Sponzorováno

Zde je 9 druhů vody, které můžete pít 4.46/5 (13)

Je libo vodu z ledovce? I taková je u nás dostupná.

Je libo vodu z ledovce? I taková je u nás dostupná.

Obecně zní rada jasně: pijte více čisté vody. Jak moc jí máte pít, to závisí na každém z nás, na našem věku, pohlaví a aktivitě, ale obecně řečeno hydratace nabízí řadu zdravotních přínosů. Vnáší do nás vyšší hladinu energie, zlepšuje funkci mozku, a to je jen začátek.

Ale ne všechny druhy vody jsou stejné, některé jsou levnější nebo poskytují více živin než jiné.

Podívejme se spolu na různé druhy vody a co byste o nich měli vědět.

Voda z vodovodu

Voda z vodovodu je v našem pojedí pitná voda, kterou máme (skoro) všichni doma – je to voda, kterou splachujeme toaletu, voda která vychází z kohoutku v kuchyni nebo čistí vaše nádobí v myčce.

Klady vody z kohoutku

Ačkoli mnoho lidí hned ohrne nos nad myšlenkou pití vody z kohoutku. Ale pravdou je, že voda z vodovodu je bezpečná pro pití napříč vetšinou České republiky. Navíc voda z vodovodu není pro vás jen dobrá, je o mnoho levnější než různé typy balené vody z obchodu.

1 litr vody z vodovodu je více než 100krát levnější než 1 litr balené vody.

Je zde i další důvod, proč pít vodu z vodovodu. Šetříte přírodu – odpadá přeprava kamiony, potřeba skladování a likvidace neekologického odpadu. A to je také fajn, ne? Voda z kohoutku je skladována v bezpečí – je optimálně uskladněna v chladu a temnu ve vodovodním potrubí.

V některých případech se dá říci, že kohoutková voda podléhá častější, a v některých parametrech přísnější, kontrole kvality, než balená voda. Voda z kohoutku je k pití (většinou) vhodná. Beze strachu.

Zápory vody z kohoutku

Voda z kohoutku má i své zápory. Před nedávnem média informovala o malinkých plastových částicích v pitné kohoutkové vodě po celém světě.

Veřejné dodávky vody mohou také obsahovat zbytky pesticidů, hliník a další nežádoucí látky.

Náš tip: Pokud se bojíte, že voda z vodovodu ve vašem okolí je nekvalitní, tak si pořiďte nějaký filtrační systém.

Minerální voda

Z minerálních pramenů vychází minerální voda – je plná minerálů, včetně síry, hořčíku a vápníku – to vše je pro vás a vaše zdraví dobré.

Klady minerální vody

Minerální voda skutečně má přínosy pro zdraví, neboť našemu tělu poskytuje minerály, které si vaše tělo nemůže vytvořit samo o sobě. Může také pomoci při trávení, a mnohým lidem dokonce chutná více, než voda z vodovodu, ačkoli to je na osobní preferenci každého z nás.

Dobré vědět: Po staletí se v našich zemích tento termín užíval a platila definice, že slovem “minerální voda” jsou označeny vody s obsahem rozpustných látek větším než 1g na litr. V současnosti většina u nás prodávaných “minerálních vod” nemá 1g, tedy 1000 mg/L a běžné jsou i mineralizace menší než 100 mg/L tedy méně než 100 mg TDS (souhrnu rozpuštěných pevných látek, total dissolved solids). Přitom doporučená mineralizace pro pitnou vodu je okolo 300 mg/L.

Zápory minerální vody

Jedním z hlavních nedostatků minerální vody je cena, zvláště ve srovnání s vodou z vodovodu. Mnoho minerálů z tohoto typu vody lze také získat ze zdravé, pestré stravy.

Záporem také je, že dennodenním pitím minerálek si můžete dokonce zničit zdraví (na tom se mnoho lékařů ale neshodne). Minerální vody jsou totiž ve své podstatě „lék“, ne něco, co je určeno k pravidelné spotřebě, a to ještě v objemu 1,5 litru denně.

Pramenitá nebo ledovcová voda

Pramenitá nebo ledovcové vody jsou typy lahvových vod, které jsou údajně balené u zdroje, odkud voda proudí – buď u pramene nebo z ledovce.

Klady pramenité nebo ledovcové vody

Teoreticky by pramenité i ledovcové vody měly být relativně čisté a bez toxinů. Obsahují také mnoho užitečných minerálů, které jsou i v minerální vodě.

A jsou také docela snadno dostupné v obchodech – třeba známé značky jako Evian či Aquila, ve velkých i malých lahvích.

Obecně ledovcová voda patří k nejčistším vodám. Čistota je dána tím, že se přirozeným způsobem filtruje přes ledovcovou morénu (odborný termín z geologie, kterým se označuje kamenný val vzniklý ledovcovou činností) vzniklou v době ledové. Například islandská ledovcová voda je nejčistší vodou na Zemi. Její cena však výrazně převyšuje cenu domácích zdrojů.

Zápory pramenité nebo ledovcové vody

V závislosti na tom, kolik této vody vypijete, pramenitá voda může být dražší, zvláště ve srovnání s vodou z vodovodu. Některé pramenité vody jsou také surové, nefiltrované a netestované – to by mohlo představovat potenciální zdravotní rizika v závislosti na tom, co obsahuje. Takže vždy vybírejte ověřené vody v obchodech.

Perlivá voda

Někdy označovaná jako sycená voda, soda nebo šumivá voda je pod tlakem nasycena oxidem uhličitým.

Klady perlivé vody

Šumivá voda nabízí jiný pocit v ústech než klasická, nesycená voda, což by pro vás mohlo být vítanou změnou, pokud chcete něco šumivého bez cukru nebo umělých sladidel.

Jsou k dispozici i ochucené šumivé vody, které obsahují nějaké sladidlo (podle druhu a značky). Navíc, jelikož šumivá voda inklinuje k mineralizaci, v této vodě často dostanete i dávku minerálů podporujících zdraví.

TIP: Doporučujeme pít neslazené perlivé vody. Jsou zdravější.

Sponzorováno

Zápory perlivé vody

Je nutné říct, že některé minerály v šumivé vodě, v ní nejsou zastoupeny dost na to, aby byly skutečně přínosem pro vaše zdraví – smysluplným způsobem – je jich tam prostě hrozně málo. Kromě toho může být někdy dražší ve srovnání s kohoutkovou i určitými typy balené vody. Dražší jsou hlavně zahraniční značky, třeba Perrier.

TIP: Přečtěte si více o perlivé vodě v našem článku

Destilovaná voda

Tento typ vody se vaří, pára se pak shromažďuje a kondenzuje zpět do kapaliny. To je destilovaná voda. Díky změně skupenství na vodní páry je zbavena rozpuštěných minerálních látek.

Klady destilované vody

Destilovaná voda je skvělá volba, pokud žijete, nebo se pohybujete někde, kde je voda z vodovodu dost možná kontaminovaná. V tomto případě je destilovaná voda dobrou volbou.

Zápory destilované vody

Protože v destilované vodě nejsou žádné vitamíny a minerály, nemá prakticky žádné zdravotní výhody. Ve skutečnosti má potenciál být škodlivá, protože nemineralizovaná voda má tendenci tahat minerály z místa, kde se nachází – v tomto případě z vašeho těla, nebo konkrétně z vašich zubů.

Vyčištěná, profiltrovaná voda

Vyčištěná voda je obvykle kohoutková nebo podzemní voda, která byla nějak ošetřena pro odstranění škodlivých látek, jako jsou bakterie, houby a paraziti. To znamená, že je do jisté míry zaručeno, že je bezpečná a k pití.

Klady čištěné vody

Stejně jako destilovaná voda, je i takto vyčištěná voda skvělou volbou, pokud je váš klasický vodní zdroj kontaminován.

Zápory čištěné vody

Vzhledem k tomu, že všechny potenciálně škodlivé látky jsou z vody odstraněny, jsou často odstraněny i další látky, třeba několikrát zmíněné minerály. Takže tato voda je často bez nějakých větších zdravotních přínosů.

Kromě toho může být nákup čištěné vody nebo dokonce instalace filtračního systému doma velmi nákladnou záležitostí.

Aromatizovaná nebo infuzovaná voda

Aromatizovaná voda je voda, která je oslazena buď cukrem nebo umělými sladidly a obsahuje přírodní nebo umělé příchutě. Infuzovaná voda je nápoj na bázi vody, do které se vylouhovaly chutě a cenné látky z ovoce, zeleniny či bylinek („infuzování“ je vlastně louhování).

Klady aromatizované nebo infuzované vody

Aromatizovaná voda může nabídnout chutnou alternativu k čisté vodě, což usnadňuje její pití ve větších množstvích.

Existuje také docela pestrá škála různých příchutí, takže si můžete vybrat. Příchuť může být přidána přirozeně infuzí ovoce a zeleniny do kohoutkové nebo do lahvové vody, nebo si můžete koupit uměle ochucené vody ve většině obchodů. My samozřejmě doporučujeme radši infuzovanou vodu. Je zdravější, přirozená. Dejte do vody ovoce dle chuti, zeleninu (super jsou třeba salátové okurky) nebo i bylinky.

TIP: Voda s nakrájeným ovocem je velmi efektní dekorací každého prostřeného stolu.

Zápory aromatizované nebo infuzované vody

Aromatizované (uměle ochucené) vody obsahují přidaný cukr nebo umělá sladidla. Tyto nápoje s cukrem mohou vést k nárůstu hmotnosti a mají negativní vliv u diabetiků (zvyšují krevní cukr). A co víc, někteří lidé mohou negativně reagovat na umělá sladidla. Proto si raději dejte vodu infuzovanou.

Alkalická voda

Alkalická voda má vyšší hodnotu pH než normální voda z vodovodu a obsahuje alkalické minerály a potenciál oxidačně-redukční reakce.

Klady alkalické vody

Skutečnost, že tento typ vody má vyšší úroveň pH vedla některé lidi k domněnce, že může pomoci neutralizovat kyselinu v těle, pomáhat zpomalit proces stárnutí nebo dokonce předcházet rakovině. Je však málo vědeckých důkazů, že to je pravda.

Zápory alkalické vody

Je obecně bezpečné pít alkalickou vodu, ale může snížit kyselost žaludku, čímž se sníží jeho schopnost usmrcovat škodlivé bakterie. Nadbytek by mohl také vést k metabolické alkalóze, která by mohla způsobit příznaky jako nevolnost a zvracení. Tak na to také pozor.

Voda přímo ze země, ze studny

Voda přímo ze země je neupravená a nese s sebou řadu rizik. Pokud jste však v čisté přírodě, její pití by mělo být v pořádku.

Klady vody ze země (ze studny)

Pokud žijete v oblasti, kde jsou studny u všech domů a chalup, nebo dokonce máte studnu na svém dvorku, a vypadá v pohodě, může být tato voda velmi atraktivní a osvěžující. Ve skutečnosti existuje mnoho zastánců surové, neupravené vody, její přínosy opravdu mohou převážit potenciální rizika.

Existují určité kroky, které můžete učinit k tomu, aby vaše voda ze studny byla na 100% vhodná k pití. Například můžete testovat vodu ze studny na bakterie, dusičnany a pH. Pak je také možné nainstalovat filtrační systém (jen pokud je to nutné).

Zápory vody ze země (ze studny)

Vzhledem k tomu, že voda nebyla nijak ošetřena, existuje velká šance na kontaminaci – zejména bakteriální a parazitické infekce, jako je giardie (parazitický prvok).

Zejména pokud neznáte okolí vody a její původ, tak se nedoporučuje takto neznámou vodu pít.

Druhy vody – sečteno a podtrženo

Každý z nás dává přednost jiné vodě. Obecně neexistuje žádný typ, který by sliboval větší zdravotní přínos než ty ostatní.

Sponzorováno

Dokud je voda, kterou pijete, čistá a bezpečná, hlavním bodem je zajistit, abyste zůstali hydratovaní a aby jste pravidelně konzumovali dostatek vody.

A co si dále o vodě můžete přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva