Sponzorováno

Basmati rýže – sypaná rýže basmati – recept 4.67/5 (15)

Basmati rýže

Basmati rýže

Dnes se podíváme na recept sypné rýže Basmati.

Co je to vlastně ta basmati rýže?

Rýže Basmati je druh bílé rýže běžně pěstované v Himalájích, Indii a Pákistánu – přičemž Indie produkuje asi dvě třetiny světových dodávek. Jedná se o dlouhozrnnou rýži, která se vyznačuje lehkou ořechovou chutí a květinovým aroma, a je oblíbená jako příloha pro kari.

Rýže Basmati je velmi oblíbená a podává se s různými indickými kari, protože načechraná zrna rýže ochotně nasávají omáčky.

Výživové hodnoty

Jeden šálek rýže basmati obsahuje 210 kalorií a neobsahuje tuky. Poskytuje 17 procent doporučeného denního příjmu sacharidů a 5 gramů bílkovin. Hnědá rýže basmati má vyšší obsah vlákniny a představuje tak 28 procent jejího doporučeného denního příjmu.

Nachystejte si tyto ingredience

Vaření je vždy umění a vaření sypané rýže Basmati chce praxi. :-) Pravdou však je, že vaření sypané rýže je stejně jednoduché jako příprava těstovin, potřebujeme pouze dobrou rýži Basmati. Pojďte si se mnou uvařit aromatickou a nadýchanou měkkou sypanou rýži.

Dobrou rýži si můžeme vždy zakoupit v indickém obchodě. Já jsem tentokrát koupil basmati rýži v běžném supermarketu.

Metody vaření sypané rýže

V zásadě existují dvě metody pro vaření sypané rýže:

Metoda vaření bez pokličky

Rýže je vařena ve větším množství vody, stejně jako brambory nebo těstoviny a pak se jenom přecedí.

U této metody přivedeme vodu k varu ve velkém hrnci. Přidáme 1/2 až 1 čajové lžičku soli. Můžeme použít i více aromatických látek. Pro představu – 60 g rýže je cca porce pro jednu osobu. Rýži opravdu dobře promícháme ve vodě, snížíme teplotu a vaříme. Doba vaření závisí na druhu rýže. Jakmile máme rýži hotovou, přecedíme a promícháme ji vidličkou. Můžeme přidat trochu másla nebo oleje dle potřeby. Necháme 5 minut odstát a opět trochu vidličkou promícháme a můžeme opět přidat trochu másla nebo oleje.

Sponzorováno

Metoda vaření pod pokličkou

Rýže je vařená s odměřeným množstvím vody v přikrytém hrnci. Tzn. že nám rýže absorbuje všechnu vodu. Dáme si do hrnce cca 250g/300ml (na 4 porce) sypané rýže. V poměru 1:2 (hrnek rýže:dva hrnky vody). Poměr vody k rýži může být upraven, záleží opět na druhu rýže. Přidáme asi 1 lžičku soli. Přivedeme k varu, zamícháme, přikryjeme pokličkou a snížíme teplotu. Po celou dobu vaření nezvedáme pokličku. Až budeme mít rýži uvařenou, dáme hrnec stranou a necháme ještě 5 minut odstát. Před podáváním rýži načechráme vidličkou a přidáme trochu másla pokud je potřeba.

Tuto metodu si spolu ukážeme.

KROK 1:
Rýži si dobře opláchneme. Tím odstraníme škrob vyrobený z rýžového zrna, abychom neměli rýži „gumovou“. Měli bychom si rýži propláchnout nejméně třikrát, tak získáme skoro „čistou“ vodu. Dáme rýži do velkého hrnce a přidáme tolik vody, aby byla rýže zcela pod vodou. Necháme rýži ve vodě po dobu 15 minut. (Tento krok můžeme vypustit, pokud máme naspěch.)

KROK 2:
Vložíme rýži do studené vody v hrnci v poměru: 1 hrnek rýže : 2 hrnky vody a přivedeme k varu.
Přidáme aromatické koření – kardamom a hřebíček. Chceme-li uvařit aromatičtejší rýži můžeme přidat další koření jako – celou skořici, bobkový list a kurkumu v prášku. Nakonec přidáme máslo a sůl.

Doma jsme vždy použili články na prstě k měření vody. :-) Abych byl upřímný, tak já stále používám prsty k přesnému odměření poměru vody a sypané rýže.

KROK 3:
Přivedeme vodu s rýži do varu, pak snížíme teplotu a přikryjeme pokličkou. Vaříme rýži cca 8-10 minut. Necháme rýži přikrytou, sejmeme ji z plotny a necháme stranou po dobu 15 minut.

Krok 4:
Po 15 minutách rýži zkontrolujeme. Pokud se Vám zdá, že ještě není dostatečně měkká, můžeme ještě chvíli pod pokličkou nechat. V případě, že rýže vypadá vysušeně, můžeme přidat trochu vroucí vody (ne, příliš mnoho). Když má rýže správnou strukturu, můžeme okamžitě dát do servírovací misky.

A jakou rýži máte rádi vy?

Co si dále přečíst o rýži

VIDEO: Jak uvařit rýži? – Roman Paulus

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva