Sponzorováno

Zapisování jídelníčku a stravovací deník – bedlivé sledování toho, co jíte, je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zhubnout 4.71/5 (17)

Pro zapisování jídelníčku jsou fajn i některé aplikace v mobilu.

Pro zapisování jídelníčku jsou fajn i některé aplikace v mobilu.

Sledování toho, co jíte, je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak dosáhnout svých cílů při snižování hmotnosti – to ukazuje nový výzkum, navíc dodává, že toto sledování trvá méně než 15 minut denně.

Pokud jste jedním z milionů Čechů, kteří chtějí zhubnout, někdy je to pro vás jistě otravné a skličující. Museli jste asi přejít na jinou stravu (přidali jste více výživných složek do jídla), udělali jste si nový režim cvičení, který vám vyhovuje. To vše je super. A my pro vás máme další zajímavou změnu ve způsobu, jakým žijete svůj život.

Nový výzkum naznačuje, že sledování toho, co jíte, může být nejefektivnější součástí jakékoli snahy o hubnutí – a trvá to méně než 15 minut denně.

Pokud si do něčeho kousnete, zapište si to

Studie, která byla publikovaná v časopise Obesity, se zabývala tím, jak 142 lidí po dobu 6 měsíců sledovalo vlastní stravu prostřednictvím online aplikace. Prošli také školením vedeným vyškoleným dietologem. Prostřednictvím programu si účastníci zaznamenávali denní příjem jídla.

Nejúspěšnějšími účastníky studie byli ti, kteří skončili ztrátou 10% ze své tělesné hmotnosti a v prvním měsíci studijního období každý den denně strávili 23,2 minut vlastním monitorováním. Na konci studie klesla průměrná doba sledování na 14,6 minut.

Sledování toho, co jíte není snadné! Musíte se pokusit odhadnout, jaké potraviny v databázi odpovídají jídlu, které jste jedli – to není úplně malý úkol, když například jíte v restauraci – musíte vážit a měřit jídlo, pokud má být odhad správný. Musíte mít na to čas, a musíte si přiznat, že jste právě snědli to, co jste snědli. Přiznejme si to. Ruku na srdce. Mnoho lidí se bojí čelit realitě toho, co si vložili do úst.

Je snazší v hlavě odmítnout to, že pravidelné druhé večeře se mohou výrazně podepsat na naší váze. Ale můžeme to v hlavě odmítat jen do té doby, dokud nebudeme konfrontováni s tím, co je napsáno na papíře nebo v aplikaci v našich telefonech.

Opravdu to nezabere tolik času

Mnoho lidí také vidí problém v tom, že sledování zkonzumovaného jídla, je jen další věcí, o které musí během dne přemýšlet nebo je to úkol, kvůli kterému musí koukat do počítače nebo telefonu. Studie však ukazuje, že časový závazek požadovaný pro tento druh sebe-monitoringu je docela minimální.

Všichni bychom lhali, kdybychom říkali, že 15 minut denně bezmyšlenkovitě nesurfujeme Facebookem nebo Instagramem. Proč nepřesměrovat kousek z tohoto času na produktivní, zdravý zvyk? Zkuste to, určitě se to dlouhodobě vyplatí.

Sponzorováno

A proč vlastně zapisování jídelníčku pomáhá?

Proč pomáhá vlastní monitorování? Počítání kalorií je jednou z efektivních strategií, díky které můžete zvládnout vlastní váhu. Je velice pravděpodobné, že lidé, kteří se ve studii sami sledovali, si více uvědomovali, kolik toho konzumují. A výsledek? Tito lidé byli více úspěšní v hubnutí.

Jak u toho vydržet?

Tato „sebekontrola“ může být užitečná jak pro pozitivní posílení zdravé upřímnosti, tak pro vaši vůli. Pokud se večer podíváte na množství zdravého jídla, které jste přes den snědli, je to jistě příjemné a obohacující. Ano, mohli bychom velmi snadno říci: „Ach, zapomněl jsem si zapsat, že jsem měl dneska po obědě nějaký zákusek. Ale to nevadí.“ Ale ono to vadí. Pište si tam vše opravdu poctivě.

Jinými slovy, tento sebe-monitoring nám umožní snáze dělat správná rozhodnutí, co se jídelníčku týče.

Je to jednodušší, než si myslíte

Zkuste jedno rychlé hledání na Googlu a najdete nespočet aplikací a produktů, jejichž cílem je poskytnout lidem užitečné nástroje pro zaznamenání a měření jejich cílů při snižování tělesné hmotnosti.

Počet různých aplikací a deníčků se může zpočátku zdát ohromující, ale jak se rozhodnete sledovat to, co jíte, není tak důležité jakou aplikaci používáte, jako spíše samotný fakt, že jste s tím začali.

Do telefonu jsou to například tyto aplikace (najdete zdarma v Google Play):

 • Stravovací deník
 • Jídelníček
 • Kalorické tabulky

Výzkum podtrhuje účinnost sebepozorování jako chování, které je „silně spojené s úspěchem při hubnutí“. Nalezení jakéhokoli způsobu, jak sledovat příjem jídla, „bude užitečné při hubnutí a udržení cílové hmotnosti.“

Udělejte to tak, jak je to pro vás co nejvíce pohodlné a snadno aplikovatelné při vašem denním plánu.

Jste-li člověk, který si rád ručně píše seznamy úkolů, možná je pro vás písemná forma nejlepší. Pokud často používáte telefon, tablet nebo počítač k práci nebo volnému čase, bude možná nejúčinnější systém sledování potravin založený na aplikacích nebo online programech.

Je důležité najít systém, který se vám líbí a který vám vyhovuje. Jinak bude touha skončit mnohem silnější. A to nechcete. Často říkáme, že nejlepší forma cvičení je ta, která vás baví a naplňuje, ať je to cokoliv. To stejné platí i pro monitoring vašeho jídelníčku.

A co vy? Vedete si nějak svůj jídelníček? Budeme rádi za tipy a doporučení pod článkem.

A co si dále o hubnutí přečíst?

VIDEO: Jak používám kalorické tabulky a jak si do nich vypočítat hodnoty makroživin?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva