Sponzorováno

Léčivá síla stromů a lesů – stromy a zdraví – na co který strom pomůže? 4.78/5 (41)

I stromy mohou léčit...

I stromy mohou léčit…

Pomohou vám při únavě, když máte revma, stresu i při ženských onemocněních. Navíc jsou dostupné pro každého a zdarma. Jsou to stromy. Stromy, které mají energii.
Stromy jsou opravdu zázračné, čistí vzduch od prachu, vytvářejí ozon, snižují hlučnost v okolí, pomáhají stabilizovat teplotu vzduchu, zadržují vodu v krajině a udržují její koloběh. Navíc využívají přijaté sluneční světlo na přeměnu anorganických látek na organické a na vytváření kyslíku. Pobyt v lese je proto osvěžující a posilující pro tělo i pro psychiku.

Vlastnosti stromů a jejich působení na člověka zkoumá a využívá léčebná metoda dendroterapie. Tvrdí, že les nemá blahodárný vliv jen vzhledem k čistšímu vzduchu či díky vůni zeleně. Stromy jsou podle ní i pramenem léčivé energie, přičemž každý má vlastní, specifické uzdravující „schopnosti“. Vyzkoušejte je i vy!

Jak na to? Jak získat energii ze stromů?

Vyhledejte si hezký, zdravý zelený strom na příjemném suchém a slunném stanovišti. Může vás přitahovat vzhledem, ale i svou vůní. Obezřetně k němu přistupte, můžete ho dokonce oslovit a poprosit o pomoc s konkrétním problémem. Obejměte jeho kmen nebo jej hlaďte dlaněmi. Dotýkejte se i větví či kořenů a vnímejte detaily jeho kůry, listů či jehličí.

Pokud se stydíte objímat strom, opřete se o něj zády nebo se k němu posaďte. Můžete přidat pár jednoduchých protahovacích cviků. Tento kontakt však v každém případě posilněte hlubokým dýcháním. Nechte přitom své myšlenky volně plynout nebo meditujte. Setrvejte v jeho přítomnosti tak dlouho, dokud máte dobré a příjemné pocity. Na závěr se rozlučte a stromu věnujte kvítek nebo kamínek za jeho podporu.

Tip od Rehabilitace.info: Nemáte vztah k meditaci? Obklopeni stromy si dopřejte piknik nebo čtěte, fotografujte, kreslete, luštěte křížovky …

Každý strom je specialista na něco jiného

Dub

Dub je symbol síly, moudrosti a pořádku. Navštivte ho, když se neumíte v životě v něčem rozhodnout, když jste unavení, chronicky nemocní nebo těžce odoláváte tlakům okolí. Poradí si i se zánětlivými onemocněními. Je symbolem dlouhověkosti a síly a moci. Už naši předkové ho považovali za posvátný. Znamená pohyb av minulosti ho považovali za strom soudu, umění a osvícení. Dubová kůra má protizánětlivé účinky, zastavuje průjem a krvácení. Používá se při špatném trávení a hemoroidech. Přikládá se na špatně se hojící rány a i proti pocení.

Lípa

Lípa přitahuje do života harmonii v mezilidských vztazích i partnerskou lásku.

Tis

Byl považován za posvátný strom – vládce duší. Téměř ve všech evropských kulturách tis znamenal příchod smrti a rostl zejména na hřbitovech. Kromě jeho červených plodů je všechno jedovaté. Tis chrání před temnými vlivy, ale vyvolává i vzpomínky na minulou existenci.

Bříza

Bříza pomáhá udržet si mládí, radost ze života a tvořivost. Pročišťuje organismus a působí i při ženských onemocněních. Zahání melancholii a vyvolává dobrou náladu. Má uklidňující účinky na nervovou soustavu. Strom s bílou kůrou se považuje za strom mládí. Jsou to stromy milenců a sexuality. Podle lidové tradice chlapci stavěli svým dívkám pod okna „máje“, čímž vyjadřovali svou touhu po svatbě a potomcích. Bříza rozproudí energii, odstraňuje nechutenství, úzkost, sklíčenost, depresi a uklidňuje nervovou soustavu. Podporuje látkovou výměnu, zmírňuje artritidu, dnu a léčí kožní onemocnění. Podívejte se jaké účinky na zdraví má březová voda.

Vrba

Vrba vám pomůže uklidnit se při nervozitě a podrážděnosti. Svými spuštěnými větvemi představujícími smutek přitulí každého se zlomeným srdcem. Vrba je symbolicky i stromem zesnulých. Z vrby vycházející melancholie přechází na citlivé lidi a připomíná pomíjivost pozemského života. Posiluje pocit odpovědnosti. Konejšivě působí na ty, kteří prožívají vnitřní chlad, nenávist a nemají dostatek odvahy. U lidí se silným charakterem posiluje léčitelské schopnosti.

Olše

Olše podporuje ženskost, smyslnost a mateřství. Nejvíce ze všech stromů ji ovlivňuje měsíční světlo, proto se v její blízkosti posilují spiritualistické schopnosti. Povzbuzuje ženské a mateřské impulsy, smyslnost a odstraňuje s tím spojené emoční bloky.

Buk

Buk vám uleví při onemocněních, které souvisí se psychikou. Pomáhá při učení a navozuje vnitřní pohodu. Je magickým symbolem života. Buk je i symbol hlavy. Pokud se opřete o buk a necháte, aby vám pročistil energetické kanály, dokáže vás zbavit nebo zmírnit bolesti hlavy a migrény. Je to strom filozofů, podporuje mentální činnost, vyjasňuje myšlenky a zvyšuje tvořivost. Řekové posílali k buku neplodné ženy v naději, že jim strom svou životodárnou energií pomůže zplodit potomka. Buk je i ochráncem, Slované věřili, že tam, kde roste buk, nemohou uškodit žádné čáry.

Sponzorováno

Ořech

Ořech harmonizuje krevní oběh a dýchání. Posiluje sebejistotu, odvahu a dává pocit svobody.

Kaštan

Kaštan uklidňuje, zmírňuje napětí a strach. Léčivě působí na nohy – od kostí a kloubů přes žíly a svaly až po pokožku.

Třešeň

Třešeň posiluje psychickou stabilitu a poskytuje ochranu před tlakem vnějšího světa.

Jabloň

Jabloň dodává životní sílu a podporuje dlouhý život.

Borovice

Borovice vám pomůže zrealizovat vaše sny a touhy. Ulevuje i při revmatických bolestech a posiluje oslabený organismus. Posiluje plíce, dodává životní energii, radost. Zahřívá srdce a dokáže odplavit smutek. Usnadní odpouštění a pomůže zbavit se špatného svědomí. Pobyt v její blízkosti posiluje paměť a navrací duševní rovnováhu. Má antiseptické účinky. Inhalací se zbavíte rýmy.

Smrk

Smrk harmonizuje a pročišťuje organismus, pomáhá i při únavě. Přináší klid a mír do duše. Je dokázáno, že smrk má schopnost důkladně pročistit vzduch. Smrk má ochrannou moc a na některých místech ho i dnes vysazují, aby chránil dům a rodinu před zlem, nemocemi a nepřízní osudu.

Jedle

Jedle navrací v těžkých životních situacích sílu a chuť žít. Pomáhá při onemocněních dýchacích cest a krevního oběhu. Rozvíjí vůli a zásobuje nás životní energií. Je to strom Vánoc, ohlašuje příchod nového roku a čas znovuzrození. Posiluje intuici a její léčivá energie podporuje prokrvení těla. Léčí plíce, zahleněné dýchací cesty, bronchitidu a urychluje hojení ran. Zmírňuje některé srdeční potíže a bolesti hlavy. Kouř z jedlového jehličí čistí atmosféru. A super je i jedlový olej.

Jasan

Spojuje všechny úrovně života. Jeho síla rozvíjí vůli a probouzí v člověku mystickou sílu. Povzbuzuje funkci jater, ledvin, zmírňuje horečku, nachlazení a obyčejným dotekem může hojit i rány.

Využijte ze stromů vše – od listů po kůru

 • z listů či kůry se připravují odvary na konkrétní onemocnění
 • z pupenů listů a květů se získávají léčivé výtažky známé jako gemmoterapeutika
 • ze šťáv stromů se připravují aromatické silice pro aromaterapii
 • extrakty z listů, kůry či plodů se přidávají do kosmetických produktů
 • harmonizační a uklidňující účinky má i dřevěný nábytek, podlahoviny, bytové doplňky a hračky

Tip pro čtení: Kůra ze stromů a keřů pomáhá našemu zdraví

Kdy je vhodný čas na získávání energie ze stromů?

V blízkosti aury stromu můžete čerpat jeho sílu stále. Když se však stromu dotýkáte, jde o zásah do jeho energetického systému. Například listnaté stromy jsou velmi citlivé v období rašení, tehdy byste se jich neměli dotýkat. Léčivá síla stromů se odčerpává i při dešti. V zimě se zase veškerá energetická síla stromu hromadí v kořenech. Dobré léčebné a relaxační účinky mají v době přibývajícího měsíce. Dva dny před a po úplňku převládá v horní polovině stromu energetické napětí. Při ubývajícím měsíci léčivá energie stromu odstraňuje bloky v našem fyzickém i psychickém světě. Největší léčebný potenciál mají kvetoucí stromy. V průběhu dne mají stromy optimální sílu po 14. hodině a trvá do 17., kdy strom usíná.

Co hojí a léčí stromy

Největší množství léčebného magnetismu má bříza, dub, lípa, smrk a borovice, málo magnetismu mají ovocné stromy a akáty. Lidé se slabým krevním oběhem, kterým je stále zima, jsou často unavení a bez nálady, by měli vyhledat energetické vyzařování jehličnatých stromů. Pokud se cítíte slabí, najděte si dub, zdroj vitality a energie. Při problémech s láskou vyhledejte lípu. Sebevědomí vám zvedne jedle a pokud jste nešťastní nebo nervózní, pomůže bříza. Své trápení můžete svěřit kaštanu. K topolu nebo kaštanu se postavte i tehdy, když se potřebujete zbavit napětí, zánětu, nebo si pročistit tělo. Lípa, strom Slovanů, je symbolem smíření a lásky. Její voňavý květ je účinný proti rýmě a nachlazení. Pokud si sednete pod lípu v době jejího kvetení, v duši se vám rozprostře klid, láska a optimismus. Bezinky měla blahodárný účinek na vyléčení mnoha onemocnění. Plody kaštanovníku nošeny v kapsách nás zase ochrání před revmatismem. Javor zmírňuje horečnaté stavy a třešeň chrání před temnými vlivy. Jabloň má sílu nesmrtelnosti, hruška očišťuje organismus, zmírňuje dnu a revmatismus.

Co si přečíst na toto téma?

VIDEO: Léčení za pomoci stromu

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Léčivá síla stromů a lesů – stromy a zdraví – na co který strom pomůže?”

  1. Dobrý den, Váš článek se mně líbil a tak ho sdílela na sociální síť a přišel mně dotaz na který neumím odpovědět . Mohu vás požádat o pomoc?? Tady je ta otázka jednoho pána . děkuji předem.
   O jakou energii stromu se jedna? Je to použito jako ezo vyraz nebo se tím mysli nějaká skutečna energie?

   • Ochrana před úpalem, čistší vzduch, lepší dýchání, zdravější spánek, úleva od stresu, prevence nemocí a obrana před depresí – stromy a zeleň nabízejí řadu zdravotních výhod. Výsadba více stromů zkrášluje městské čtvrti a zároveň pomáhá obyvatelům cítit se lépe. Nejde však jen o městské prostory. I ve vysoce zalesněných oblastech je ztráta stromů spojena s nárůstem nemocí a vyšší úmrtností. Takže vliv stromů na zdraví je neoddiskutovatelný :)

    Co se týče energie ze stromů, je na to mnoho studií. Záleží, jak se na to díváte. Bylo zpozorováno, že mezi kmenem stromu a okolní půdou existuje trvalý rozdíl elektrického potenciálu a proudu, což má jasné vyhlídky na použití pro napájení bezdrátových senzorových sítí v lesích. Takže ano, i energie jako fyzikální veličina je zde obsažena.

    Zajímavá studie je například tato: https://www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130116163823.htm

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva