Sponzorováno

Paddle boarding a jeho přínosy pro zdraví – na co je fakt super? 4.47/5 (30)

Paddle boarding vás chytne a už nepustí. Budete ho milovat.

Paddle boarding vás chytne a už nepustí. Budete ho milovat.

Toto léto je na mnoha nádržích a rybnících v České republice hlášen paddle boarding jako sport číslo jedna. A není divu. Je to sport relativně nový, neokoukaný, zábavný a hodně zdravý. Zdravotní přínosy paddle boardingu jsou opravdu velké! Je to perfektní rodinná aktivita, zkuste paddle boarding zkusit a určitě si zanedlouho všimnete, že se cítíte lépe a silněji.

Pojďme si v tomto článku o paddle boardingu trochu popovídat a podívejme se spolu i na jeho zdravotní benefity.

Co je to paddle boarding?

Paddleboarding je sport, který se za posledních 10 let opravdu dostal do hledáčku vyznavačů vodních sportů. Je to sport relativně nový. Dokonce i dnes se lidé denně ptají: „Co je paddleboarding?“. Jednoduše je sport, při kterém stojíte na desce na vodě (ideálně na klidné vodě), máte v ruce pádlo a ve stoje pádlujete. Existuje mnoho různých typů paddle boardů, některé z nich jsou navrženy pro mnoho různých použití. Viděl jsem dokonce na paddle boardu provozovat rybolov, surfování, dělání jógy, závodění a dokonce na něm lidé sjíždějí vodní peřeje.

Paddleboarding je podpořen relaxační povahou sportu. Lidé díky němu mohou získat skvělé celodenní cvičení a zároveň si mohou užívat relaxační a odpočinkovou plavbu po vodě. Paddleboard vznikl jako starobylý Havajský sport a nyní se stává známým slovem po celém světě. Lidé ho provozují v dnešní době všude – od Egypta na Aljašku. Vzhledem k tomu, že desky jsou snadno transportovatelné, mohou být použity téměř na jakoukoliv vodu a jsou mnohem cenově výhodnější než alternativní způsoby vodní rekreace, tak tento sport má velmi široké publikum a je stále jedním z nejrychleji se rozvíjejících sportů na světě.

Dalším faktorem, který pomohl růstu paddleboardingu, je rychlá křivka učení. Paddleboarding může být provozován lidmi téměř jakékoliv velikosti a úrovně dovedností. A to je velký benefit. Existuje jen velmi minimální úroveň rovnováhy a dovedností.

Proč je paddle boarding zdravý?

Kde jen začít. Těch benefitů je fakt mnoho. Podívejme se alespoň na ty největší.

Zlepšuje rovnováhu

Stání na paddleboardingu vyžaduje, abyste stáli vzpřímeně na desce, což vyžaduje hodně stability jádra a síly nohou k udržení rovnováhy. To vše nejen že pomáhá udržovat rovnováhu při paddle boardingu, ale také zvyšuje vaši pozornost v každodenních aktivitách.

Procvičení celého těla

Během paddleboardingu se používá téměř každý sval v těle. Vzhledem k požadované rovnováze se svaly nohou musí snažit stabilizovat těžiště, zatímco ramena a zadní část jsou používána k pohonu paddleboardu na vodě. Střed těla, záda a břišní svaly jsou neustále v práci při udržování rovnováhy.

Nedojde k poškození šlach

Pádlování ve stoje je velmi slabé nárazové cvičení. Proto je nepravděpodobné, že dojde k poškození šlach a vazů vašich kloubů. Paddle boarding je obzvláště užitečný pro běžce, kteří mají bolesti kolen a kyčlí, přesto však potřebují nějaké kvalitní cvičení.

Sponzorováno

Snižuje stres

Voda přirozeně upokojuje tělo a cvičení pomáhá snížit stres. Přidejte k tomu všemu ještě uklidňující zvuky, jak kloužete po vodě, pocit chůze na vodě a rytmus vašeho těla, o němž se cítíte, jak se začíná uvolňovat. Stres se při paddle boardingu doslova rozplyne.

Zvýšení celkové síly

Po strávení jednoho dne na paddleboardu je přirozené, že cítíte trochu bolesti po celém těle. Ale bolestivost je v tomto ohledu dobrá věc, protože to znamená, že budujete svou celkovou tělesnou sílu.

Perfektní kardio cvičení

Pokud strávíte dost času na paddle boardu, můžete tím snadno získat super kardio cvičení. Můžete také na paddle boardu závodit se svými přáteli, aby to pro vás bylo trochu více motivující a náročné – to je mimochodem dobrý způsob, jak zvýšit pulz.

Je užitečné i při rehabilitačních úrazech

Kvůli nízké povaze nárazového cvičení může být paddle board užitečným nástrojem pro osoby v rehabilitaci, aby si jemně zvýšily sílu, aniž by si nějak ubližovaly. Je velmi šetrný pro svaly a klouby. Sami si můžete korigovat náročnost cvičení.

Zlepšuje vytrvalost

Jakmile se naučíte, jak ovládat paddleboard, začnete zvládat s rostoucí vytrvalostí konstantní pádlování. Jakmile zjistíte, že se vaše vyváženost zlepšuje a vaše svaly už nejsou po chvilce tak unavené, pak uvidíte, že vaše vytrvalost strmě roste.

Zlepší kardiovaskulární zdraví

Paddle boarding vám pomůže vyhnout se srdečním problémům – různým záchvatům a mrtvici. Vzhledem k tomu, že se hýbat pádlem na boardu je podobné běhu, aerobiku nebo dokonce i cross-tréninku, budete mít lepší kardiovaskulární zdraví a menší riziko souvisejících onemocnění.

Umožňuje vám spojit se s přírodou

Zajít si do přírody, do vody je uklidňující a zájem o přírodu může mít velmi pozitivní vliv na vaše duševní zdraví a postoj k životu. Navíc získáte extra vitamin D ze slunce, což je opět super benefit.

Na paddle boardu zhubnete jedna báseň

Paddle board si zamilujete. Bude vás to bavit a ještě při tom spálíte mnoho kalorií a zhubnete nějaké to kilečko dolů. To je přeci perfektní. Pryč je nutnost posilovny, kam se vám vždy úplně nechce (ruku na srdce). Na paddleboard se budete pokaždé těšit. Uvidíte.

Potkáte nové lidi, paddle boarding má i sociální dopad

U paddle boardingu potkáte nové lidi, seznámíte se s novými lidmi, což je super, ne? Vyměníte si zkušenosti, pokecáte o životě, večer zajdete na pivko. Prostě ideální sport pro navazování nových známostí.

Tento rok je k vidění na mnoha přehradách paddle board k půjčení. Takže zaplatíte asi 100 Kč na hodinu (jak kde) a můžete vyjet. Pokud vás to chytne, tak si paddle board můžete koupit, stojí tak od 5000 do 15000 (záleží na kvalitě a množství vybavení). Existují různé druhy paddle boardů, už jsou k dispozici i nafukovací verze, kdy si paddle board vyfouknutý dáte na záda, na kole jedete k přehradě a až tam si ho nafouknete. Fajn mobilní řešení.

Paddleboardy jsou lehčí než kajaky nebo kánoe a nafukovací je možné je zabalit do batohu, což znamená, že jsou snadno přepravitelné při cestování.

Sponzorováno

A co vy znáte tento sport? Zkusili jste ho už? Budeme rád za komentáře.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva