Sponzorováno

Kadidlovník pilovitý, boswellie (Boswellia serrata) a účinky na zdraví 4.52/5 (66)

Boswellia serrata

Boswellia serrata

Boswellia serrata je strom rodu Boswellia (kadidlovník), z čeledi Burseraceae (Březulovité). Proč je pro vědce (a i pro koncové uživatele) zajímavý? Protože produkuje speciální sloučeniny, u kterých bylo zjištěno, že mají silné protizánětlivé a potenciálně protinádorové účinky. Ve skutečnosti, ještě dávno předtím, než vůbec nějaké léky a doplňky ke snížení zánětu vznikly, byly používány extrakty z různých druhů stromu Boswellia k léčbě všech druhů zánětlivých stavů, jako je artritida, zánětlivé onemocnění střev a i srdeční onemocnění.

Tak co, už je to pro vás zajímavá rostlina? Vsadíme se, že ano. V tomto článku si ji představíme trochu více.

Co je Boswellia Serrata?

Vědecky známý jako Boswellia serrata – to je poměrně velký strom, který můžete najít v Indii a některých částech Pákistánu. Původem tohoto stromu je ale jižní Arábie a pobřeží Rudého moře v přilehlých částech Afriky. Boswellia serrata (neboli Kadidlovník pilovitý) je nejznámější kvůli produkci indického kadidla.

Vlastně celý rod Boswellia je označován jako kadidlový, ale tento konkrétní druh stromu je oblíben zejména kvůli pryskyřici, kterou produkuje a která se z něj získává. Když je tato pryskyřice odstraněna ze stromu, často se zapaluje (pro aromaterapeutické účely) nebo se používá v lékařství. Boswellia serrata je doslova legendární v ájurvédské medicíně, protože je spojena se silným protizánětlivými vlastnostmi a širokou škálou dalších přínosů pro zdraví.

Pryskyřice z tohoto stromu se také nechává vytvrzovat a poté se zpracovává do různých doplňků, nápojů, kosmetických prostředků a mýdel, které mají různé zajímavé účinky pro běžné spotřebitele. Tuto směs si můžete pak koupit v různých přírodních obchodech (zdravá výživa a podobně). Boswellia serrata je bohatým zdrojem kyseliny boswellové, také v ní najdete různé typy terpenů, které mají řadu zajímavých účinků na tělo či mysl.

Boswellia Serrata a její účinky na naše zdraví

Nyní se podívejme, jak může tento strom pomoci našemu zdraví.

1. Pomoc při artritidě

Snad nejznámějším účinkem Boswellia serrata na zdraví je to, že může pomoci se zánětlivými stavy, jako je třeba osteoartróza. Četné studie spojují pravidelné používání této rostliny s inhibicí některých zánětlivých enzymů v těle, včetně cytokinů, které mohou způsobit bolest kloubů a další nepohodlí. U lidí trpících artritidou a podobnými zánětlivými problémy může každodenní užívání přípravku Boswellia zlepšit kvalitu života a uklidnit většinu bolesti souvisejících s nějakým zánětlivým stavem.

Zajímavým zjištěním u jedné studie bylo, že u účastníků používajících doplňky z bylinky bylo zjištěno významné snížení hladin matricové metaloproteinázy-3 (enzym degradující chrupavku). To je pozoruhodné, protože snížení tohoto enzymu může významně změnit průběh osteoartrózy.

2. Pomáhá při hojení ran

V ayurvédské tradiční medicíně se Boswellia používá k léčení jak vnitřních, tak i vnějších poranění. Místní aplikace jsou schopny stimulovat cirkulaci krve k ráně a zapříčiní tak rychlejší hojení a regeneraci. Současně pak chrání místo zranění před infekcí. Když se konzumují doplňky nebo nápoje s Boswellia serrata, může to tedy pomoci urychlit čas zotavení při poranění nebo nemoci.

3. Posílí imunitní systém

Jedním z nedávných objevů souvisejících s touto rostlinou je účinek, který může mít na lymfocytech a T-buňkách v těle. Jedná se o rozhodující složky imunitního systému, které mohou ovlivnit závažnost a dobu odezvy imunitního systému. Když se Boswellia serrata pravidelně konzumuje, může optimalizovat imunitní systém tak, aby lépe reagoval na cizí látky a infekční patogeny. Fajn věc.

4. A co rakovina?

Velká pozornost byla věnována dopadu přípravku Boswellia serrata na případnou rakovinu v těle. Na rozdíl od mnoha protirakovinných sloučenin a přírodních léků tato bylinka nezpůsobuje apoptózu (automatizovanou buněčnou smrt), ale místo toho „zakazuje“ proliferaci (růst) a šíření rakovinných buněk (zde je na to studie). Tím se výrazně sníží riziko vzniku nádorů a usnadní to i formální léčbu rakoviny k odstranění rakovinných buněk v orgánech. A konečně to všechno je také spojeno se snížením příznaků způsobených chemoterapií, takže je populární doplňkovou léčbou u moderních léků proti rakovině.

5. Autoimunitní onemocnění

Některé výzkumy ukázaly, že Boswellia je schopna posílit imunitní systém a učinit ho odolnější vůči autoimunitním onemocněním. Při každodenním užívání přípravku Boswellia serrata se může snížit riziko onemocnění jako je lupus, revmatoidní artritida a další chronická onemocnění.

6. Pro zdraví pokožky

Obsah živin této byliny je poněkud omezen na její aktivní složky, a sice kyselinu boswellovou. To znamená, že má určité antioxidační schopnosti, což je pro pokožku super. Tato bylina byla používána v ájurvédské medicíně pro léčbu zánětů a podráždění kůže a je známo, že zlepšuje vzhled vrásek, stařeckých skvrn a zároveň zvyšuje elasticitu pokožky.

7. Jako prevence bolestí hlavy

Bolesti hlavy, které jsou způsobeny nějakou formou zánětu, má jen málo lidí. Avšak otok kapilár v hlavě, v blízkosti spánků, je často hlavní příčinou bolesti hlavy a migrény. Výzkum týkající se ayurvédského používání této byliny ukázal, že u většina pacientů může takto poměrně rychle a efektivně uklidnit svoje bolesti hlavy.

8. I na stres

Anekdotální důkazy (tedy tvrzení založená na osobních pocitech) z ayurvedské tradice ukazují, že používání této bylinky, zvláště když je zapálena a užívána jako jako aromatická sloučenina, může pomoci snížit úzkost a přispívá k nižší hladině chronických stresových hormonů v těle. To se připisuje přítomnosti triterpenů v těle, které mohou v našem systému ovlivnit produkci a uvolňování klíčových neurotransmiterů.

Sponzorováno

9. A co trávení?

Boswellia serrata je přímo spojena s redukcí zánětu ve střevě, což je příčina mnoha trávicích problémů, od syndromu dráždivého střeva až po zácpu a různé žaludeční problémy. Omezením (vyřešením) tohoto zánětu lze díky kyselině boswellové zlepšit účinnost příjmu živin a kromě nižších rizik kolorektálního karcinomu a žaludečních vředů se mohou zmírnit příznaky průjmu, nadýmání a křečí.

10. Hormonální rovnováha

Všechny druhy kadidla, zejména pokud jsou používány ve formě extraktu nebo esenciálních olejů, jsou známy rebalancováním hormonů v celém těle. To může pomoci zlepšit úroveň nálady a stresu, a zároveň optimalizovat metabolismus, snížit závažnost menstruace a zlepšit procesy energetického metabolismu. A je toho i více.

11. Analgetické schopnosti

Bolest znecitlivující schopnosti Boswellia serrata jsou úzce spjaty s legendárními protizánětlivými vlastnostmi bylinky. Spolu s inhibicí uvolňování zánětlivých enzymů a sloučenin v těle působí také na spouštění receptorů bolesti v kloubech a svalech. To ve finále může zlepšit kvalitu života a budete se cítit mladí a zdraví.

Použití a užívání Boswellia Serrata

Tato bylina se používá v mnoha různých formách, zejména vzhledem k jejímu jedinečnému zdroji a složení. Jak už bylo uvedeno ve článku výše, Boswellia serrata je získána sběrem gumové pryskyřice ze stejnojmenného stromu a následným vysušením před dalším zpracováním. V tomto okamžiku se může zapálit pro aromatické nebo aromaterapeutické účely. Ale sušená pryskyřice je také obsažena v různých doplňcích a produktech, které jsou široce dostupné.

Takto vypadá vysušená pryskyřice z Boswellia serrata.

Takto vypadá vysušená pryskyřice z Boswellia serrata.

Tato pryskyřice může být také přidána k různým nápojům a potravinám vzhledem k její mírné chuti je k dispozici také ve formě čistého extraktu, který se pak používá v různých formách jako přírodní léčba čehokoliv zmíněného. Můžete ji koupit ve formách, které lze aplikovat na bolestivé nebo zanícené části těla, stejně jako třeba zředěnou formu ústní vody. Některé ženy používají Boswellia serrata jako přísadu do přírodní kosmetiky a v náboženské tradici se tato bylina používá jako kadidlo.

Vedlejší účinky Boswellia Serrata

Navzdory pozoruhodným zdravotním přínosům této rostliny je Boswellia serrata spojena s několika nežádoucími účinky, jako jsou gastrointestinální problémy, kožní vyrážka a potenciální poškození jater. Většina těchto nežádoucích účinků se však objevuje pouze při použití přípravku Boswellia serrata ve velmi vysokých koncentracích, mírné užití je jen zřídka spojeno s negativními vedlejšími účinky.

 • Problémy se žaludkem – Nadměrná konzumace přípravku Boswellia serrata byla spojena s řadou gastrointestinálních problémů, od nadýmání a křečí až po průjem a nauzeu. Pokud se však užívá v normálních množstvích v doporučených úrovních, můžete se těmto nepříjemným vedlejším účinkům samozřejmě vyhnout.
 • Kožní záněty – Boswellia serrata může být použita místně a je běžnou složkou tradičních přípravků make-upu a kosmetických přípravků, ale u některých lidí může mít za následek zánět kůže. Tyto typy alergických reakcí jsou poměrně vzácné a je možné se jim vyhnout tím, že nejdříve použijí malé množství těchto přípravků a čekáte na to, zda se vyskytnou nějaké negativní reakce.
 • Poškození jater – Ve velmi vzácném počtu případů, obvykle při spotřebování nadměrného množství Boswellia, může mít vliv na funkci a zdraví jater. To se může projevit ve špatném řízení toxicity a řadě dalších vedlejších účinků, ale doporučené množství této bylinky by nemělo poškodit játra žádným zmíněným způsobem.

Boswellia serrata vs. Kurkuma

Boswellia Serrata se často uvádí jako protizánětlivý protějšek kurkumy (lépe řečeno kurkuminu, látky v kurkumě). Mnoho uživatelů i vědců je obeznámeno s použitím a univerzálností kurkuminu, ale ne Boswellie. A to je škoda.

Jak boswellie, tak kurkuma (která obsahuje účinnou látku kurkumin) jsou botanické látky, kterým mnoho a mnoho let důvěřuje mnoho lidí z alternativní medicíny. Jsou podobné v mnoha ohledech, protože obě látky pomáhají léčit různé zánětlivé stavy a mají podobné mechanismy účinku, včetně modulace cytokinů, regulace NF-kB (prozánětlivých cest) a inhibice enzymů cyklooxygenázy.

Kurkuma obsahuje složky, u kterých bylo zjištěno, že mají antioxidační, protizánětlivou a anti-mutagenní aktivitu, což znamená, že pomáhají bojovat proti mnoha onemocněním.

Vědci se domnívají, že protizánětlivé rostlinné přípravky mohou být ještě bezpečnější, když jsou používány společně, což činí z kurkuminu a boswellie skvělý tým. Silná synergie několika složek se zdá být účinnější než použití samotných čistých sloučenin.

Další výhodou kurkumu a boswellie používaných společně je to, že interakce jejich společně se vyskytujících fytochemikálií mohou pomoci předejít toxicitě, která může nastat při použití pouze jedné z těchto bylin. Nevypadá to, že by bylo nebezpečné používat je společně, ale pamatujte si, že je stále důležité pečlivě přečíst pokyny a dodržovat dávkování i při použití přírodních bylinných přípravků.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s boswellií? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si o tomto tématu ještě můžete přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články