Sponzorováno

Jak vybrat správnou rtěnku a jak ji správně nanést? 4.72/5 (25)

Co všechno hraje roli při výběru rtěnky? Možná budete překvapeni.

Co všechno hraje roli při výběru rtěnky? Možná budete překvapeni.

Možná si řeknete, že výběr pravé rtěnky není zase až tak složitý a že zvýraznění vašich rtů pro vás může být hračkou. Jak se ale lze snadno přesvědčit, nemusí to být zase až tak nic jednoduchého. Doslova každý den dělají ženy různé chyby. Ty jsou spojeny nejenom s tím, že se neumí správně líčit. Jsou mnohdy spojeny také s tím, že si vyberou i špatnou rtěnku. Proto, abyste mezi dané ženy nezapadla, tu jsme my a přinášíme vám několik dobrých rad, které vás provedenou všemi možnými úskalími, které jsou právě s výběrem rtěnky spojeny.

Kvalita je základ

Na trhu nejdete rtěnek opravdu velké množství. Považujete to za jasné plus? Potom věřte tomu, že je to bráno spíše za velké mínus. To proto, že výběr je pro vás značně komplikovanější. Pokud je pravidlo, kterého byste se měla při výběru rtěnky jasně držet, tak se jedná o snahu spojit výběr s některou ze známých značek. I když budou ženy, které k naší radě budou mít jisté výhrady, my si za ní stojíme. A to hlavně z důvodu, že známá značka má jistotu kvality a tak je spojena i s dobrý a testovaný složením. To už se nedá říci o různých noname značkách, které mohou způsobit dokonce i problémy. Od těch ruce pryč.

Sledujte složení a také účinky

Zdálo by se, že rtěnku je třeba vybrat jak podle značky, tak i podle toho, jaký má odstín. Nejde ale o postup jediný. My doporučíme věnovat pozornost také tomu, co daná konkrétní rtěnka obsahuje za látky, s ohledem na jejich účinky. Je jasné, že ty by měly být vesměs pozitivní. Díky tomu není rtěnka jenom něco díky čemu podpoříte svou krásu, ale může se jednat také o něco, díky čemuž svým rtům prospějete. Jaké hlavní složené a pozitivní účinky se vyplatí sledovat?

 • Ochrana proti slunci
 • Výživa rtů
 • Hydratace rtů

A jak je to s barvou rtěnky?

Roli hraje hlavně to, na jakou akci či příležitost se líčíte, jaký máte vkus, nebo co se bude dobře hodit k vašemu oblečení. Pokud jde o běžný den, tak je určitě vhodné zkusit spíše světlejší odstíny. Naopak na příjemnou večeři s vaším partnerem byste se měla nejenom elegantně obléknout, ale je vhodné použít i tmavší odstín. Nutno říci, že právě tmavší odstíny jsou trendem letošního léta. Kromě klasiky v podobě rudě červené se nemusíte obávat ani odstínů, které směřují do fialova, nebo odstínů, které směřují do vínové barvy. Pokud si troufnete, určitě neuděláte chybu.

Voděodolná rtěnka jako samozřejmost

Pokud se líčíte a rtěnku využíváte, je pro vás určitě něco samozřejmého i to, že by vaše rtěnka měla být voděodolná. Co to znamená? Že je kvalitní a že se při prvním kontaktu s vodou nezačne smývat – což by vaší kráse nijak nepřidalo. To se hodí když si oblizujete rty, když je deštivé počasí, ale i kdykoliv se rozhodnete dát si jakýkoliv nápoj. Rtěnka bude na ústech stále vypadat dokonale a přirozeně.

Respektujte tvar svých úst

Hlavní rady spojené s tím, jak vybrat rtěnku, máme skoro za sebou. Nyní je vhodné podívat se také na to, jak ji správně použít. Ani když máte tu skutečně nejlepší, tak to pochopitelně neznamená, že nelze při líčení udělat přece jenom nějaké ty chyby. Když budeme konkrétní, tak je třeba zohlednit to jaký je tvar vašich úst. Základem je rozdělení na to, zda je vaše pusa, tedy zda jsou vaše rty spíše široké, nebo jsou spíše úzké. Pode toho je dobré upravit své líčení. U úzkých rtů se nebojte přece jenom trochu přidat a opticky zapracovat na jejich šíři, pokud to neuděláte, mohou vaše rty působit až zbytečně širokým dojmem, což nemusí být nutně žádoucí stav.

Nejenom s pomocí rtěnky

Může se zdát, že správný tah rtěnky je tím jediným postupem, který se při líčení vašich úst doporučuje. Tak to ale není. Naopak je třeba vzít si do ruky hned tři věci. O jaké se jedná?

 1. Rtěnka vybraného odstínu
 2. Konturovací tužku
 3. Štěteček

Základem není nic jiného, než je prvotní a také hlavní tah právě pomocí vaší rtěnky. Ten je následně třeba domodelovat. Zde není na místě využívat k tomu dalších tahů. A to z jednoho prostého důvodu. Opětovné tahy by působily tvorbu nepřirozeného odstínu, stejně jako by působily to, že by rty mohly působit rozmazaně. Lepší je tedy vytvořit hlavní tah a základ a vše následně dotvořit právě pomocí tužky a také štětečku.

Sponzorováno

Naneste i další vrstvu

Není od věci zkusit další triky a zkusit a rtěnku nanést i další vrstvy. Nikoliv ale v podobě samotné rtěnky, ale v podobě dalších zajímavých pomocníků. Mezi první může patřit třeba zajímavý rozjasňovací pudr, který je vhodné nanést primárně na oblast horního rtu. Uvidíte sama, jak dokáže danou barvu podpořit. Nic špatného nemusí být ani různé lesky na rty. S nimi to nijak výrazně nepřehánějte. Stále respektujte to, že chcete odstín spíše lehce zvýraznit a rozjasnit, než že byste chtěla docílit hlavně toho, že vaše rty budou na slunci zářit z několika desítek metrů. Než někam vyrazíte, raději si finální líčení několikrát natrénujte.

6 konkrétních rad, jak vybrat správný odstín rtěnky

Rtěnka je první věc, která nám přichází na mysl, když vůbec přemýšlíme o make-upu. Nanesení barvy na rty může mít obrovský dopad na optické vlastnosti tváře. To si pamatujte. Špatně zvolený odstín rtěnky může snadno zničit celý váš vzhled. Proto je důležité vybrat si barvu, která vám na 100% vyhovuje, která vám sedí a ve které se cítíte moc dobře.

Jsme rádi, že s vámi můžeme sdílet těchto pár tipů, které vám pomohou vytvořit ten správný odstín rtů.

Určete svůj tón pleti

První krok při výběru správné barvy rtěnky určuje, jaký tón pleti máte. Existuje 5 hlavních typů pleti:

 • velmi světlý
 • jemně světlý, lehké
 • střední
 • opálený, jemně tmavý
 • hodně tmavý

A jaké barvy použít?

 • na velmi světlé pokožce jsou super barvy jako: světle růžová, korálová, broskvová, tělová a výrazné červené barvy.
 • barva růže, lesních plodů, třešňově červená a světle růžové barvy vypadají nádherně na dívkách se středním tónem pleti.
 • ženy s jemně hnědým tónem pleti mohou úplně v pohodě brát barvy jako hluboce růžová, jasně červená a většinu jiných barev kromě hnědých a fialových odstínů.
 • rtěnky, které sedí hluboce hnědému tónu pleti, jsou hnědé a fialové odstíny jako švestka, karamel, vínová.
Tyto barvy sedí jemně tmavým odstínům pleti, inspirujte se.

Tyto barvy sedí jemně tmavým odstínům pleti, inspirujte se.

Na tvaru rtů záleží

 • Silný horní ret: jasná rtěnka na spodní ret a lehce tmavší odstín stejné barvy na horním rtu.
 • Silný spodní ret: jakákoliv barva, která vyhovuje vašemu podtónovému odstínu + trochu světlé barvy přímo ve středu horního rtu.
 • Asymetrické rty: použijte tužku na rty ve stínu podobném barvě rtěnky, která vykreslí rty.

Velikost rtů

 • Tenké rty: vyhýbejte se tmavým a svěžím rtěnkovým barvám, vaše rty budou vypadat ještě užší. Zkuste použít lesk a krémové rtěnky.
 • Široké, kypré rty: vyvarujte se rtěnek, které jsou příliš lesklé, a mají třpytivé textury.

Barva vlasů

Ta je také ve vztahu ke rtům důležitá.

 • Tmavé vlasy, svěží a světlá kůže: jasně růžové, šarlatové, třešňové a švestkové barvy.
 • Blond vlasy, světlá kůže: růžová, purpurově růžová, světle růžová a šarlatová.
 • Tmavé vlasy, hnědá kůže: zlaté béžové, okrové, terakotové (hnědooranžové) a bronzové barvy.
 • Blond vlasy, hnědá kůže: karamel, okrová, teplé růžové a „lososové“ růžové barvy.
 • Hnědé vlasy, střední tón kůže: béžová, „lososově“ růžová, korálová a hluboce růžová.
 • Červené vlasy, světlá kůže: „lososově“ růžová, korálová, terakota.

Barva očí

A zastavíme se ještě také u barvy očí.

 • Hnědé oči: jasné červené, hnědé a světle růžové barvy.
 • Modré oči: různé odstíny třešňových nebo šarlatových barev.
 • Zelené oči: terakota, růžové.
 • Šedé oči: tělové a švestkové barvy.

Barva očí

I barva zubů může být důležitá.

 • Bílé zuby: Blahopřejeme! Můžete si vybrat libovolnou barvu, která se vám líbí.
 • Žluté zuby: růžová, mírně oranžová, světle červené barvy. Vyhněte se fialovým, hnědým a jasným červeným odstínům.

A co vy? Podle čeho si rtěnku vybíráte vy? Budeme rádi za všechny rady v komentářích.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak vybrat rtěnku podle barevné typologie

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva