Jak správně používat esenciální oleje? 4.53/5 (36)

Sponzorováno

Esenciální olej můžete nakapat do difuzéru a dostat ho tak do vzduchu.

Esenciální olej můžete nakapat do difuzéru a dostat ho tak do vzduchu.

Pokud nevíte, jak používat éterické oleje, je pro vás určen právě tento náš článek. Zde se dozvíte, jak začít s esenciálními oleji. Je to opravdu snadné a užijete si i spoustu legrace! Níže uvádíme několik způsobů, jak můžete začít používat esenciální oleje a možná budete překvapeni, v kolika různých oblastech života jste schopni používat esenciální oleje:

 1. Aplikujte esenciální oleje na kůži (za dodržení určitých podmínek)
 2. Jednoduše je vdechujte
 3. Vdechování (ihnalace) páry
 4. Použijte difuzér pro esenciální oleje
 5. Použijte je ve vaně
 6. Aromaterapeutická masáž je super

V krátkosti si jednotlivé metody užívání esenciálních olejů představíme. Ukážeme vám, jak na to.

1. Aplikujte esenciální oleje na kůži

Esenciální oleje jsou rozpustné v tucích, což znamená, že jsou takřka okamžitě absorbovány kůží. Oblíbeným způsobem, jak si vychutnávat své esenciální oleje, je jednoduše aplikovat je na kůži, nechat je vstřebat. Ačkoli pozor, nikdy ne přímo na kůži, ale vždy se mísí a zředí nějakým nosným olejem, jako je sladký mandlový olej, kokosový olej nebo olej z meruňkových jader.

Zvláště pokud jde o citlivou pokožku, určitě vždy před aplikací smíchejte svůj éterický olej s běžným neutrálním nosným olejem (také nazývaným základní olej). Nosné oleje jsou typicky lisované za studena a neodpařují se, jako esenciální oleje. Váš výběr nosného oleje bude záviset na preferenci vůně, struktury a citlivosti, aby se zabránilo alergickým reakcím. Populární volbou pro nosné oleje je kokosový olej, mandlový olej, jojobový olej, avokádový olej, slunečnicový olej nebo olej z hroznových semen.

2. Jednoduše vdechujte

Vychutnejte si své esenciální oleje tím, že je do sebe rychle dostanete čicháním vaší oblíbené vůně kdykoliv během dne!

Otevřete jednoduše lahvičku silice, podržte ji u nosu nebo naneste několik kapek na tkáň u nosu a zhluboka se nadechněte. Při prvním použití nového éterického oleje použijte pouze jednu kapku, abyste se ujistili, že nemáte nějakou reakci na tento olej.

Snažte se zadržet dech, když olej vdechujete. Všimněte si, jak v těle plyne. Vaše tělo a mysl, takto dosáhnete relaxaci obou.

Samozřejmě víte, že dýchání je životně důležité pro udržení těla naživu. Hluboké dýchání může mít příznivý vliv na zdraví a pohodu. Jedná se o jeden z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak se uklidnit a získat klid, když máte pocit úzkosti. Každý vám poradí „zavřete oči a dýchejte zhluboka“. Hluboké dýchání do břicha je také úžasné tajemství. A pokud k tomu ještě přidáte aromaterapii pomocí esenciálních olejů, takové dýchání pomůže harmonizovat náš nervový systém a zmírnit množství stresu ve vašem životě.

Co je to vlastně aromaterapie?

Aromaterapie existuje již mnoho tisíc let, nebo i déle. Jedná se o využití určitých vůní, obvykle obsažených v některých éterických olejích nebo podobných složkách, aby lidé mohli díky čichu čerpat pozitivní vlastnosti toho kterého oleje.

Aromaterapie nemusí být cenově nikterak náročná a má mnoho výhod. Stala se zásadní pro alternativní a holistickou medicínu. Je to forma holistického uzdravení, která se už od věků používá k uzdravení mysli i těla. Někteří lidé se ptají, proč potřebují aromaterapii, když již existují jiné, více běžné metody řešení určitých zdravotních otázek. My se ptáme, proč aromaterapii nepoužívat? Má jednoznačné zdravotní benefity.

3. Vdechování páry

Inhalace páry je úžasná při použití s ​​relaxačními nebo energizujícími oleji, v závislosti na vaší náladě a potřebách.

Uvařte 2-3 šálky vody, nalijte je do misky a přidejte do vody 2 – 5 kapek oleje. Umístěte nos asi 20-30cm od misky, zakryjte hlavu a mísu ručníkem a pomalu vdechujte páru. Použijte buď energizující nebo relaxační esenciální oleje. Tak můžete tuto metodu dělat kdykoli ve dne nebo i v noci. Pokud zaznamenáte jakékoliv nepohodlí nebo podráždění, okamžitě zastavte.

Sponzorováno

Vdechování páry může být docela efektivní, pokud je používáno s opatrností. Může být prospěšné i pro vaši pokožku. Je to velmi silná a užitečná terapie pro naše zdraví. Ve skutečnosti je to jedno z nejlepších a nejbezpečnějších řešení pro léčbu příznaků běžné chřipky a nachlazení. Je to dokonalý způsob vyčištění dutin.

Pokud se vám líbí tato inhalace a později zmizí nebo se ochladí, přidejte více horké vody a několik dalších kapek bylinného oleje podle potřeby.

4. Použijte difuzér

Elektronické difuzory jsou navrženy tak, aby rozptýlily velmi jemnou mlhu silic. Lehce naplní vzduch aromatickými a léčebnými účinky éterického oleje dle vašeho výběru během několika minut. Vložte několik kapek esenciálního oleje do difuzoru, zapněte ho a nechte takto cirkulovat olej ve svém pokoji.

Difuzér versus zapalování svíček

Esenciální oleje jsou „těkavé“, což znamená, že se snadno odpařují při normálních teplotách a molekulárně se rozkládají při vystavení teplu. Metoda spalování svíček se proto k rozptýlení éterických olejů moc nedoporučuje, neboť můžete zničit důležité příznivé účinky éterického oleje na zdraví díky teplu svíčky.

Nezapomeňte také, že esenciální oleje jsou hořlavé, což způsobuje, že elektronická difúze je bezpečnější a univerzálnější. Můžete připojit elektronický difuzér kdekoli ve vaší domácnosti nebo kanceláři, aniž byste museli pečlivě sledovat plamen.

5. Použijte tyto oleje v lázni

Přidáním esenciálních olejů do vaší koupele je úžasný způsob, jak si odpočinout po náročném dni. Kupte si krabičku Epsomské soli, jako základ pro váš esenciální olej. Pokud olej jen nakapete do vody, nebudou se rozpouštět tak dobře, jako když se nejprve smíchají se solí, ve které se pak krásně rozpustí. Nekombinujte žádné jiná chemicky vyráběná mýdla a pěny do této směsi. Jen tak se pak můžete těšit na všechny výhody esenciálních olejů.

Lázně existují už po tisíciletí. Horké lázně zvyšují průtok krve v těle a umožňují lépe fungování krevních cév. Aromaterapeutická koupel, která je ještě obohacena jemnou svíčkou, vám pomůže uvolnit se a užít si krásný a dokonalý relax.

6. Aromaterapeutická masáž

Esenciální oleje jsou příliš koncentrované a silné, aby se mohly používat při masáži samy o sobě, takže je potřebujete smíchat s neutrálně vonícími nosnými oleji, jako je již zmíněný sladký mandlový olej nebo olej z hroznových semen. Přidejte až 20 kapek esenciálního oleje na 20ml nosného oleje.

Masáže jsou velmi terapeutické a mnoho lékařů opravdu je vřele doporučuje (ideálně pravidelně). Masáž obvykle skvěle funguje na všech velkých svalových skupinách v těle. Je nesmírně důležité si uvědomit, že pokud dáváte (nebo dostáváte) masáž, pohyby by měly vždy směřovat k srdci. Pokud tomu tak nebude, nebudete moci využít všech výhod masáže.

Kolik esenciálního oleje použít? Neplatí „čím víc, tím líp“

Nezapomeňte, že esenciální oleje jsou silně koncentrované rostlinné výtažky. Jako příklad, jedna kapka mladého esenciálního mátového oleje se rovná síle 28 šálků mátového čaje! Přestože to nemusí vypadat hodně, kapka nebo dvě jsou často dostatečně dost.

Doufáme, že tento článek vám poskytne dobrý přehled a informace o tom, jak začít používat éterické oleje.

A co si o esenciálních olejích ještě přečíst?

VIDEO: Esenciální oleje Young Living v televizním pořadu Vlastní cesty ke zdraví

VIDEO: Půl roku na esenciálních olejích – stojí ty oleje za to?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva