Sponzorováno

Káva před kojením – můžete si ji dát, nebo raději ne? 4.67/5 (12)

  • Konzumace kávy během kojení může být bezpečná, pokud je kávu pijete s mírou. Kofein obsažený v kávě může přecházet do mateřského mléka a ovlivnit dítě, takže je důležité brát ohled na množství kávy, které vypijete.
  • Míra konzumace kofeinu: Většina zdravotních odborníků doporučuje omezit příjem kofeinu během kojení na množství kolem 200-300 miligramů denně. To je asi množství obsažené v jednom velkém šálku (240 ml) kávy.
  • Dejte pozor na reakci dítěte: Každé dítě může reagovat na kofein individuálně. Některé děti mohou být citlivější na kofein a mohou být podrážděné nebo mít potíže se spaním, pokud je mateřské mléko bohaté na kofein. Pokud si všimnete, že vaše dítě reaguje na kofein, můžete zvážit snížení jeho množství.
  • Sledujte další zdroje kofeinu: Kromě kávy můžete získávat kofein také z jiných zdrojů, jako jsou čaj, cola, energetické nápoje a čokoláda. Mějte na paměti, že celkový příjem kofeinu by měl být v rámci doporučených limitů.
  • Pijte kávu v mírné míře: Pokud si přejete pít kávu během kojení, dělejte to v mírné míře a dávejte pozor na reakci svého dítěte. Mnoho matek může bezpečně a v pohodě vypít jeden nebo dva šálky kávy denně, aniž by to mělo negativní vliv na jejich dítě.
  • Je důležité konzultovat tuto otázku s lékařem nebo odborníkem na kojení, pokud máte obavy ohledně konzumace kávy během kojení. Každá situace je jedinečná, a proto je dobré získat individuální rady od zdravotního odborníka, který zná váš zdravotní stav a zdravotní stav vašeho dítěte.
  • TIP: Pijte kávu a kofeinové nápoje tak, abyste se vyhnula té kofeinové špičce, když dítě kojíte.

Kávička při kojení? Proč ne, ale s rozumem.

Kávička při kojení? Proč ne, ale s rozumem.

Většina kojících matek může v pohodě pít mírné množství kofeinu (např. několik šálků kávy nebo čaje každý den), aniž by to mělo vliv na jejich děti.

Množství kofeinu, které se dostane do vašeho mateřského mléka, je asi 1 % toho, co vypijete. Hladina kofeinu v mateřském mléce obvykle dosáhne vrcholu asi 60 minut po jeho konzumaci. To je dobré vědět.

Účinky příliš velkého množství kofeinu

Pokud pijete příliš mnoho kofeinu, může se stát, že vaše dítě bude nesvé, bude nervózní, bude mít koliku a/nebo špatně spát. To asi nechcete. Příliš mnoho kofeinu je u každé maminky jiné a závisí na různých věcech, například na tom, jak dobře vaše tělo kofein zpracovává. Nebo kolik vážíte. Nebo jakou kávu jste měla (turka, espresso, latte?). Jediný způsob, jak zjistit, zda přijímáte příliš mnoho kofeinu, je pozorovat své dítě.

Malí novorozenci mohou být obzvláště citliví na kofein. Novorozenému dítěti totiž může zpracování kofeinu trvat mnohem déle než dítěti o 3 nebo 4 měsíce starší.

Potravinové standardy obecně doporučují, aby denní spotřeba kofeinu do 200-300 mg byla bezpečná pro těhotné a kojící ženy. Pokud kouříte, může to zvýšit nepříznivý účinek kofeinu na vaše dítě, takže byste měli příjem kofeinu více omezit.

TIP: Pokud kojíte a máte vazospazmus, možná zjistíte, že příjem kofeinu to zhoršuje.

Sponzorováno

Přechází kofein do mateřského mléka?

Studie National Institutes of Health odhaduje, že kofein přechází do mateřského mléka v rozmezí mezi 0,06 a 1,5 procenta původní dávky. Přestože tak malé množství přechází do mateřského mléka, odborníci doporučují omezit jeho příjem, když kojíte.

Kdy je nejlepší pít kávu během kojení?

Neexistuje žádné pevně dané pravidlo, ale doporučuje se konzumovat kofeinové nápoje před polednem. Výzkumy naznačují, že hladiny kofeinu v krvi vrcholí přibližně za jednu hodinu a v mateřském mléce za jednu a půl až dvě hodiny. A i když hladiny kofeinu, které se skutečně přenášejí do mateřského mléka, jsou nízké, časem se hromadí v krvi dítěte – zvláště pokud se dítě narodilo předčasně nebo je mladší 6 měsíců. Děti mají tendenci metabolizovat kofein pomaleji. Kofein může zůstat v jejich těle až 6-10 hodin. Opět záleží a více proměnných.

Pokud máte silné obavy z toho, jak může příjem kofeinu ovlivnit dítě, můžete zvážit pití kávy těsně před nebo těsně po kojení, abyste se vyhnuli kofeinové špičce během kojení. Také je důležité si uvědomit, že péče o nové dítě může být opravdu únavná. Pokud vám konzumace kávy způsobuje potíže se spánkem nebo vede k neklidu a podráždění, možná byste měla o něco snížit příjem kávy, abyste podpořili své vlastní zdraví a pohodu.

Znáte své tělo a dítě nejlépe. Pijte kávu a kofeinové nápoje tak, abyste se vyhnula té kofeinové špičce.

Kolik kofeinu je v kávě a jiných nápojích?

Druh kávového nápoje Velikost porce Přibližný obsah kofeinu
Espresso z kávy arabica 29 ml 75 mg
Espresso z kávy robusta 29 ml 150 mg
Filtrovaná/překapávaná káva 240 ml 95 mg
Instantní káva 2 lžičky/ 240 m 65 mg
Bezkofeinová káva (espresso) 29 ml 2-5 mg
Černý čaj 240 ml 47 mg
Zelený čaj 240 ml 30 mg
Kolové nápoje 370 ml 33 mg
100 % kakaový prášek 1 lžička 12 mg
70 % čokoláda 100 g 90 mg
Bílá čokoláda 100 g 0 mg

Sponzorováno

Kolik kávy vypijete při kojení vy? Snad moc ne :) napište mi do komentářů pod článkem.

A dále si o kojení přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva