Sponzorováno

Bakteriální vaginóza – jak na ni? – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (14)

Obsah článku

 • Bakteriální vaginóza vzniká v důsledku nerovnováhy v počtu prospěšných a škodlivých bakterií ve vagíně. Kromě jiných příznaků může způsobit svědění pochvy, neobvyklý výtok a charakteristický zápach.
 • Tělo může být schopno odstranit bakteriální vaginózu i samo, ale bez léčby může tento stav zvýšit riziko dalších zdravotních problémů. Z tohoto důvodu a protože příznaky mohou být nepříjemné, měla by každá žena s příznaky bakteriální vaginózy poradit se lékařem.
 • Asi 50–75 % žen s bakteriální vaginózou nemá žádné příznaky. Pokud k tomu dojde, obvykle mají ženy malé příznaky v podobě změny vaginálního výtoku, jako je jeho zvýšené množství. Může se také objevit pocit pálení nebo svědění ve vaginální oblasti.
 • Bakteriální vaginóza je nejčastějším vaginálním onemocněním u žen v plodném věku.

Bakteriální vaginóza je běžná vaginální infekce, ke které dochází, když některé normální bakterie žijící v pochvě přerostou a způsobí bakteriální nerovnováhu. Příznaky jsou pak téměř bílý nebo šedý vaginální výtok, který zapáchá (může připomínat rybí zápach). U některých žen bakteriální vaginóza odezní bez léčby, u jiných tuto infekci úspěšně léčí antibiotika.

Co je bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza (BV) je vaginální infekce způsobená bakteriemi. Je to nejčastější příčina abnormálního vaginálního výtoku, který se vyskytuje u žen v reprodukčním věku (ženy, které ještě neprošly menopauzou).

Bakteriální vaginóza může u některých žen způsobit „rybí“ zápach a způsobit podráždění pochvy. Ostatní ženy nemusí mít žádné příznaky.

Bakteriální vaginóza je spojena se špatnými porodnickými a gynekologickými výsledky, jako je předčasný porod, infekce po operacích, jako je hysterektomie, a může způsobit, že žena bude náchylnější k sexuálně přenosným infekcím, zejména HIV.

Gardnerella vaginitis je druh mikroorganismu, který způsobuje bakteriální vaginózu

Gardnerella vaginitis je druh mikroorganismu, který způsobuje bakteriální vaginózu

 

Jak častá je bakteriální vaginóza?

Bakteriální vaginóza je nejčastějším vaginálním problémem u žen ve věku 15 až 44 let. Ve skutečnosti se odhaduje, že až jedna ze tří žen někdy dostane bakteriální vaginózu.

Kdo může dostat bakteriální vaginózu?

Každá žena může dostat bakteriální vaginózu, a to i když neměla sex. Ale toto je spíše vzácné. Obvykle se vyskytuje u lidí, kteří jsou sexuálně aktivní. Můžete mít vyšší riziko, že dostanete bakteriální vaginózu, pokud:

 • je žena těhotná
 • nepoužívá při styku kondom
 • nitroděložní tělísko
 • žena má více sexuálních partnerů
 • žena má nového sexuálního partnera
 • žena má ženskou sexuální partnerku
 • používá výplachy

Příčiny – co způsobuje bakteriální vaginózu?

Vaše pochva je domovem mnoha typů bakterií (nazývaných mikrobiom), stejně jako váš trávicí systém. Bakteriální vaginóza nastává, když některé z vaginálních bakterií rostou rychleji než jiné. Příliš mnoho jednoho druhu bakterií vede k nerovnováze.

Je bakteriální vaginóza nakažlivá?

Bakteriální vaginóza se obecně nepřenáší z člověka na člověka, ale sexuální aktivita může zvýšit vaše riziko nákazy.

Je bakteriální vaginóza sexuálně přenosná choroba?

Bakteriální vaginóza není sexuálně přenosná, ale je spojena se sexuální aktivitou. Vědci se domnívají, že sex může změnit bakteriální prostředí ve vaší vagíně. To zvyšuje pravděpodobnost přemnožení bakterií.

Jaké jsou příznaky bakteriální vaginózy?

Až 84 % lidí s bakteriální vaginózou nemá příznaky. Pokud ano, mohou ženy mít tyto příznaky:

 • Špinavě bílý, šedý nebo nazelenalý vaginální výtok (tekutina)
 • Výtok, který zapáchá „rybinou“
 • „Rybí“ odér, která je nejsilnější po sexu nebo během menstruačního cyklu
 • Někdy i svědění nebo bolavá pochva

Příznaky bakteriální vaginózy jsou podobné jako u jiných infekcí. Je důležité navštívit svého lékaře, abyste zjistili, zda to, co máte, je bakteriální vaginóza nebo jiná vaginální infekce.

Sponzorováno

Jaký je rozdíl mezi bakteriální vaginózou a kvasinkovou infekcí?

Bakteriální vaginóza i kvasinkové infekce jsou vaginální infekce, které zvyšují výtok. Rozdíl poznáte takto:

 • Výtok z pochvy: Charakteristickým znakem bakteriální vaginózy je výtok s „rybím“ zápachem. Výtok z kvasinkových infekcí obvykle nemá silný zápach, ale může vypadat jako tvaroh.
 • Vaginální podráždění: Typicky bakteriální vaginóza nezpůsobuje vaginální podráždění nebo svědění. Kvasinkové infekce ano.
 • Volně prodejná léčiva: Kvasinkové infekce můžete léčit volně prodejnými léky. Budete muset navštívit svého lékaře, abyste dostali antibiotika na bakteriální vaginózu.

Jak se diagnostikuje bakteriální vaginóza?

Během vyšetření váš lékař odebere vzorek tekutiny z vaší pochvy. Lékaři pak sledují tekutinu pod mikroskopem, testují ji v ordinaci nebo ji posílají do laboratoře k analýze.

Léčba – může se bakteriální vaginóza sama vyléčit?

V jedné třetině případů se bakteriální vaginóza vyřeší sama bez jakýchkoli léků. Pokud však máte příznaky, měli byste vyhledat lékařskou péči. Díky bakteriální vaginóze jste náchylní k sexuálně přenosným infekcím a může ovlivnit těhotenství.

Jak se léčí bakteriální vaginóza?

Váš lékař vám předepíše antibiotika, obvykle metronidazol nebo klindamycin. Tyto léky se dodávají v gelu nebo krému, který si zavedete do pochvy. Jsou dostupné také v pilulkách, které můžete užívat perorálně.

Existuje nějaká domácí léčba bakteriální vaginózy?

Neexistují žádné volně prodejné přípravky k léčbě bakteriální vaginózy. Vyhněte se používání výplachů nebo přípravků určených na kvasinkové infekce, které by mohly bakteriální vaginózu dále zhoršit. Obraťte se na svého lékaře.

Prevence – jak můžete snížit riziko bakteriální vaginózy?

Protože bakteriální vaginóza není plně pochopena, neexistují žádné spolehlivé způsoby, jak se jí vyhnout. Tyto kroky mohou snížit vaše riziko:

 • Vyvarujte se velmi častému sprchování. Změní přirozenou rovnováhu bakterií ve vaší pochvě. Místo toho praktikujte zdravou vaginální a vulvální péči.
 • Vyhněte se vaginálnímu kontaktu s čímkoli, co se dotklo vašeho řitního otvoru. Věci jako toaletní papír a sexuální hračky by mohly přenést bakterie do vaší pochvy.
 • Omezte počet sexuálních partnerů. Výzkum ukazuje, že máte větší pravděpodobnost, že dostanete bakteriální vaginózu, pokud máte více sexuálních partnerů.
 • Používejte latexové kondomy. Ačkoli není jasné proč, výzkum naznačuje, že sexuální aktivita je spojena s bakteriální vaginózou.
 • Noste bavlněné spodní prádlo nebo spodní prádlo s bavlněnou podšívkou. Bakteriím se daří ve vlhkém prostředí. Bavlna pomáhá odvádět vlhkost.

Prognóza – jak dlouho trvá bakteriální vaginóza?

Většinou infekci odstraní jedno kolo užívání antibiotik – užívané po dobu až sedmi dnů. Asi 10 % až 15 % žen potřebuje další kolo léčby.

Můžete dostat bakteriální vaginózu (BV) vícekrát?

Ano. Až 80 % žen může znovu dostat bakteriální vaginózu.

Mám léčit na bakteriální vaginózu, když jsem těhotná?

Pokud máte bakteriální vaginózu, váš lékař vám může předepsat léky, které je bezpečné používat během těhotenství. Měli byste se léčit infekci bez ohledu na to, zda máte příznaky. Bakteriální vaginóza totiž může způsobit těhotenské komplikace, jako je předčasný porod nebo narození dítěte, které váží méně než průměr.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s bakteriální vaginózou? Napište mi svoje zkušenosti do komentářů, budu moc ráda.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva