Máte vysoký cukr? Pozor na to, co může způsobit 4.89/5 (18)

Sponzorováno

Co může způsobit vysoká hladina cukru v krvi?

Co může způsobit vysoká hladina cukru v krvi?

Když máte vysoký cukr, je vám jasné i to, že největším vaším problémem je cukrovka. Když se podíváme na statistiky, tak je právě tato nemoc bohužel stále častější. A to i u mladších generací. Málokdo však ví, že cukr nesouvisí jenom s cukrovkou. Může mít za následek i několik dalších zdravotních problémů. My se na ně podíváme v tomto článku.

Jak cukr eliminovat?

Vždy je lepší myslet na to, jak cukr eliminovat z jídla, než na to, jak snížit jeho hodnotu přímo v krvi. To potvrzují i lékaři, kteří se shodují na tom, že prevence je vždy lepší. Proto je třeba eliminovat ze stravy vše, co je doslova plné cukru. Primárně je nutné číst složení, jelikož jedině tak si můžete být jisti, že zjistíte, kolik cukru jednotlivé potraviny obsahují. Co je největší problém?

 • Sladké limonády
 • Klasická sladká jídla
 • Cukrovinky a zákusky

Pokud už bez cukru nemůžete být a milujete sladké, zkuste ten klasický nahradit něčím jiným. Do popředí se dostává třeba stévie. Stejně jako může pomoci med, nebo datle. I zde ale myslete na to, že méně znamená více.

A proč cukr eliminovat? Na důvody se podívejte právě nyní.

1. Rizikem je vysoký cholesterol

Pokud máte vysoký cholesterol spojený s tím, že je ve vaší stravě nadměrné množství tuků, máte samozřejmě pravdu. Není to ale jediný původce, jelikož rizikem je také nadměrné množství cukru. Často dochází k tomu, že cukry a škroby jsou přidávány do odtučněných výrobků, čímž vašemu zdraví nijak neprospívají. A jak je možné, že právě cukr způsobuje vysokou hladinu cholesterolu? Za vše může hormon označovaný jako inzulin. Pokud se do vašeho těla dostane nadměrné množství jednoduchých cukrů, vzroste hodnota inzulinu. Vlivem toho se aktivují enzymy, pomocí kterých játra začnou vyrábět cholesterol.

A co cholesterol může způsobit, to už je celkem jasné. Lékaři v tomto ohledu bijí na poplach, jelikož hlavním rizikem jsou různorodá srdečně-cévní onemocnění. Mluvíme pochopitelně o cholesterolu, který se označuje jako špatný. Potom existuje ještě ten dobrý, ale zde musíme říci, že to rozhodně není tento konkrétní případ.

2. Pozor i na problémy s játry

Ano, i ty se mohou objevit, pokud je ve vašem těle nadměrné množství cukru. Dá se říci, že se objeví stejný jev, jako v případě, kdy byste pravidelně pili alkohol. Ostatně není to zase až tak něco výjimečného, jelikož alkoholické nápoje neobsahují jenom alkohol jako takový. Obsahují i velké množství cukru. I když je potížím s játry přisuzováno hlavně ono působení alkoholu, negativní vliv má také cukr. Navíc i ten může způsobovat závislost.

A co se tedy v oblasti těchto vnitřních orgánů děje, pokud konzumujete cukru více, než je zdrávo? Pokud je jeho součástí i takzvaná fruktóza, což je poměrně běžné, tak dochází k její přeměně na tuk, a právě tento tuk se začíná ukládat ve vnitřních orgánech. Játra nevyjímaje. I když sami mají schopnost regenerace, stále je zde riziko jejich velkého poškození. I to je důvod, proč se cukru vyhnout. Samozřejmě v případě poškození jater je to podobné, jako u alkoholu. Roli zde hraje jak četnost dané konzumace, tak i množství. Když to přeháníte, nebo jste dokonce na cukru závislí, již mluvíme o situaci, že to problém opravdu je. A ne malý.

Sponzorováno

3. Nezapomínejme na obezitu

Třetím problémem, který je spojený s cukrem, je pochopitelně obezita. Nejde jenom o to, že by škodil výhradně jenom cukr, jelikož vliv na nadváhu má také tuk a řada jiných dalších látek. Každopádně cukr dominuje. A čím je jídlo nebo pití sladší a čím je vyšší jeho kalorická hodnota, tím pochopitelně hůře. Co tedy dělat? Logicky se všem těmto negativům vyhnout, jelikož jedině tak zajistíte, že vaše tělo bude jak dobře vypadat, tak bude i zdravé. S čím je totiž obezita často spojována?

 • Omezení pohyblivosti
 • Výrazné zatížení pohybového aparátu
 • Minimální fyzická kondice

Když už cukr, tak nejlépe s vlákninou

Je jasné, že ne vždy se dá cukru vyhnout. Už jenom proto, že v některých jídlech je přirozenou součástí. Pokud tedy nemůžete cukr eliminovat, snažte se alespoň o to, abyste do těla dostali dostatečné množství vlákniny. Ta totiž pomáhá. Nejenom v tom, že navozuje pocity sytosti, a tak sladkého jídla sníte méně. Také dokáže aktivovat enzymy, které zajistí štěpení cukrů. Díky tomu nemají tolik negativní účinek právě na vaše zdraví.

Příkladem takové potraviny je rozhodně ovoce. Z toho důvodu nemusíte mít obavy spojené s jeho konzumací. Příkladem takového ovoce jsou třeba jablka, stejně jako to mohou být banány. Ani s jinými druhy se ale obávat nemusíte.
Stejně tak můžete do své stravy zařadit i jídla, jako jsou luštěniny. Typickým příkladem je čočka, nebo i fazole. Doporučíme také různé druhy obilovin, celozrnné pečivo, ale i ořechy. Důležité je hledět také na hodnotu glykemického indexu. Čím méně bude hodnota krevního cukru ve vaší krvi kolísat, tím lépe v souvislosti s celkovým zdravým vašeho těla. Optimální je proto jíst takové potraviny, které neobsahují jednoduché cukry, ale naopak obsahují ty složité. Tedy takzvané sacharidy. Ty nejenom nezpůsobí dané problémy tak hojně, ale také jsou velmi důležitými látkami, pokud jde o dostatek energie. Podívejte se na zdroje jednoduchých a složitých sacharidů.

Jak poznáte, že máte hodně cukru v krvi?

Tohle je 12 skrytých příznaků toho, že možná máte hodně cukru v krvi:

 1. Máte neustále hlad
 2. Jste unaveni
 3. Hodně chodíte čůrat
 4. Máte často suché rty, jste žízniví
 5. Klesá vám hmotnost
 6. Rostou infekce v těle
 7. Máte suchou pokožku
 8. Máte problémy s koncentrací
 9. Rozmazané vidění
 10. Hůře se vám hojí různá poranění (hlavně na nohou)
 11. Klesá vaše libido
 12. Jste podráždění

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Závislost na cukru

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva