Sponzorováno

Esenciální olej Elemi (Canarium luzonicum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.76/5 (17)

Esenciální olej Elemi (Canarium luzonicum) - účinky, vlastnosti, kontraindikace

Popis esenciálního oleje Elemi (Canarium luzonicum)

Elemi neboli Canarium luzonicum patří do čeledi Burseraceae (březulovité). Pochází původně z Filipín. Tento strom dorůstá až do výšky 25 metrů. Existuje více druhů esenciálního oleje elemi, někdy najdeme na lahvičce napsáno Canarium Commune, případně Canarium mauritianum, a setkáváme se i s dalšími botanickými názvy. Povětšinou se druhy rozlišují podle místa vypěstování, např. elemi australské, mexické, brazilské. Esenciální olej se získává parovodní destilací z pryskyřice stromu. Může se používat také metoda alkoholové extrakce a následně je k dostání ve formě absolutu.

Díky jeho skvělým a hojivým účinkům mělo své místo v péči o pleť a tělo. Pomáhá pleti získat zpět mladistvý vzhled a jemnou texturu. Snižuje výskyt vrásek, zlepšuje elasticitu pokožky a vyživuje ji. Napomáhá lepšímu hojení a zajizvování u poškozené nebo problematické kůže. Je antiseptický, ničí viry a bakterie, proto funguje v přírodní kosmetice jako konzervant. V parfémech se elemi používá jako fixátor i vonná složka. Přidává se také do vykuřovadel. Zmírňuje stres.

Elemi je zvláště užitečný při léčení suchého kašle, kataru a infekcí respiračního systému, usnadňuje vykašlávání, uvolňuje hlen. Používá se v případě abscesů, vředů nebo drobných ranek či bolestech v krku. Osvědčil se při infekcích močových cest a infekcích trávicího traktu. V takových případech se aplikuje smíchaný do nosného oleje při masáži břicha. Působí potopudně a močopudně. Najdeme jej v mastích proti revmatismu a artritidě, kde se využívají jeho účinky proti bolestem.

Snižuje výskyt infekce v těle. Podporuje normální funkce trávicího traktu. Lze jej využít při menstruačních křečích.

Botanický název: Canarium luzonicum
Čeleď: Burseraceae (březulovité)
Destilovaná část rostliny: Pryskyřice stromu
Země původu: Austrálie, Mexiko, Brazílie.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace nebo alkoholová extrakce pryskyřice.

Sponzorováno

Obsah účinných látek v tomto esenciálním oleji

Monoterpeny: limonen (50-55%), alfa-felandren (15 %), sabinen (4,5%), seskviterpenoly: elemol (9-10%), fenylpropanoidy: elemicin (4-5%), fenol-methylether: methyl-eugenol (0,32%), monoterpenoly: alfa-terpineol (3-4%).

Esenciální olej Elemi a jeho hlavní vlastnosti

  • uklidňuje nervový systém,
  • působí protizánětlivě,
  • uvolňuje křečové stavy,
  • podporuje trávení,
  • působí potopudně a močopudně.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Tekutina světle žluté barvy. Zbarvení se může měnit v závislosti na stáří oleje, jehož použitelnost se uvádí při správném zacházení 4-5 let. Může být ve formě absolue (tužší krémová konzistence).

Aroma: Éterický olej elemi má svěží, až citrusovou, balzámovou, lehce pikantní vůni.

Esenciální olej elemi a jeho účinky

Tento esenciální olej je vhodný při:

  • mentální únavě
  • otocích
  • do kosmetiky
  • pro podporu krevního oběhu
  • nepohodlí zažívacího traktu
  • při křečích a bolestech hlavy, pohybového aparátu

Kontraindikace

Éterický olej elemi není vhodný pro těhotné a kojící ani malé děti do deseti let věku. Nesmí se užívat vnitřně, vždy se musí míchat do nosného oleje. Lidé se sklony k alergiím musí před aplikací provést test kožní snášenlivosti.

Může vyvolat alergickou reakci. Je vhodný spíše do kosmetiky a masážních směsí než do aromalampy a difuzéru. Do masážního oleje kapejte maximálně 15 kapek na 50 ml nosiče.

Sponzorováno

Zkoušeli jste olej elemi? Budeme moc rádi za komentáře a vaše tipy.

Co si dále o esenciálních olejích přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva