Sponzorováno

Ooforektomie – co je to a kdy se provádí? 4.45/5 (20)

  • Ooforektomie je chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny jeden nebo oba vaječníky. Tento zákrok se často provádí z lékařských důvodů, jako je například léčba rakoviny vaječníků nebo jako preventivní opatření u žen s vysokým genetickým rizikem rakoviny vaječníků.
  • Ooforektomie se také může provádět jako součást operace sterilizace ženy, známé jako tubální ligace (což je podvázání nebo zablokování vejcovodů), když je zároveň odstraněn jeden nebo oba vaječníky.
  • Tento chirurgický zákrok může mít dopady na hormonální hladiny a reprodukční schopnost ženy, zejména pokud jsou odstraněny oba vaječníky. Proto je důležité, aby ženy, které uvažují o ooforektomii, diskutovaly o možných důsledcích s lékařem a zvážily alternativy a dopady na jejich zdraví a životní styl.

Co je ooforektomie?

Ooforektomie znamená odstranění jednoho nebo obou vaječníků. Tato operace může být provedena k léčbě řady onemocnění vaječníků, včetně endometriózy a benigních nebo rakovinných ovariálních cyst. Ooforektomie může být také provedena jako preventivní operace u žen s vysokým rizikem rozvoje rakoviny vaječníků.

Vaječníky jsou žlázy mandlového tvaru umístěné na obou stranách dělohy. Ooforektomie je chirurgický zákrok k odstranění jedné nebo obou těchto žláz. Někdy je ooforektomie kombinována s jinou operací.

Různé typy ooforektomie a kombinované postupy jsou následující:

  • Jednostranná ooforektomie: Odstranění jednoho vaječníku
  • Bilaterální ooforektomie: Odstranění obou vaječníků
  • Salpingo-ooforektomie: Odstranění vaječníku a k němu připojeného vejcovodu (ten přenáší uvolněné vajíčko z vaječníku do dělohy)
  • Bilaterální salpingo-ooforektomie: Odstranění vejcovodů a vaječníků
  • Hysterektomie se salpingo-ooforektomií: Odstranění dělohy (hysterektomie) s jedním nebo oběma vejcovody a vaječníky

Ooforektomie je typicky prováděna v celkové anestezii gynekologem. Operace může být naplánována nebo provedena urgentně, v závislosti na důvodu, proč se provádí.

Chirurgické přístupy k ooforektomii

Tři chirurgické přístupy, které lze použít k provedení ooforektomie, jsou:

  • Laparoskopická chirurgie: S tímto minimálně invazivním přístupem chirurg provádí malé řezy v kůži břicha. Těmito malými řezy se zavádějí dlouhé tenké nástroje (takové, ke kterým je připojena kamera pro účely vizualizace), aby se odstranil vaječník nebo vaječníky. V některých případech chirurg používá k provedení operace robotické rameno (řízené počítačem).
  • Laparotomie (otevřená operace): Při tomto přístupu se odstraní jeden nebo více vaječníků jediným větším řezem přes břicho.
  • Vaginální chirurgie: Při tomto minimálně invazivním přístupu jsou vaječník nebo vaječníky odstraněny přes ženskou vagínu. Tento přístup lze použít, když žena podstupuje hysterektomii s bilaterální salpingo-ooforektomií.

Laparoskopická ooforektomie má obecně menší riziko infekce, bolesti a pooperačních komplikací a je, dle studií, spojena s kratší hospitalizací. Laparotomie je obecně preferována, pokud je vaječník velký nebo existuje podezření na rakovinu.

Kontraindikace

Neexistují žádné absolutní kontraindikace k ooforektomii.

Jedinou výjimkou je, že bilaterální profylaktická (preventivní) ooforektomie je kontraindikována u premenopauzálních žen, které mají průměrné riziko rakoviny vaječníků.

V jedné studii byly ženy mladší 46 let, které podstoupily preventivní ooforektomii, vystaveny zvýšenému riziku rozvoje závažných chronických stavů (např. deprese, chronická obstrukční plicní nemoc, srdeční onemocnění a osteoporóza, abychom jmenovali alespoň některé).

Potenciální rizika

Kromě uchovávání a ochrany vajíček, se kterými se žena narodí, vaječníky každý měsíc uvolňují vajíčko k případnému oplodnění. Produkují také hormony, které řídí ženský menstruační cyklus.

Jako takové může chirurgické odstranění jednoho vaječníku (jednostranná ooforektomie) způsobit problémy s plodností.

Chirurgická menopauza – Premenopauzální ženy, které podstoupí oboustrannou ooforektomii, přecházejí po operaci okamžitě a trvale do menopauzy. Je to proto, že jejich vaječníky již nemohou uvolňovat estrogen. V důsledku vstupu do menopauzy jsou ženy také neplodné a nemohou již přirozeně otěhotnět.

Kromě tohoto má ooforektomie obecná rizika operace, jako je krvácení a infekce, a rizika související s podáváním anestezie.

Rizika specifická pro ooforektomii jsou:

  • Poranění močového měchýře nebo střev
  • Tvorba jizevnaté tkáně (adheze).
  • Ruptura maligního nádoru vaječníku, která může vést k nezamýšlenému šíření rakovinných buněk
  • Syndrom ovariálního zbytku (když pacientky v premenopauzálním období pociťují příznaky, jako je krvácení nebo bolest související s tím, že část vaječníku náhodně zůstala)

Účel ooforektomie – proč se dělá?

Účelem ooforektomie je léčba rakovinného nebo nemocného/poškozeného vaječníku nebo zmírnění příznaků benigního stavu vaječníků Ooforektomie může být také provedena k prevenci rakoviny vaječníků u vybraných vysoce rizikových pacientek.

Různé problémové stavy vaječníků, které mohou vyžadovat ooforektomii, jsou:

  • Benigní nádory vaječníků nebo cysty, které nelze léčit méně invazivním chirurgickým zákrokem/procedurami (např. :?cystektomie)
  • Torze vaječníků (když se vaječník stáčí kolem vazů, které jej drží na místě)
  • Rakovina vaječníků
  • Rakovina, která se rozšířila (metastázovala) do vaječníků
  • Ovariální absces (hromadění hnisu). Tuboovariální absces je nahromadění hnisu ve vaječnících a vejcovodech.
  • Endometrióza

Pokud se při vyšetření zjistí, že žena potřebuje ooforektomii, budou nařízeny různé testy pro lékařské a anesteziologické vyšetření.

Mezi takové testy patří:

  • Krevní testy, jako je kompletní krevní obraz (CBC) a koagulační panel (pro kontrolu poruch krvácení)
  • Rentgen hrudníku
  • Elektrokardiogram (EKG)

Pokud vám byla diagnostikována rakovina vaječníků, může být provedena kolonoskopie, rentgen hrudníku a/nebo PET vyšetření, aby se zjistilo, zda se rakovina rozšířila. Váš lékař také provede krevní test CA-125, než podstoupíte operaci (nebo jinou léčbu rakoviny).

Jak se připravit na ooforektomii?

Jakmile budete naplánována na ooforektomii, váš chirurg vám dá pokyny, jak se nejlépe připravit.

Kde operace proběhne?

Operace proběhne v nemocnici nebo chirurgickém centru. Pokud je vaše operace v nemocnici, budete přijata předchozí noc (v závislosti na načasování vaší operace a preferencích vašeho chirurga).

Potvrdíte si čas příjezdu na operaci se svým chirurgem / se sestrou. Obvykle lékaři mají rádi, když pacienti dorazí včas.

Jídlo a pití

Večer před operací vám může být doporučeno sníst jen lehkou večeři s nízkým obsahem tuku.

Můžete být poučeni, abyste přestali jíst tuhá jídla po půlnoci. Ve většině případů budete moci pít čiré tekutiny a žvýkat žvýkačku až osm hodin před operací.

Pokud pijete alkohol, nedělejte to po 20:00 večer před operací (i když je lepší pít alkohol co nejdříve).

Léky

Může vám být doporučeno přestat užívat určité léky na určenou dobu. Většina chirurgů například radí pacientům, aby týden před operací přestali užívat nesteroidní protizánětlivé léky.

Informujte svého chirurga, pokud užíváte aspirin nebo jiný lék na ředění krve, jako je Coumadin (warfarin). Léky na ředění krve může nebo nemusí být nutné před operací přerušit, v závislosti na důvodu, proč je užíváte. Lékař vám v tomto jistě poradí.

Aby se předešlo chirurgickým komplikacím, je nezbytné informovat svůj chirurgický/anesteziologický tým o všech lécích, které užíváte, včetně léků na předpis a volně prodejných lécích, doplňků stravy, bylinných přípravcích a případně i o rekreačních drogách.

A konečně, váš chirurg vám může doporučit, abyste si před operací vzala nějaké projímadlo k vyčištění střev. Pokud vám váš chirurg doporučuje přípravu střev, ujasněte si přesný režim, abyste to s ním nechtěně nepřehnali nebo podcenili.

Co si vzít

Můžete být někdy požádáni, abyste se večer před operací osprchovali speciálním antibakteriálním mýdlem. To pomůže zabránit infekci. Poté, co se osprchujete, neaplikujte na sebe žádné mléko, parfém ani deodorant.

Vzhledem k tomu, že se po příjezdu do nemocnice nebo chirurgického centra převléknete do nemocničního pláště, je dobré nosit volné oblečení, které se snadno svléká. Nechte všechny šperky a piercingy doma a vezměte si s sebou malou hotovost nebo platební kartu na zaplacení drobných výdajů (v případě potřeby) během pobytu v nemocnici.

Vezměte si s sebou řidičský průkaz, kartičku pojištěnce a seznam léků.

Pokud zůstanete přes noc v nemocnici, nezapomeňte si do tašky nebo kufru zabalit následující položky:

Sponzorováno

  • Jakékoli lékařské přístroje, které používáte (např. astmatický inhalátor, přístroj CPAP nebo naslouchátka a podobně)
  • Pohodlné a volné oblečení (zejména kalhoty), ve kterém můžete jít domů
  • Nazouvací boty nebo neklouzavé pantofle na chůzi
  • Malé osobní nebo potřebné předměty (např. mobilní telefon a nabíječka, laboratorní stříška, krém na ruce nebo maska na spaní)

Změny životního stylu před operací

Pravidelné aerobní cvičení, jako je plavání nebo jízda na kole, které budete provádět před operací vám může pomoci rychleji a snadněji se zotavit po operaci. Informujte se u svého chirurga, zda je to pro vás vhodné.

Ujistěte se, že si upřímně promluvte se svým chirurgem o tom, co a kolik pijete, pokud pijete alkohol.

Zkuste přestat kouřit (i několik dní před operací) – to může pomoci předejít komplikacím, jako je špatné hojení ran nebo nepříznivé účinky anestezie. V případě potřeby vás může váš chirurg odkázat na program pro odvykání kouření, kde vám poskytnou odborníci podporu a vedení.

Ooforektomie a zachování plodnosti

Pokud chcete mít děti, promluvte si se svým lékařem o svých možnostech. Je to totiž hodně individuální, v závislosti na věku a podobně. Mohou existovat způsoby, jak zachovat vaši schopnost otěhotnět i po ooforektomii, v závislosti na vaší konkrétní situaci. Požádejte svého praktického lékaře, aby vás odkázal na lékaře zabývajícího se plodností, který s vámi probere vaše možnosti.

Například můžete předem zmrazit vajíčka (za předpokladu, že operace není naléhavá). Pak můžete být schopna otěhotnět po operaci prostřednictvím oplodnění in vitro – pokud vám nebude odstraněna také děloha, v takovém případě je náhradní mateřství další možností.

Co můžete očekávat v den operace

V den vaší ooforektomie (nebo den předem) dorazíte do nemocnice a přihlásíte se na recepci.

Po odbavení můžete být převezena na předoperační pokoj, kde se převléknete do nemocničního oblečení. Sestra poté zkontroluje váš seznam léků, zaznamená vaše životní funkce a zavede intravenózní (IV) hadičku pro podávání tekutin a léků do žíly na ruce nebo paži.

Váš chirurg vás možná přijde pozdravit a krátce s vámi zhodnotí operaci. Možná budete muset v tuto chvíli podepsat formulář souhlasu, většinou týkající se rizik spojených s operací. Váš anesteziolog vás také přijde pozdravit a zhodnotit proces anestezie a možná rizika s tím spojená.

Odtamtud vás pak dovezou na vozíku na operační sál.

Co se děje během operace

Při vstupu na operační sál vás chirurgický tým přenese na stůl.

Pokud dostáváte celkovou anestezii, anesteziolog vám podá inhalační nebo nitrožilní léky na uspání. Po tomto bodě si nebudete pamatovat nic, co se během procedury stane.

Dále pak bude do vaší průdušnice vložena dýchací trubice zvaná endotracheální trubice. Tato trubice je připojena k ventilátoru, který během operace přebírá kontrolu nad vaším dýcháním.

Pokud podstupujete vaginální hysterektomii s bilaterální salpingo-ooforektomií, můžete místo toho podstoupit jen lokální (regionální) anestezii. V takovém případě vám chirurg vstříkne do páteře znecitlivující lék. Při injekční aplikaci léku můžete cítit štípání. Dostanete také sedativum, které vám pomůže během operace usnout.

Jakmile usnete po anestezii nebo sedaci, asistent zavede Foleyův katétr k odvádění moči během operace. Nafukovací kompresní zařízení lze také umístit na vaše nohy, aby se zabránilo pooperačním krevním sraženinám.

I když se přesný průběh vaší operace bude lišit v závislosti na použitém chirurgickém přístupu a na tom, zda se provádějí i jiné operace, obecně můžete očekávat následující:

  • Řez(y): Chirurg provede jeden nebo více řezů na břiše. Velikost a počet řezů závisí na tom, zda je operace otevřená (větší) nebo laparoskopická/robotická (menší). Při vaginálním přístupu se provede řez v horní části pochvy.
  • Vizualizace: Vaječníky budou lékařem prohlédnuty přes místa řezu. Plynný oxid uhličitý může být napumpován do břicha, aby chirurg snáze viděl vše, co je potřeba.
  • Peritoneální výplach: V některých případech (pro kontrolu šíření rakovinných buněk nebo pro usnadnění stádia rakoviny vaječníků, je-li to relevantní) chirurg provede výplach peritonea. Tento postup znamená nakapání sterilního roztoku do různých oblastí v pánvi a břiše pacienta. Tekutina je poté shromážděna a po operaci odeslána patologovi.
  • Biopsie: Pokud existuje podezření na rakovinu (například zvětšená lymfatická uzlina nebo uzlina), může být odebrán vzorek biopsie nebo tkáně.
  • Odstranění vaječníků: Pomocí chirurgických nástrojů (např. chirurgické svorky nebo kleští) chirurg odstraní vaječník tak, že ho oddělí/oddělí od krevního zásobení a vazů. Při laparoskopickém přístupu se vaječník umístí do vaku, který se poté vytáhne jedním z malých řezů. Při vaginálním přístupu se vaječník odstraní vaginálním řezem.
  • Uzavření: Řez (či řezy) bude uzavřen rozpustnými stehy. Břišní řez (tj. incize) bude pokryt lepicími proužky nebo chirurgickým lepidlem.
  • Pokud jste dostala celkovou anestezii, bude zastavena. Dýchací trubice bude odstraněna a poté budete převezeni do zotavovací místnosti.

Jak dlouho trvá ooforektomie?

V závislosti na použitém chirurgickém přístupu a na tom, zda se provádějí i jiné operace (např. hysterektomie), trvá dokončení ooforektomie přibližně jednu až dvě hodiny.

Co po operaci?

Na dospávacím pokoji se budete pomalu probouzet z narkózy nebo sedace. Sestra bude sledovat vaše vitální funkce a pomůže vám zvládnout běžné pooperační příznaky, jako je bolest a nevolnost.

Jakmile se plně probudíte a budete ve střehu, budete propuštěni domů (pokud jde o ambulantní ordinaci) nebo odvezeni do nemocničního pokoje. Většina pacientek, které jsou přijaty po provedení ooforektomie, zůstává v nemocnici dvě až tři noci.

Léky proti bolesti budou nejprve podávány prostřednictvím vaší IV; před opuštěním nemocnice budete převedeni na perorální lék. Váš Foleyův katétr bude také odstraněn, než půjdete domů.

Pokud jde o stravování po operaci, bude vám doporučeno pomalu posouvat jídelníček, počínaje ledovými kostkami a pokračovat k tekutinám a pevným látkám, jak bude postupně tolerováno.

Zotavení po operaci

Až se zotavíte, můžete očekávat následující:

  • Bolest břicha/pánve je po operaci běžná, ale měla by se během několika dnů začít zlepšovat. Pokračujte v užívání předepsaných léků proti bolesti podle doporučení lékaře.
  • Po operaci je častá zácpa. Váš chirurg může doporučit změkčovadla stolice a zvýšení vlákniny ve vaší stravě.
  • Váš chirurg vás požádá, abyste chodili co nejvíce, abyste zabránili komplikacím, jako jsou krevní sraženiny nebo zápal plic.

Péče o ránu

Měli byste být schopni se osprchovat 24 hodin po operaci. Váš chirurg vám poradí, abyste místo (místa) řezu velmi jemně omyla a poté je osušte čistým ručníkem.

Chirurgické lepidlo by se mělo samo odlepit do 10 dnů po operaci. Pokud ne, měli byste být schopna ho jemně odstranit sama (nejprve však získejte souhlas svého chirurga).

Aktivita

Po operaci můžete mít specifické pokyny pro činnost, jako například:

  • Vyhnout se rychlému cvičení a zvedání více než 5kg po dobu čtyř až šesti týdnů.
  • Vyhněte se plavání nebo koupeli, dokud váš chirurg neřekne, že už můžete plavat.
  • Vyhněte se řízení po dobu dvou až čtyř týdnů (nebo déle, pokud stále užíváte léky proti bolesti).
  • Návrat do práce dva až šest týdnů po operaci.
  • Vyhněte se sexu po dobu šesti týdnů (to se může lišit podle použitého chirurgického přístupu).

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Zavolejte svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

  • Horečka nebo zimnice
  • Těžká a/nebo přetrvávající nevolnost nebo zvracení
  • Zhoršení nebo silná bolest
  • Zarudnutí, teplo, otok nebo abnormální výtok z místa (míst) řezu

Možné budoucí operace/terapie

S diagnózou rakoviny vaječníků můžete dále potřebovat další terapie, jako je chemoterapie nebo cílená terapie. V některých případech se doporučuje radiace. Pokud se rakovina opakuje a/nebo se rozšíří, může být zapotřebí další operace.

Jak vše zvládnout?

Pokud jste podstoupila ooforektomii, zejména kvůli rakovině nebo jiné závažné diagnóze, je normální v sobě zažít smršť emocí. Můžete se cítit skleslá, ustaraná, vystrašená, naštvaná nebo podrážděná.

Snažte se být k sobě v týdnech a měsících po operaci laskavá a nebojte se požádat své blízké o podporu.

Promluvte si se svým chirurgem nebo obvodním lékařem, pokud zaznamenáte příznaky deprese před nebo po operaci. Může vám prospět návštěva poradce nebo terapeuta.

A pár slov na závěr

Podstoupení ooforektomie má tendenci být více náročné na psychiku, než jiné břišní operace kvůli potenciálním důsledkům operace – okamžitá menopauza, neplodnost, zvládnutí diagnózy rakoviny atd.

Snažte se o této operaci dozvědět co nejvíce. S jakýmikoli dotazy nebo obavami se nezapomeňte obrátit na svého lékaře. Ten je nejlepší zdroj informací. Jsou tu od toho, aby vám pomohl a zajistil, že vaše operace proběhne co možná nejlépe.

Sponzorováno

Podstoupila jste ooforektomii? Napište nám o tom do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva