Sponzorováno

Dubová kůra a dub – přínosy pro zdraví 4.94/5 (17)

Dubová kůra a dub - přínosy pro zdravíTvrdé bukové dřevo se používá hlavně ve stavebnictví a nábytkářství a zvláště žádané je ve vodním stavitelství, protože pobytem ve vodě se jeho vlastnosti ještě zlepšují. Ale víte o tom, že léčivé složky dubové kůry se využívají v léčitelství?

Dlouhověkost dubů

Dub je opadavý až 40 m vysoký strom s červeně zbarvenou kůrou, která však může postupně šednout. Listy se sbírají na koncích větví, jsou krátce řapíkaté. Dub kvete v jehnědí a plodem je žalud. Tento strom se údajně může dožít až 1500 let.

Kde rostou duby?

Dub letní u nás roste zejména v teplých oblastech, dub zimní v oblastech chladnějších. Různé druhy dubu lze nalézt prakticky téměř na všech kontinentech.

Léčivé složky dubu

Tvrdé dubové dřevo se používá hlavně ve stavebnictví a nábytkářství a zvláště žádané je ve vodním stavitelství, protože pobytem ve vodě se jeho vlastnosti ještě zlepšují. Léčivé složky dubové kůry se využívají v léčitelství. Častěji se používá kůra z dubu zimního.

Dub byl odjakživa symbolem síly, dlouhověkosti a odolnosti. Je považován za německý národní strom a symbol německého národa.

Léčivé účinky dubové kůry

Kůra se z dubu sloupává mladá a hladká, nejlépe na jaře. Suší se při teplotách do 50 °C. Dubová kůra působí protizánětlivě, protikrvácivě, protialergicky a chrání pokožku nebo tkáň před mikroby, plísněmi a viry.

Odvar z dubové kůry se používá při hemeroidech (na hemeroidy mohou pomoci i bylinky), kožních problémech, lehčích omrzlinách nebo popáleninách, proleženin. Zmírňuje pocení nohou a šíření plísní na nohách, je vhodná pro výplach nebo sedací koupel při poševních infekcí. Dále může posloužit jako kloktadlo při zánětech hrtanu nebo sliznice ústní. Pití odvaru pomáhá při průjmech a zánětech trávicího ústrojí.

Dávkování a způsob přípravy odvaru

Na 1 litr odvaru k obkladům nebo jako přísada do koupele stačí 150g dubové kůry (cca dvě hrsti). Kůru je třeba alespoň 10 minut povařit, aby se rozpustily léčivé třísloviny. Pro léčbu hemoroidů je vhodná asi půlhodinová teplá sedací koupel. Pro vnitřní použití se vaří jedna čajová lžička dubové kůry v 2 dcl vody.

Sponzorováno

Kapky z dubu

V lékárnách lze zakoupit nejen sušenou dubovou kůru, ale i dubové kapky nebo dubové masti. Dubové kapky se používají k výplachu nosu, úst i krku, na ošetření drobných ranek ak dezinfekci kůže po kousnutí hmyzem.

Mast z dubu

Dubová kůra se přidává do masťových základů na výrobu dubové masti, která se osvědčuje zejména při ekzémů.

Vnitřní a vnější použití produktů z dubu

Vnitřní použití

Co se týče vnitřního využití, kůra dubu může v některých případech lidí se zvýšenou citlivostí vyvolat alergické reakce a proto je třeba ji používat opatrně. Dubová kůra může pomoci při problémech s průjmem a při různých žaludečních nebo střevních katarech. Je využitelný i při vnitřním krvácení v menším rozsahu, při zánětech trávicího traktu, ale například i při krvácení z konečníku a při výskytu hemoroidů, ačkoli samozřejmě vážné stavy musí léčit lékař.

Na vnitřní použití se dá koupit například v lékárně i již hotová dubová kůra na vytvoření léčivého čaje. Obvykle stačí přidat jednu nebo dvě čajové lžičky dubové kůry, zalít 250 ml vroucí vody, nechat pak tuto směs zhruba 8 až 10 minut louhovat a pak to celé přecedit, aby v čaji nezůstaly nějaké zbytky. Následně je možné takový čaj pít, obvykle ve dvou až třech dávkách za den, přičemž při užívání by měl člověk pocítit úlevu při žaludečních a střevních potížích.

Vnější použití

Vnější použijtí dubové kůry může být mnohostrannější. Používá se například na odvar na kloktadlo při zánětech sliznice dutiny ústní nebo hrtanu, také se může přidat do ústních vod pro lepší zacelení drobných ranek v ústní dutině při běžném používání. Kůra se může přidat i do koupeli, přičemž takový koupel má blahodárné účinky na lidskou pokožku, například když člověk chce regenerovat kůži po menších omrzlin, popálenin, hemoroidech.

Také je dobrá dubová kůra i na nadměrné pocení nohou a má i protizánětlivé účinky, takže se používá při drobných poraněních a ranách, které se těžší hojí a to ve formě obkladů. Koupel zabraňuje i poševním infekcím nebo šíření plísní na nohou. Na venkovní použití se připravuje odvar z dubové kůry, kde se přidají tři lžičky této kůry, 4 dcl vody a to celé se vaří 10 minut. Na koupel třeba litr vody a vaření alespoň 30 minut. Nezapomeňte následně vždy vše scedit.

Dubová kůra v těhotenství

Sponzorováno

Během těhotenství postihují ženy velmi často křečové žíly a hemeroidy a právě zde je dub a jeho kůra velmi dobře využitelná pro vnější použití. Ať už ve formě sedacích koupelí z odvaru kůry, případně ve formě oleje nebo masti, která se aplikuje na postižené místo přímo na pokožku. Také se doporučují i obklady s použitím odvaru z dubové kůry. Co se však týče vnitřního využití, během těhotenství by měly maminky vyhýbat použití kůry vnitřně, taktéž i během kojení.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva