Sponzorováno

Proč jíst špenát? Má vliv na zdraví, ale i na krásu 4.73/5 (22)

Dejte si špenát, budete zdraví.

Dejte si špenát, budete zdraví.

Možná si ještě vzpomínáte na tu pozitivní historii okolo špenátu. S čím byla konkrétně spojena? S tím, že špenát obsahoval ohromné množství železa. Následně se zjistilo, že šlo jenom o chybu v desetinné čárce. To ale neznamená, že byste se měli špenátu začít vyhýbat. To vůbec ne. Jeho složení nabídne mnohem více. Pozitivně se tak podepíše jak na vašem zdraví, tak i na vaší kráse. Podívejte se na několik důvodů, proč do svého jídelníčku přidat špenát.

Chcete hubnout? Zařaďte ho do jídelníčku

Nejprve je vhodné začít vaší krásou. Pokud je vaším cílem být hubení, je špenát opravdu tou zeleninou, které se bát nemusíte. V první řadě proto, že má velmi malou kalorickou hodnotu, což je jeho plus. V podstatě lze říci, že ho můžete sníst až neomezené množství a na vaší postavě se to nijak neprojeví. Zaujme také jeho glykemický index. A jaké jsou možnosti využití špenátu v jídelníčku?

 • Špenátová polévka
 • Zeleninový salát
 • Jako studená nebo teplá příloha

Také nezapomínejme na to, že špenát obsahuje i bílkoviny. Jde o látky označované také jako proteiny. I ty jsou při hubnutí velmi důležité a tak je dobré špenát do jídelníčku na hubnutí pravidelně zařazovat. Uvidíte, že vám pomůže.

Ideální cesta, jak vyčistit vaše tělo

Teď v období jara se jedná opravdu o dobré doporučení, proč začít špenát konzumovat. Je považován za velmi dobrý antioxidant. Pokud je vaším cílem jarní detoxikace, je tou zeleninou, na kterou nezapomínejte. I proto, že díky špenátové polévce se také zasytíte a přitom z těla pomůžete odplavit vše, co v něm nemá co dělat. Špenát je významným zdrojem mnohých antioxidantů, které jsou k této činnosti jako stvořené.

Budete vypadat, i se cítit mladší

Chcete být mladí? To je sen každého z nás, že? A vy si ho můžete splnit. A to tak, že do svého jídelníčku zařadíte právě špenát. Důvodem jeho doporučení je primárně tom, že obsahuje takzvané steroly. Jedná se o látky, které mají vliv na tři hlavní věci, díky kterým se budete cítit a vypadat mladě:

 • Zpomalují stárnutí pokožky
 • Udržují zdravé a krásné vlasy
 • Podporují činnost mozku

Váš věk tedy na první pohled nebude zjistitelný. Budete vypadat mladě a s ohledem na činnost mozku schopnost přemýšlet a pamatovat si, na tom budete také velmi dobře. Není to ale jediné pozitivum, které steroly mají. Je prokázáno, že jsou látkami, které umí také bojovat proti rakovině, stejně jako se jedná o látky, díky kterým je snižována hladina cholesterolu v krvi. Budete tedy mladí a zároveň budete také zdraví. Super kombinace.

Sponzorováno

Vaše vnitřní orgány budou fungovat tak, jak mají

Špenát je prospěšný i v tom, že dokáže podpořit činnost vašich vnitřních orgánů. A to těch nejdůležitějších. Prvním orgánem je rozhodně vaše srdce, které je tím nejdůležitějším ve vašem těle. Špenát totiž obsahuje hořčík a draslík, které upravují výši krevního tlaku – snižují ho. Díky tomu bude činnost vašeho srdce za všech okolností v normálu a nehrozí jeho onemocnění, nebo snad jeho zastavení.

Také je třeba podotknout, že špenát má vliv i na činnost vašich střev. Jejich správná činnost je spojena primárně s využitím důležitých látek a živin z potravy. Dobře fungující střeva se však podepisují také na imunitě vašeho těla. I tady přijdou vhod antioxidanty, ale i hořčík a draslík, díky čemuž střevům prospějete.

Zdroj vápníku, a skutečně i železa

Chcete mít pevné a zdravé kosti? Pokud ano, je pro vás velmi důležitý vápník. Mnohé z vás žijí v omylu a myslí si, že vápník obsahují jenom mléčné výrobky. Zdrojem však může být také zelenina. A to právě v podobě špenátu. Díky vápníku si můžete být jisti, že budete mít zdravé a také maximálně pevné kosti. Jeho obsah souvisí i s vaším mládnutím, jelikož se mohou mnohem déle objevit problémy pohybového aparátu, které jsou ve stáří běžné.

Dále nezapomínejme také na obsah železa. I když není tak velký, jak se dříve tvrdilo, rozhodně není ani zanedbatelný. Naopak. Když si vezmete hrst čerstvého špenátu, a tu sníte, tak do těla dostanete 0,81 g železa. A to je hodnota opravdu celkem dobrá. A k čemu je železo důležité? Hlavně pro zdraví vašich cév. Má vliv ale i na vaši krásu. Pokud si připadáte příliš bledá, a říká vám to i vaše okolí, obsah železa pomůže právě k tomu, že se vám povede získat zdravější barvu.

Nejlepší je optimální množství

O jakém je řeč? Jedná se o množství individuální. Se špenátem to nepřehánějte. Když si ho dáte několikrát do týdne, je to rozhodně množství optimální, které může jenom pomoci. A proč to s ním až nezdravě nepřehánět? Je to proto, že právě pro svou koncentraci účinných látek může dojít k tomu, že u některých dojde až k předávkování. U jiných může dojít k tomu, že se tělo bude soustředit na vstřebávání konkrétních nejlepších a zbytek nebude využívat. Proto je vhodné konzumovat špenát obezřetně a střídmě. Navíc ne pouze v syrovém stavu, jelikož krátké podušení může prospět k tomu, že se některé látky lépe uvolní a pro vaše tělo se dokonce stanou lépe stravitelné a lépe využitelné. I to je dobré v souvislosti s konzumací špenátu vědět a znát.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi špenát? Jak ho připravujete? Budeme rádi za komentáře.

A co si o špenátu ještě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva