Sponzorováno

TOP 10 zdravých potravin, které rozhodně neznáte. Seznamte se 4.86/5 (22)

Chcete být zdraví? A už vás nebaví stále stejný výběr potravin, jako je ovoce a zelenina, nebo různé superpotraviny, které často ne příliš dobře chutnají? Tak udělejte změnu. Jak na to? Zkuste vyhledat i jiné zdravé potraviny, které váš jídelníček zaručeně pozitivně obohatí. O jaké se jedná? Přinášíme vám několik tipů, které mají jedno společné. Pro většinu z vás půjde o novinky, velmi výrazně vám zachutnají a z hlediska obsahu se jedná o potraviny velmi zdravé. Podívejte se na TOP 10 zajímavých a hodně neznámých zdravých potravin.

1. Černá rýže

Když bychom měli zmapovat všechny druhy rýže, byly bychom zde opravdu velmi dlouho. Jsou jich totiž stovky. Většina z vás ale zná tak do pěti druhů, které se běžně prodávají v tuzemských obchodech. Nyní svou znalost můžete rozšířit ještě o jednu variantu, kterou je černá rýže. Tu doporučíme jako potravinu číslo jedna. Zaujme už na první pohled, jelikož má skutečně černou, nebo tmavě fialovou barvu. Unikátem je také její zajímavá chuť.

Ukázka černé rýže - tak co, dáte si?

Ukázka černé rýže – tak co, dáte si?

A složení černé rýže? Primárně dominují:

 • Antioxidanty
 • Esenciální aminokyseliny
 • Vitamíny a minerály

2. Zemní mandle

Že víte, jak vypadají klasické mandle? Potom vás jistě překvapí, jak vypadají ty zemní. V obchodech je můžete poptávat jak pod tímto názvem, tak je můžete poptávat také pod názvem zemní ořech, nebo šáchor jedlý. Jedná se o unikátní dobrotu, která je kořenem vyhledávané africké rostliny. I když na rozdíl od klasických mandlí vypadají zcela jinak, zaujmou vás tím, že chutnají velmi podobně. Tedy dobře. Můžete je samozřejmě přidávat do různých kaší, do ovocných salátů, do dezertů, stejně jako se z nich může vyrobit také alternativa klasické mouky, se zajímavou chutí.

3. Lucuma

Skutečně se nejedná o překlep. Potravina číslo tři nese název lucuma. Pokud jste ho nikdy neslyšeli, nemusí to být zase až tak nic zvláštního. A jak tuto plodinu poznáte? Má barvu, která je žlutá až oranžová, a velmi připomíná dýni. Jedná se však o plod malý, který může připomínat svou velikostí avokádo. Uvnitř se nachází pecka, kolem které je to nejlepší – dužina. Tu doporučujeme konzumovat syrovou. Nejenom, že bude dokonale chutnat – podobně jako mango kombinované s vanilkou. Díky takové konzumaci zajistíte i to, že do těla dostanete mnoho prospěšného, bez čehož se neobejdete. Je to hlavně obsah:

4. Květový pyl

Ano, skutečně se jedná o potravu pro včely, kterou sbírají ze samotných květin. Včelaři ale velmi dobře vědí, že se jedná o produkt, který je možné včelám také koupit a zajistit jim dostupnou stravu. Navíc vědí i to, že květový pyl není nutně určený jenom pro včely, jelikož ho mohou konzumovat i lidé – tedy pokud nemají alergii. V takovém případě vám doporučíme se mu doslova obloukem vyhnout. Když si ho čas od času přidáte do stravy, tak tím podpoříte činnost štítné žlázy, stejně jako zlepšíte tvorbu červených krvinek, nebo dojde i k tomu, že se obrníte proti různým bakteriím a infekcím. Mimo jiné je i dobrým pomocníkem při nachlazení – stačí přidávat do čaje.

5. Baobab

Tento název si možná ještě vybavíte z hodin biologie, jelikož jde o označení poměrně velkého a vzácného stromu. Už jste se ale jistě nedověděli, že tento strom má také plody, které je možné konzumovat. Plody mají dužinu, která se následně nechá vyschnout a dojde k namletí. V této podobě je možné plod daného stromu pořídit i u nás. Samozřejmě spíše na internetu, nebo specializovaných obchodech. Je to dobrá volba, pokud hledáte výborný zdroj vitaminu C, stejně jako je to dobrá volba, pokud chcete doplnit minerály a také pro tělo důležité enzymy. Pozor však na jednu věc, která je rizikem – je to tepelná úprava. I po ní jsou plody zdravotně nezávadné, ale rapidním způsobem zde ubude množství daných prospěšných látek. Proto doporučíme použití baobabu hlavně v oblasti studené kuchyně.

6. Moruše

Možná jste se s ní již setkali. Kde třeba? Bývá součástí různých ovesných vloček, je přidávána do zdravých cukrovinek, nebo do domácích marmelád. Svým vzhledem a tvarem vám může připomenout ostružinu – ale podstatně větší. I když moruše pochází z Číny, i v Evropě už lze najít několik oblastí, kde moruše nejenom roste, ale kde se i aktivně pěstuje. Díky tomu není problém ani s tím, že ji nakoupíte ve své čerstvé podobě, třeba pro použití v nápojích, nebo marmeládách. Více je však k dostání v podobě sušené, která má stále mnoho prospěšných látek.

Sponzorováno

Takto vypadá plod moruše.

Takto vypadá plod moruše.

Moruše je lákadlem hlavně v době, kdy bojujete s nachlazením a chcete posílit své tělo. Má vysoký obsah vitamínu C, ale nezklame ani široká škála různých minerálních látek.

7. Lupina

Počátky této plodiny byly celkem úsměvné. Má poměrně dlouho historii, ale v prvotní fázi došlo k tomu, že se nepoužívala jako potravina. Byla určená jako krmivo pro zvířata, nebo jako hnojivo. Později se zjistilo, že ji může konzumovat i člověk. Chuťově sice není nijak zajímavá, ale pokud se usuší a namele, je možné z ní vytvořit mouku. Ta je nejenom skvělou volbou, pokud trpíte celiakií, ale zapomínat nelze ani na velmi vysoký obsah bílkovin. Pokud hledáte alternativu ke klasické mouce na pečení, a zároveň chcete mít jistotu bohatých výživových hodnot, jenom těžko byste našli něco lepšího, než co nabídne právě lupina.

8. Arame

Pokud nejste z Japonska, nebo nejste znalec tamní kultury a kuchyně, asi ještě neznáte Arame – specifický typ řasy, která je pro vaše zdraví opravdu dobrá. Obsahuje vitamíny a minerály jako vitamín A, vitamín K a může být přidávána do polévek. I když je to typ mořských řas, nemá vůni mořských řas, kterou třeba znáte od jiných forem mořských řas. Má opravdu všestranné použití u vaření, takže pokud jste se vyhýbali používání mořských řas, i když víte, že je to pro vás dobré, je super začít s touto mořskou řasou.

Takto vypadají mořské řasy Arame.

Takto vypadají mořské řasy Arame.

9. Rambutan

Když poprvé uvidíte rambutan, budete si možná myslet, že je to ovoce z nějakého cizího světa. Vypadá jako mořský ježek chycen někde v hlubinách oceánu. Ale je ovoce, které roste na stromech. Nedovolte, aby vás jeho pichlavý vnější kabátek oklamal, uvnitř je to měkké a moc chutné ovoce. Kromě vynikající chuti má rambutan vynikající zdravotní účinky a v některých částech světa je dokonce používán i léčebně. Obsahuje dobré množství vitaminu C, stejně jako další důležité minerály, jako je fosfor, železo, mangan a dokonce i měď, kterou vaše tělo potřebuje k tomu, aby fungovalo co nejlépe.

Seznamte se - Rambutan

Seznamte se – Rambutan

10. Romanesco

Romanesco vypadá jako něco, co pochází z jiného vesmíru, nebo z jiné dimenze. Ale je to vlastně forma květáku. Někdo říká, že vypadá jako brokolice a květák dohromady. S trochou nadsázky, kdyby brokolice a květák měly dítě, je to asi romanesco. Je dobrým zdrojem vlákniny a je i překvapivým zdrojem rostlinných bílkovin. Je také plné vitaminů C, draslíku a vitamínu B6, obecně se může pochlubit širokým spektrem vitaminů a minerálů pro vaše celkové zdraví a pohodu. Používejte romanesco jako brokolici nebo květák.

Romanesco - netočí se vám z něj hlava?

Romanesco – netočí se vám z něj hlava?

11. Fialové brambory

Jistě víte o klasických bramborách, ale co jejich fialoví bratranci? Ty mají odstín, který z nich dělá to, že nevypadají jako brambory. Krásné fialové brambory stále mají všechny základní výživné složky brambor, plus ještě další. To právě díky jejich fialovému zbarvení. Obsahují více antioxidantů – díky jejich barvě. Tyto brambory mohou skutečně dělat zázraky, pokud jsou konzumovány pravidelně. Existují důkazy, že mohou pomoci s hypertenzí, zlepšením imunitního systému a dokonce i s určitými typy srdečních onemocnění.

Krásné a zdravé fialové brambory.

Krásné a zdravé fialové brambory.

Sponzorováno

A co vy? Znáte nějakou u nás neznámou potravinu, kterou si dopřáváte v jídelníčku? Podělte se s námi v komentářích.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva