Sponzorováno

Lékaři transplantací kostní dřeně zbavili dvou pacientů HIV 4.75/5 (4)

Lékaři transplantací kostní dřeně zbavili dvou pacientů HIVDva HIV-pozitivní pacienti mohli vysadit léky na potlačení této infekce po tom, co jim transplantovali kostní dřeň a následně jim lékaři v krvi dlouhodobě nezaznamenali žádnou stopu po viru.

Na konferenci International Aids Society (IAS) o tom informovali lékaři z Brigham and Women Hospital v Bostonu, kteří však upozornili, že je ještě příliš brzy hovořit o úplném vyléčení zmíněných pacientů.

Oba muži, jejichž jména nezveřejnili, byli HIV-pozitivní přibližně 30 let. Oba později dostali rakovinu a museli podstoupit transplantaci kostní dřeně. Právě ta je považována za hlavní rezervoár HIV v lidském těle.

U jednoho z nich po zákroku nezaznamenali HIV v krvi dva roky, u druhého až čtyři roky. Následně jim proto letos vysadili léky, jeden pacient je nebere momentálně sedm týdnů, druhý už 15 týdnů. Ani u jednoho se zatím neobjevily náznaky návratu infekce.

Sponzorováno

„Tyto výsledky jsou úžasné, ale zatím to nepovažujeme za vyléčení, musíme je ještě dlouho monitorovat. Jestliže však u nich ani po roce nebo dvou nezaznamenáme přítomnost HIV, tak bude pravděpodobnost návratu infekce extrémně malá.

Zatím je však příliš brzy hovořit o vyléčení. Pokud se však infekce vrátí, bude to znamenat, že v těle existují i ​​jiné důležité rezervoáry HIV, což si bude následně vyžadovat i nové přístupy v léčbě“ uvedl Timothy Jindřich z Brigham and Women Hospital.

Jediný pacient s AIDS, jehož se podařilo zcela vyléčit, je Američan Timothy Brown, známý také jako „berlínský pacient“. Ten podstoupil transplantaci kostní dřeně od vzácného dárce přirozeně odolného vůči HIV.

Letos zas lékaři z The Johns Hopkins University v Mississippi informovali, že se jim díky brzkému nasazení standardních léků na HIV infekci podařilo vyléčit nejmenované dvouleté děvče, které se narodilo jako HIV-pozitivní.

A dále si o HIV přečtěte

VIDEO: 2 muži byli zbaveni HIV transplantací kostní dřeně

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva