nesportovat, pak šíleně přepínat a znenávidět si kolo na další dva roky – to nemá význam. Je z toho i nejvíce úrazů. Kloub onemocní, nejednou až tak, že přijde operace. Ze strachu skončíte s jakýmkoliv pohybem. Začnete přibírat a už se to nabaluje,“ naznačuje MUDr. Ján Petruška.

VIDEO: Artróza, bolesti kloubů a účinky magnetoterapie

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Bolestivá artróza už hrozí i třicátníkům. Pokud nechcete umělý kloub, cvičte!”

    1. Lenka napsal:

      Pokud máte v kloubech nedostatek kolagenu, nejlepší řešení je Colafit, užívá se v takových malých měkkých kostičkách a ani se nemusí zapíjet :) A účinek je opravdu znát :)

    2. Simona napsal:

      Musím souhlasit. S artrózou není žádná sranda. Můj otec má artrózu v pokročilém stádiu a má s tím velké problémy. Určitě s tím navštivte lékaře. Colafit pomáhá. Ale taky doporučuji si přečíst i tohle http://www.maminka.cz/diskuze/detoxikace-organismu#30667605 je tam pár zajímavých rad, které vám možná pomůžou

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva