Sponzorováno

Ehrlichióza – příznaky, příčiny a léčba 4.69/5 (13)

Ehrlichióza je způsobena bakteriemi ehrlichia, které jsou přenášeny primárně klíšťaty.

Ehrlichióza je způsobena bakteriemi ehrlichia, které jsou přenášeny primárně klíšťaty.

Ehrlichióza je bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty, které způsobuje příznaky podobné chřipce. Příznaky a příznaky Ehrlichiózy se pohybují od mírných bolesti na těle až po těžkou horečku a obvykle se objevují během týdne nebo dvou od kousnutí klíštětem. Při rychlém ošetření vhodnými antibiotiky se ehrlichióza obecně zlepšuje během několika dní.

I další klíšťovitá infekce – anaplasmóza – úzce souvisí s ehrlichiózou. Ale tyto mají zřetelné rozdíly a jsou způsobeny různými mikroorganismy.

Nejlepší způsob, jak infekci zabránit, je zabránit kousnutí klíštětem. Používejte repelenty, dělejte důkladné kontroly těla poté, co jste se pohybovali venku, a správné odstranění klíštěte vám dává tu nejlepší šanci vyhnout se ehrlichióze.

Symptomy ehrlichiózy

Pokud se klíště nesoucí bakterie, které způsobují ehrlichiózu, na vás krmí po dobu nejméně 24 hodin, mohou se objevit následující příznaky a příznaky podobné chřipce – obvykle během sedmi až 14 dnů po skusu:

 • Mírná horečka
 • Bolest hlavy
 • Zimnice
 • Bolest svalů
 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Průjem
 • Únava
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Bolest kloubů
 • Zmatek
 • Vyrážka
 • Kašel

Někteří lidé infikovaní ehrlichiózou mohou mít příznaky tak mírné, že ani nepotřebují žádnou lékařskou pomoc a tělo samo bojuje proti nemoci. Neošetřená ehrlichióza s přetrvávajícími příznaky může vést k nemoci dostatečně závažné, aby vyžadovala hospitalizaci.

Kdy navštívit lékaře

Může to trvat až 14 dní po kousnutí klíštěte, než se začnou projevovat příznaky ehrlichiózy. Pokud se objeví příznaky během dvou týdnů po kousnutí klíštěte, obraťte se na svého lékaře.

Příčiny ehrlichiózy

Ehrlichióza je způsobena bakteriemi ehrlichia, ty jsou přenášeny primárně klíšťaty.

Během krmení mohou klíšťata, které přenášejí choroboplodné bakterie, přenášet bakterie směrem ke zdravému hostiteli. Nebo i klíště může samo pojmout bakterie, pokud je hostitel, jako například jelen nebo kojot, infikován. Obvykle, abyste dostali ehrlichiózu, musíte být kousnuti infikovaným klíštětem. Bakterie vstupují do kůže skusem a nakonec se dostanou do krevního oběhu.

Před přenosem bakterií musí být přisáto klíště po dobu nejméně 24 hodin. Přiložené klíště s může být přisáto dostatečně dlouho, aby přenášelo bakterie. Odstranění klíštěte co nejdříve může zabránit infekci.

Je také možné, že ehrlichióza může být přenášena transfuzi krve, od matky k plodu a přímým kontaktem s infikovaným poraženým zvířetem.

Komplikace způsobené touto nemocí

Bez okamžité léčby může mít ehrlichióza závažné účinky na jinak zdravého dospělého nebo dítě. Lidé se oslabeným imunitním systémem mají dokonce vyšší riziko závažnějších a potenciálně život ohrožujících následků. Závažné komplikace neléčené infekce zahrnují:

 • Selhání ledvin
 • Respirační selhání
 • Srdeční selhání
 • Záchvaty
 • Kóma

Prevence

Nejlepší způsob, jak se této nemoci bránit, je zabránit kousnutí od klíštěte.

Většina klíšťat se přichytí k nohám, když chodíte nebo pracujete v travnatých, zalesněných oblastech nebo zarostlých polích. Když se přichytí na vaše tělo, obvykle se plazí nahoru, aby si našlo místo, které se může snadno vniknout do pokožky. Na zadní straně kolen, ve slabinách, podpažích, okolo uších, na zadní straně krku a jinde můžete často najít přisátá klíšťata.

Pokud odstraníte klíštěte v prvních 24 hodinách po jeho přisátí, snížíte tím riziko infekce. Ačkoli se možná nebudete moci vyhnout tomu, abyste se dostali do oblastí, kde jsou přítomná klíšťata, následující tipy vám mohou usnadnit odhalování a odstranění klíšťat, než se přisají k pokožce:

Sponzorováno

 • Používejte světlé oblečení. Klíšťata jsou tmavě zbarvená. Světle zbarvené oblečení pomáhá vám a ostatním, aby si všimli těchto neřádů na oblečení, než se mohou vůbec přisát k pokožce.
 • Vyhněte se otevřeným botám nebo sandálům. Klíšťata obecně žijí v travnatých oblastech nebo polích a mohou se chytit k vašim nohám jak procházíte travou a podobně. Nošení těchto bot nebo sandálů jen zvyšuje riziko, že se klíšťata přichytí.
 • Použijte odpuzující látku, repelent.
 • Noste dlouhé kalhoty a košili s dlouhým rukávem. Čím méně vystavujete kůži, tím méně místa mají klíšťata k útoku.
 • Zasuňte si košili do kalhot a kalhoty do ponožky. Tímto způsobem budou klíšťata méně schopná dostat se z oděvu na exponovanou kůži.
 • Zůstaňte na čistých cestách, kdykoli je to možné. Klíšťata preferují travnaté oblasti a mohou být na běžných cestách méně často.
 • Zkontrolujte své tělo. Proveďte úplnou vizuální kontrolu vašeho těla. Nezapomeňte zkontrolovat hlavu a krk, protože klíšťata budou pokračovat ve stoupání nahoru, dokud nenajdou vhodné místo pro hnízdění. Používejte ruce, abyste se dostali přes vlasy a do oblastí, které nevidíte. Kontrolujte se vždy, když se vrátíte z výletu nebo zahrady.

Klíšťata mohou být stejně malá jako jahodová semena a obvykle se přisávají ke skryté kůži. Nezapomeňte zkontrolovat všechny záhyby a podobně. Sprcha samotná zřídkakdy uvolní přítomné klíště.

Nezapomeňte také na své domácí mazlíčky. Provádějte každodenní prohlídku u každého domácího mazlíčka, který tráví čas venku.

Diagnóza nemoci

Tyto infekce se těžko diagnostikují pouze z příznaků, protože příznaky a symptomy, jako je horečka a bolesti svalů, jsou podobné mnoha jiným běžným stavům.

Abnormální nálezy týkající se řady krevních testů, v kombinaci s anamnézou možné expozice, mohou vést k tomu, že váš lékař má podezření na chorobu přenášenou klíšťaty. Pokud máte ehrlichiózu, vaše krevní testy pravděpodobně ukáží:

 • Nízký počet bílých krvinek – tyto buňky jsou bojovníky těla
 • Nízký počet krevních destiček – krevní destičky jsou nezbytné pro srážení krve
 • Abnormální jaterní funkce

Konkrétnější krevní testy na ehrlichiózu zahrnují:

 • Test polymerázové řetězové reakce (PCR). Tento test pomáhá identifikovat specifické geny jedinečné pro ehrlichiózu. Pokud jste však léčbu již zahájili, mohou být výsledky tohoto testu léčbou ovlivněny.
 • Test nepřímé fluorescenční protilátky (IFA). Tento test, který se nepoužívá běžně jako test PCR, měří množství protilátek, které máte v krvi, na bakterie, která způsobuje ehrlichiózu.

Léčba ehrlichiózy

Pokud váš lékař má podezření, že máte ehrlichiózu nebo jiné klíšťové onemocnění, pravděpodobně dostanete recept na antibiotikum doxycyklin (Doryx, Vibramycin, další). Obvykle antibiotikum užíváte až 10 dní. Lékař může předepsat antibiotika i na delší dobu, pokud jste vážně nemocní.

Pokud jste těhotná, lékař vám může předepsat antibiotikum rifampin (Rifadin, Rimactane), protože doxycyklin se nedoporučuje během těhotenství.

Pokud na vašem těle najdete klíšťata, nemějte strach. Pokud odstraníte klíštěte do 12-24 hodin od jeho přiložení, je nepravděpodobné, že dostanete ehrlichiózu nebo jiná klíšťová onemocnění. Pro bezpečné odstranění klíšťat postupujte takto:

Pokud si všimnete něco mimořádného, ​​vyhledejte svého lékaře. Je-li to možné, přineste klíště k lékaři. Tím nic nezkazíte.

Sponzorováno

Touto nemocí také často trpí psi a další domácí zvířata.

Co si dále přečíst o nemoci od klíšťat?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva