Sponzorováno

Skokanské koleno (patelární tendinitida) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

Patelární tendinitida, také známá jako skokanovo koleno, je nejčastější u sportovců, jejichž sporty zahrnují časté skákání - jako je basketbal a volejbal.

Patelární tendinitida, také známá jako skokanovo koleno, je nejčastější u sportovců, jejichž sporty zahrnují časté skákání – jako je basketbal a volejbal.

Patelární (kolenní) tendinitida, někdy nazývaná jako skokanské koleno, je sportovní zranění, které běžně postihuje vrcholové sportovce. Postupem času opakované pohyby (např. skákání) postupně oslabují šlachu v koleni. Pokud je totiž úpon čtyřhlavého stehenního svalu neustále namáhán a přetěžován, bolest se velmi často projevuje v místě úponu tohoto svalu k holenní kosti – přímo pod čéškou (patelou).

Toto poranění kolena může způsobit menší až silnou bolest a nepohodlí. Pokud se neléčí, bolest se může časem zhoršit. Odpočinek, rehabilitační cvičení a strečink mohou pomoci vašemu tělu uzdravit se.

Místo, kde se šlacha čtyřhlavého stehenního svalu (extenzoru/natahovače kolena) upíná na holenní kost (přímo pod čéškou kolena), je velmi náchylné k různým druhům postižení či poranění, jelikož je tu velký tlak a tah.

Co je to patelární šlacha?

Patelární šlacha spojuje spodní část čéšky (patella) s horní částí holenní kosti. Navzdory svému názvu je patelární šlacha ve skutečnosti vaz. Šlachy spojují sval s kostí. Vazy spojují dva svaly.

Patelární šlacha zajišťuje stabilitu a drží kosti pohromadě. Funguje také v tandemu se čtyřhlavým (stehenním) svalem a dalšími pojivovými tkáněmi, které vám pomáhají se pohybovat. Bez toho byste nemohli narovnat koleno ani skákat.

Co je patelární tendinitidu?

Patelární tendinitida nastává, když se tkáň šlachy pately zanítí (oteče) nebo se nějak podráždí. Nadužívání (pravidelný pohyb, skákání) obvykle způsobuje toto zranění kolena. Obvykle postihuje vrcholové sportovce.

Patelární tendinitida může způsobit menší i silnou bolest kolene. Bolest má tendenci se časem zhoršovat. Pokud se neléčí, bolest se může snadno stát vysilující. Bolest patelární tendinitidy může hodně ovlivnit váš sportovní výkon. V závažných případech vám to může úplně zabránit v účasti na nějaké aktivitě.

Co je skokanské koleno?

Skokanské koleno je jiný název pro patelární tendinitidu. Toto zranění běžně postihuje profesionální basketbalové a volejbalové sportovce. Opakované skákací pohyby, kteří tito sportovci každý den udělají mnoho, pomalu ale jistě namáhají patelární šlachu v průběhu času.

Co způsobuje skokanské koleno?

Skokanské koleno (patelární tendinitida) nastává, když dochází k dlouhodobému přetěžování dolní končetiny (běh – především do kopce, tvrdé doskoky, dlouhá chůze a podobně). Opakované skákací a sprintové pohyby namáhají a napínají tkáně čéškové šlachy. V průběhu času spousta drobných namožení a drobných natržení způsobí, že tkáně šlach jsou slabé a bolestivé.

K tomuto zranění dochází pomalu po dlouhou dobu. Lékařští experti mají stále nezodpovězené otázky o tom, jak nebo proč dochází k patelární tendinitidě. Lékaři se domnívají, že tyto dva hlavní typy činností poškozují tkáně šlach:

  • Náhlé, značné zvýšení aktivity (jak moc skáčete)
  • Po nějaké pauze se vrátíte do hry v plné síle a hned naplno, místo toho, abyste se pomalu vraceli do své pravidelné rutiny.

Může skokanské koleno (patelární tendinitida) vést k natržení šlachy?

Ano. Trhliny (nebo ruptury) čéškové šlachy jsou akutní poranění, ke kterým dochází náhle. V některých případech může opakované nadměrné používání po dlouhou dobu způsobit náhlé roztržení tkáně šlachy pately.

K natržení čéškové šlachy často dochází, když přistanete ze skoku nebo náhle změníte směr při běhu. Trhlina může procházet částečně nebo celou vazivovou tkání.

Koho nejčastěji trápí tendinitida

Každý může dostat zánět šlach. Tendinitida může postihnout šlachy v mnoha oblastech těla, jako je loket, rameno nebo kyčle.

Určité faktory mohou ovlivnit vaši pravděpodobnost rozvoje patelární tendinitidy:

  • Věk: Vzhledem k tomu, že patelární tendinitida probíhá postupně po dlouhou dobu, lidé starší 40 let mají větší riziko vzniku, než dospívající nebo mladí dospělí.
  • Sportovci a účastníci závodů, nebo lidé na elitní (profesionální) úrovni trénují tvrději a častěji mají tento problém, než rekreační sportovci. Intenzivnější trénink klade větší důraz na svaly a šlachy.
  • Typ fyzické aktivity: Pokud se účastníte činností, které vyžadují hodně skákání, sprintu nebo prudkých pohybů při vysokých rychlostech, můžete mít zvýšené riziko vzniku patelární tendinitidy (skokanského kolene).

Jaké aktivity často vedou ke skokanskému koleni (patelární tendinitidě)?

Jakákoli aktivita, která klade velký důraz na vaše koleno (například opakované skákání), může zvýšit riziko vzniku patelární tendinitidy. Mezi tyto činnosti a sporty patří:

Sponzorováno

  • Basketbal
  • Tanec
  • Krasobruslení
  • Fotbal
  • Gymnastika
  • Běh
  • Některé atletické disciplíny, jako je skok daleký a skok vysoký
  • Volejbal

To jsou sporty a činnosti, kde je obecně hodně skákání.

Jaké jsou příznaky skokanského kolene

Příznaky patelární tendinitidy jsou obecně tyto:

  • Bolest (tupá bolest) v horní části holenní kosti, přímo pod čéškou.
  • Tuhost, která může ztěžovat natažení kolena.
  • Zhoršující se bolest při určitých pohybech, například při dřepu nebo chůzi ze schodů.

Příznaky skokanského kolene se obvykle pomalu zhoršují. Zpočátku můžete pociťovat jen drobné bolesti kolen. Nepohodlí se může objevit zřídka a pouze po fyzické aktivitě. V průběhu času může být bolest ostřejší a silnější. Během fyzické aktivity můžete začít pociťovat bolest.

Pokud se neléčí, může vás patelární tendinitida někdy oslabit. Příznaky mohou způsobit, že rutinní úkoly (jako je chůze po schodech nebo vstávání z lehu) budou bolestivé. Dokonce i sezení může způsobit nepohodlí.

Léčba – jak se léčí patelární tendinitida (skokanské koleno)?

Léčba patelární tendinitidy se většinou zaměřuje na zvládnutí vašich příznaků a posílení měkkých tkání v koleni. Nejprve vás může váš lékař požádat, abyste vyzkoušeli konzervativní terapie, jako je klasicky odpočinek. V některých případech mohou tato opatření stačit k úlevě od bolesti.

Pokud stav nezmizí, nebo se nezlepší, váš lékař vám může doporučit:

  • Zklidnění: Doporučí vyhnout se činnostem nebo pohybům, které spouštějí vaše příznaky. Potlačení bolesti a dělání stejných aktivit dále může způsobit větší poškození tkání šlach.
  • Odpočinek: Nechte problémovou část těla odpočinout, jak jen můžete. Odpočinek dává vašemu tělu čas na uzdravení a regeneraci.
  • Aplikujte led: Pokud máte otoky kolem kolena, umístěte na toto místo ledový obklad na 15 minut v kuse, několikrát denně – to může pomoci snížit zánět.
  • Zkuste léky proti bolesti: Užívání volně prodejných protizánětlivých léků podle potřeby může stačit ke zmírnění menších bolestí kolen.
  • Masti – v lékárnách jsou k léčbě bolestí kolene k dispozici různé masti, gely a léky, které dokáží na určitou dobu pomoci od bolesti. Pamatujte ale, že vedlejší účinky jejich účinných složek často tělu škodí, jako například v případě kortikoidů (hormonálních léků).
  • Podepřete si koleno: Váš lékař vám může doporučit nošení nějakého podpůrného zařízení přes koleno, jako je kolenní ortéza. Takové ortézy mohou zmírnit bolest.
  • Vyzkoušejte fyzikální terapii: Při provádění speciálních cvičení a strečinků vás provede vyškolený odborník. Tyto pohyby pomalu zvyšují sílu a pružnost poraněných tkání šlach. Fyzikální terapie může také zmírnit některé vaše bolesti a problémy.
  • Další rehabilitační procedury – dočasnou úlevu mohou přinést i standardní rehabilitační procedury jako např. magnetoterapie, laser, elektrické proudy a další.
  • Můžete podstoupit operaci: Chirurgické řešení k léčbě patelární tendinitidy je vzácné. Pokud však zobrazovací testy ukazují natržení šlachy, může váš poskytovatel doporučit operaci k opravě poškozených tkání.

U většiny lidí začíná léčba patelární tendinitidy fyzikální terapií k protažení a posílení svalů kolem kolena.

Prevence – jak mohu zabránit skokanskému kolenu?

Chcete-li snížit riziko sportovního zranění, proveďte před zahájením jakékoli fyzické aktivity následující kroky:

  • Ujistěte se, že veškeré sportovní vybavení (jako jsou boty, oblečení nebo podpůrná zařízení) sedí vašemu typu postavy.
  • Protáhněte se: Dopřejte si alespoň pět minut strečinku před aktivitou na protažení hlavních svalových skupin. Pravidelným protahováním jsou svaly a šlachy pružnější. Elastičtější tkáň se méně pravděpodobně roztrhne.
  • Neuspěchejte zahřívání: Netlačte své tělo hned na maximum. Solidní zahřátí dává vašim svalům čas se probudit, což snižuje pravděpodobnost zranění.

Prognóza – jak dlouho trvá, než se patelární tendinitida zahojí?

Uzdravení vyžaduje čas. Podrobnosti o vašem zotavení (například jak dlouho trvá) budou záviset na mnoha faktorech, které jsou pro vás specifické.

Můžete se začít cítit lépe po několika týdnech odpočinku či léčby.

Snažte se neuspěchat svůj návrat k aktivitě. Tlačení vašeho těla do aktivity před úplným zahojením může více poškodit tkáně šlach, což může zpomalit vaše zotavení. A to nechcete.

Sponzorováno

Máte se skokanským kolenem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva