Řeřicha patří mezi protirakovinné superpotraviny 4.6/5 (10)

Řeřicha patří mezi protirakovinné superpotravinyDenní konzumace řeřichy může podstatně redukovat poškození DNA krevních buněk, které je považováno za důležitý spouštěč rozvinutí rakoviny. Podle výzkumů pomáhá denní konzumace řeřichy také zvýšit schopnost buněk odolat dalšímu poškození DNA způsobenému volnými radikály. Testů se zúčastnilo 30 zdravých mužů a 30 zdravých žen (včetně 30 kuřáků). Jedli 85 gramový balíček čerstvé řeřichy, a to každý den po dobu 8 týdnů. Největší změna k lepšímu byla vidět u kuřáků. Mohlo by to odrážet větší toxickou zátěž nebo oxidační stres mezi kuřáky. U kuřáků byly také hned na začátku studie zjištěny ve srovnání s nekuřáky výrazně nižší hladiny antioxidantů.

Zelenou zeleninu a bylinky, třeba řeřichu, se prostě vyplatí jíst

Podle odborníků byl projekt nejvýznamnější v tom, že populační studie sice dokazují souvislost mezi vyšším příjmem zelné zeleniny, kam patří i řeřicha, a snížením rizika vzniku více druhů rakoviny. Tyto studie ale neposkytují přímou informaci o kauzálních vlivech. Co tedy dělá projekt unikátním je fakt, že zahrnuje lidi, kteří jedli řeřichu ve snadno dostupném a dosažitelném množství. A bylo možné vysledovat dopad, který by to mohlo mít na známé biomarkery rizika rakoviny, jako je poškození DNA. Většina dosud provedených studií totiž vycházela z testů prováděných ve zkumavkách nebo na zvířatech, s chemickými látkami derivovanými ze zelné zeleniny.

Řeřicha se prostě vytáhla

Poškození DNA krevních buněk je indikátorem rizika vzniku rakoviny po celém těle. Výsledky podporují teorii, že konzumace řeřichy souvisí s celkovým snížením rizika rakoviny na různých místech po těle. Podstata testované skupiny také značí, že jsou výsledky aplikovatelné na celkovou populaci, která se stravuje „normálně“. Jednoduchá randomizovaná studie zahrnovala dobrovolníky ve věku 19 až 55 let. Dobrovolníci jedli denně jednu porci řeřichy jako doplněk své běžné denní stravy.

Klíčová zjištění ohledně Řeřichové diety

 • výrazné snížení poškození DNA lymfocytů (bílých krvinek) o 22,9 procent,
 • snížení poškození DNA lymfocytů (bílých krvinek), kdy byl vzorek vystavena volným radikálům vygenerovaným peroxidem vodíku, a to o 9,4%,
 • snížení hladin krevních triglyceridů, v průměru o 10%,
 • výrazný nárůst krevních hladin luteinu a betakarotenu, které jsou antioxidanty, o 100% a 33% (vyšší příjem luteinu byl také spojován s nižším výskytem onemocnění oka, jako je katarakta a makulární degenerace).
 • Průměrný příjem konzumní vlákniny, vitaminu C, vitaminu E, kyseliny listové a betakarotenu byl výrazně vyšší během řeřichové fáze studie.

Již v roce 2006 ukázala jedna studie, že řeřichový extrakt má přínosný vliv na „inicializaci“ poškození DNA, které vyvolává vytváření rakovinných buněk, „proliferaci“ nebo nekontrolovaný růst rakovinných buněk a „metastázy“, šíření rakovinných buněk. Toto jsou tři klíčové stupně karcinogeneze, procesu, který ústí do rakoviny. Řeřichový extrakt také prokazatelně spouští buněčnou smrt rakovinných buněk, proces známý jako apoptóza.

Další významy řeřichy pro naše zdraví

Řeřicha příznivě ovlivňuje látkovou přeměnu, proto je součástí jarních bylinných kúr. Malé lístečky obsahují hodně chromu, který, mimo jiné, reguluje i náš pocit nasycení. Při pravidelném pojídání řeřichy nemáme takový silný pocit hladu. Podle lidových léčitelů by však denní dávka pro dospělou osobu neměla překročit jednu polévkovou lžíci. Je to hodnotná bylinka i pro ty, kteří jsou často vystresovaní nebo vyčerpání. Obnovuje živiny, produkuje železo při anémii a současně podporuje imunitu a zvyšuje vitalitu.

Podporuje dobré trávení, pomáhá při chudokrevnosti, odstraňuje pocit únavy. Výborně pročišťuje krev a zbavuje tělo toxinů. Stimuluje činnost jater, slinivky a žlučníku. Žvýkání surové řeřichy posiluje dásně a pomáhá zamezovat jejich krvácení. Díky vysokému obsahu vitaminu E zvyšuje plodnost, sexuální energii, podněcuje menstruaci a zlepšuje laktaci. Při venkovním použití je vhodná na nečistou pleť a hnisavé vřídky. Při bolesti zubů se dá používat jako ústní voda.

Zázračná bylinka, že?

Co si dále na toto téma ještě přečíst?

VIDEO: Jak pěstovat řeřichu

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva