Sponzorováno

Je chůze s holemi nordic walking vhodná i pro mladé? 4.7/5 (10)

Severská chůze je vhodná pro všechny věkové skupiny.

Severská chůze je vhodná pro všechny věkové skupiny.

Nordic walking je stále více se rozvíjející sport, jemuž přicházejí na chuť tisíce lidí všech generací. Dosud byl vnímaný spíše jako pohyb pro starší lidi se zdravotními potížemi nebo nadváhou, ve skutečnosti je to ale ideální pohybová aktivita i pro mladé lidi, kteří si chtějí zlepšit kondici, předcházet nemocem a cítit se lépe.

A co je to vlastně nordic walking? Nordic walking, neboli severská chůze, je vytrvalostní fyzická aktivita, zjednodušeně chůze s holemi, při níž se zapojuje až 90% svalů v těle, třetina tělesné váhy se odlehčuje opřením těla do holí, takže je nordic walking praktický pro lidi s nadváhou a pro lidi s potížemi s klouby.

„Spaluje se stejně energie jako při běhání a současně funguje takzvaný zátěžový paradox, to znamená, že čím více svalů člověk zapojí, tím méně ho tato aktivita unavuje a současně lépe regeneruje,“ vysvětluje instruktorka nordic walkingu Lenka Sehnalová.

Chůze s holemi? Není to nic složitého

Na schůzi se speciálními holemi zdánlivě není nic složitého, ve skutečnosti ale je potřeba znát správnou techniku a mít potřebné vybavení. Jen tehdy pak nordic walking má účinky nejen na zdraví, ale i na psychickou pohodu.

Jak vlastně vznikl nordic walking? Brněnský instruktor severské chůze Aleš Vosáhlo to vysvětluje: „Někde na severu Evropy se měl uskutečnit závod na běžeckých lyžích, jenže nebyl sníh a tak pořadatelé změnili na závod v běhu s holemi. Z toho se postupně vyvinul nordic walking, tak jak jej známe dnes.“

Umět správnou techniku

Základem pro nordic walking je mít potřebné vybavení. Vybrat správné hole ale není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Sponzorováno

„Většina lidí, kteří chtějí se severskou chůzí začít, zakoupí si tzv. trekové hole, které jsou ale ve skutečnosti vhodné spíše do těžkého terénu, do vysokých hor. Personál sportovních obchodů je navíc často neproškolený a v severské chůzi se nevyzná,“ posteskla si Lenka Sehnalová.

Naučit se správnou techniku severské chůze, neboli nordic walkingu, není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podle odborníků je nejčastější chybou to, že si lidé dají hole před sebe a opřou se do nich. Správně však je mít hole za sebou a jen se odrážet s využitím rukavice připevněné na dlani. Instruktoři nordic walkingu ale zdůrazňují, že není třeba v tom hledat vědu, mělo by to být příjemné a užitečné.

Najít si správnou motivaci

Rozhodně ale neplatí, že nordic walking je sport pro seniory či pro nemocné. Naopak, věnují se mu i mladší lidé. Jejich motivací je často zhubnutí či celkové zlepšení kondice.

„Dobrý je nordic walking zejména pro lidi nemající vztah ke sportu, protože se jedná o nenáročnou aktivitu,“ uzavřela instruktorka Lenka Sehnalová.

A co si dále na toto téma přečíst?

VIDEO: Nordic walking, Severská chůze – představení & správná technika

VIDEO: Trekové vs. nordic walkingové hole

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva